Podstawą owocnej współpracy między nauczycielem a rodzicem jest ustalenie reguł kontaktów. Ważne, aby określić, jakie są oczekiwania rodziców, co do wychowywania ich dzieci w przedszkolu oraz jakie oczekiwania mają nauczyciele wobec rodziców. Wspólne ustalenie celów służy ujednoliceniu oczekiwań. Otwarta rozmowa pomaga rodzicom zrozumieć, z jakimi problemami spotykają się wychowawcy a nauczycielom zrozumieć i docenić troskę rodziców. Jest to pomocne w planowaniu scenariuszy zajęć.
Aby współpraca z rodzicami przynosiła wymierne skutki w wychowaniu ich dzieci należy rodziców ciągle stymulować do współpracy. Przy każdym bloku tematycznym zastanawiam się: Jak mogę wykorzystać pomoc rodziców, aby zajęcia były bardziej atrakcyjne dla dzieci?
Najbliższym, dużym wydarzeniem w życiu przedszkola jest Bal Karnawałowy. W każdym przedszkolu organizuje się go w podobny sposób, z większym lub mniejszym uczestnictwem rodziców. Bywa, że ich aktywność ogranicza się do przyniesienia stroju dla dziecka.
W moim zamyśle, warto postawić rodzica w roli współtwórcy i organizatora. Od razu odpowiadam tym wątpiącym, że zawsze znajdzie się rodzic z duszą wodzireja, przewodnika i organizatora. Należy go tylko wyłonić z tłumu i zmobilizować oraz oczywiście aktywnie wspierać.
Na wyłonieniu, tak zwanego lidera nie kończymy aktywizacji rodziców. Wszyscy rodzice powinni otrzyma zaproszenia na bal w przedszkolu swojego dziecka. Zaproszenia wykonujemy stosunkowo wcześniej, wspólnie z dzieciakami na zajęciach plastycznych, tak, aby rodzice byli w stanie zaplanować czas wolny. Zadaniem rodziców jest przygotowanie stroju dla siebie i dziecka. Temat stroju: Postać z bajki. Nauczyciel zachęca, aby jak najwięcej elementów stroju rodzic wykonał samodzielnie w domu z pomocą dziecka. Nic tak nie zbliża jak wspólna praca. Moim celem jest, aby każde dziecko, na balu, miało towarzysza w osobie dorosłej, ewentualnie cioci, wujka czy starszego rodzeństwa. Co do reszty, tzn. muzyki, tematyki wystroju sali, kostiumów dzieci i rodziców, poczęstunku itp. Odwołuje się do kreatywności nauczycieli przedszkola.
Cele ogólne:
- integrowanie grupy
- czerpanie radości ze wspólnych zabaw
- zapoznanie dzieci ze zwyczajami karnawałowymi
- zapoznanie dzieci z terminem: karnawał
- stworzenie dzieciom i rodzicom możliwości współpracy
- doskonalenie umiejętności wykonywania różnych ćwiczeń ruchowych
- nauka współpracy z rodzicem
- kształtowanie inwencji twórczej dziecka przez tworzenie własnych kompozycji ruchowych i plastycznych
Przebieg:
1. Powitanie. Dzieci wraz z rodzicami stoją w kole. Nauczyciel mówi:
- witam wszystkich, którzy mają różyczki (dzieci, które mają różyczki podskakują do góry)
- witam wszystkie dziewczynki, które mają sukienki
- witam wszystkich chłopców, którzy mają pistolety
- witam, wszystkie królewny
- witam wszystkich kowbojów
- witam wszystkie postaci z bajek (podskakują wszyscy)
2. Rozmowa kierowana przez nauczyciela. Rodzice z dziećmi siedzą w kole. Odpowiedzi oczekujemy od dzieci.
- Czy wiecie, co to jest karnawał? Kiedy jest karnawał?
- Czy wiecie, co to jest bal karnawałowy?
- Co robi się na balu karnawałowym?
