Numer: 33167
Przesłano:
Dział: Przedszkole

"Urodziny Kaczorka". Zabawy rozwijające umiejętność czytania metodą symultaniczno - sekwencyjną

SCENARIUSZ ZAJĘĆ WYCHOWAWCZO - DYDAKTYCZNYCH
Z ZAKRESU KSZTAŁTOWANIA GOTOWOŚCI DZIECI DO NAUKI CZYTANIA I PISANIA
W GRUPIE DZIECI 4-5 – LETNICH

PROWADZĄCA: mgr Anna Pogorzelska

TEMAT KOMPLEKSOWY: „Na wiejskim podwórku”.

TEMAT ZAJĘCIA: „Urodziny Kaczorka”. Zabawy rozwijające umiejętność czytania metodą symultaniczno – sekwencyjną.

CELE OGÓLNE:
Budzenie zainteresowań czytelniczych.
Wdrażanie do samodzielnego myślenia i wykonywania zadań stawianych przez nauczyciela.
Rozbudzanie zachowań empatycznych wśród dzieci.

CELE OPERACYJNE:
Dziecko:
rozwija umiejętności czytania sylab otwartych i zestawów samogłoska + sylaba otwarta z „p” poprzez zabawę z wykorzystaniem metody symultaniczno - sekwencyjnej .
rozpozna i wskaże wypowiadane przez nauczyciela sylaby i sekwencje samogłoska + sylaba;
potrafi samodzielnie odczytać sylaby otwarte z „p” oraz sekwencje samogłoska + sylaba otwarta;
weźmie udział w tańcu integracyjnym do muzyki;
jest zdyscyplinowane podczas zajęć;
potrafi uważnie słuchać i oczekiwać na swoją kolej;

METODY:
Praktycznego działania – zadania stawiane do wykonania;
Słowna –rozmowa kierowana, objaśnienia i instrukcje;
Oglądowa - krótka scenka odegrana przy pomocy kukiełki;
Aktywizująca – uczenie przez przeżywanie;

FORMA: zbiorowa, indywidualna,

CZAS TRWANIA: 30 - 40 min.

POMOCE i ŚRODKI DYDAKTYCZNE: podkład do piosenki „Wszyscy są..”, „Kaczuszki”, kukiełki : kaczorek z imieniem na brzuszku i napisem na czapeczce PA, kukiełka wróżki, sylwety kaczuszek z sylabami na brzuszkach (PO, PE, PI, PU, PÓ, PY), sylwety prezentów z napisami (OPO, EPE, IPI, UPU, APA, YPY), duże sylwety liści, sylweta tortu i balonów, sylweta skorupki jajka, kolorowe torebki na prezenty z napisami jak na sylwetach prezentów, zawartość prezentów: auto, przytulanka, kredki, farby, klocki, kapelusz;

Przebieg zajęcia:

1. Nauczycielka wita się z dziećmi piosenką „Wszyscy są...” . Zaciekawienie dzieci tajemniczymi nóżkami wystającymi ze skorupki jajka.

2. Scenka z wykorzystaniem kukiełki „Smutne urodziny Kaczorka PA”.
Nauczycielka odgrywa scenkę z wykorzystaniem kukiełki ukrytej za sylwetą skorupki z jajka spod której wystają tylko nóżki.
N:
- Halo! Czy to wy moi przyjaciele z podwórka?
-Wreszcie przyszliście, tak się cieszę!
(kaczorek wychodzi i jest zaskoczony, że to dzieci a nie kaczki)

-Ojej, dzieci! Jak dobrze, że tu jesteście. Jestem kaczorek PA. PA to moje imię. Bardzo je lubię. Dostałem to imię od swojej mamy kiedy się urodziłem. Myślałem że to moi koledzy i koleżanki kaczki ale chyba jednak nie? Wy nie jesteście kaczkami, ale może widzieliście jakieś w okolicy.
- Jest mi dziś strasznie smutno bo zaprosiłem moje koleżanki i kolegów kaczuszki na urodziny. Bardzo się natrudziłem, pracowałem od rana aby było nam dziś miło i przyjemnie. Zobaczcie, wszystko sam przygotowałem : baloniki, tort i nawet czapeczki – każda jest podpisana imieniem jednego z mich kaczych kolegów.
- Czekam na gości już strasznie długo a oni nie przychodzą. Może zapomnieli albo mnie już nie lubią? A może zabłądzili? Teraz jest mi smutno i martwię się, że nikt nie przyjdzie. EEEE! Ale po co ja wam o tym mówię, idę lepiej do mojej skorupki posmucić się w samotności.
Kaczorek chowa się do skorupki, a nauczycielka pyta:
- Szkoda mi tego naszego kaczorka. Czy pomożecie mi odnaleźć przyjaciół kaczorka i trafić im na urodzinowe przyjęcie?
(Nauczycielka proponuje aby dzieci nawoływały kaczki ich językiem, wtedy pojawia się wróżka, która mówi dzieciom zagadkę pomagającą im odkryć gdzie zabłądziły kaczuszki)
ZAGADKA:
Wiosną na drzewie się zielenią, ale
opada na jesienią......... (liście).
Wybrane dziecko odnajduje liście sprawdza czy są tam zagubione kaczuszki. Nauczycielka proponuje wcześniej zadanie.
3. Czytanie sylab przez powtarzanie (I etap)
N: - Kaczorek przygotował dla swoich gości czapeczki na, których wypisał ich imiona. Przeczytajcie za mną dla kogo są one przeznaczone (n-l czyta – dzieci powtarzają).
4. Czytanie przez wskazywanie (II etap - rozumienie)
N: -Sprawdźmy czy wszystkie kaczuszki się odnalazły. Nauczycielka pyta kolejno dzieci czytając imiona kaczuszek (sylaby otwarte z „P”) a dzieci wskazują je na tablicy.
5. Samodzielne czytanie (III etap - nazywanie)
N: -Kto z was chciałby pomóc przygotować niespodziankę dla kaczorka PA i zaprowadzić do niego gości (ubrać im odpowiednie czapeczki z imionami).
(dzieci same decydują o kolejności wykonywanych zadań)
N: - Kaczuszki są gotowe a nasz kaczorek dalej smutny siedzi w swojej kryjówce. Mam pomysł! Na pewno do nas wyjdzie jak usłyszy swoją ulubioną piosenkę.
(nauczycielka zaprasza dzieci do tańca „Kaczuszki)
6. Taniec integracyjny w kole „Kaczuszki”.

7. Nazywanie (odczytywanie) sekwencji samogłoska + sylaba otwarta w zabawie „Szukamy prezentów”

Nauczycielka zachęca dzieci przeczytania za nią (etap I) nazw prezentów od gości kaczorka, a następnie prosi aby przynieść ukryte na sali torebki z nazwami czytanymi przez nią (etap II). W ostatnim III etapie dzieci (na ochotnika ) odczytują nazwy na pakunkach, otwierają je i sprawdzają co jest w środku.

8. Podziękowanie za wspólna zabawę.
Kaczorek PA dziękuje dzieciom za pomoc i wręcza torbę pełna urodzinowych cukierków w podziękowaniu za pomoc. Nauczycielka dziękuje za wspólną zabawę, częstuje cukierkami i zaprasza do zabaw dowolnych.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.