- Czy jesteśmy odpowiednio ubrani, aby pójść na bal karnawałowy?
- Czy nasza sala jest odpowiednio przygotowana do balu karnawałowego?
- Czego potrzebujemy, aby udekorować salę?
Tutaj dzieci powinny wymienić: balony, wstążki, serpentyny, tasiemki itp.
Przechodzimy do kolejnego zadania.
3. Historyjka o dobrej wróżce
Posłuchajcie, w nocy, nasze przedszkole odwiedziła wróżka. Zostawiła w naszym przedszkolu przedmioty potrzebne do udekorowania naszej sali na bal. Ale żeby nie było nam tak łatwo ukryła je abyśmy dzisiaj mieli zabawę. Teraz proszę Was kochani abyście wraz z rodzicami znaleźli wszystko to, co uznacie, że będzie nam potrzebne do przystrojenia sali. Wszystkie odnalezione przedmioty wkładamy do kosza ustawionego na środku dywanu.
Przy muzyce dzieci wraz z rodzicami, odnajdują poukrywane balony, wstążki, kokardy, serpentyny, ale także szablony liter BAL KARNAWAŁOWY, kolorowe bloki, kleje, taśmy, grube tasiemki, szablony gwiazdek i gotowe ilustracje postaci z bajek.
4. Praca w zespołach
Dzielimy uczestników na trzy grupy:
I Rodzice z dziećmi dekorują salę gotowymi materiałami, np. pompują balony i umieszczają według uznania, mocują szablony postaci z bajek na wybranych przez siebie miejscach.
II Rodzice z dziećmi odrysowują na kolorowych kartonach szablony gwiazdek później je wycinają i robią girlandy przy użyciu grubych tasiemek. Dzieci mogą ozdobić gwiazdki kredkami lub flamastrami według pomysłu.
III Rodzice z dziećmi wycinają przygotowany napis BAL KARNAWAŁOWY, następnie rodzice składają literki w napis i mocują na grubej taśmie. Napis zostaje umieszczony w widocznym miejscu sali. Tutaj również dzieciaki mogą ozdobić każda literkę według własnego pomysłu.
5. Rozmowa kierowana przez nauczyciela. Siedzimy w kole.
– Czy teraz nasza sala przypomina salę balową?
- Czy jesteśmy gotowi, aby rozpocząć bal?
- Czego nam jeszcze brakuje?(muzyki)
6. Wspólna zabawa przy muzyce.
Wszystkie dzieci tańczą z rodzicami trzymając się za ręce, gdy muzyka milknie:
- stajemy na jednej nodze
- chwytamy się za uszy
- dotykamy się głowami w parze
- rodzic bierze na ręce swoje dziecko
- dotykamy się kolanami
7. Taniec z balonami przy muzyce
- balon pomiędzy brzuszkami
- balon pomiędzy głowami
- balon pomiędzy dłońmi
- balon pomiędzy plecami
Tańczymy słuchając poleceń nauczyciela. Gdy balon upadnie na podłogę, para odpada z zabawy. Para, która zostanie wygrywa i zostaje królem/królową balu. Wygranej parze nauczyciel nakłada koronę.
8. Pociąg – zabawa ruchowa przy muzyce „Jedzie pociąg z daleka”
Nauczyciel jest lokomotywą, rusza ze stacji. Po drodze zabiera: wszystkie królewny, spaiderman-ów, żaby, biedronki, myszki itd. Wywołane postaci dołączają do pociągu radośnie śpiewając piosenkę „Jedzie pociąg z daleka”.
9. Zabawa ruchowa przy muzyce „Czyj balon zostanie?”
Każdy uczestnik zabawy dostaje balon na wstążce, zawiązuje go na kostce nogi. Zabawa toczy się przy muzyce. Uczestnicy biegają po sali i depczą balony innych. Wygrywa ten, któremu uda się ochronić swój balon. Zabawa wywołuje wiele radości i krzyku, oczywiście rodzice nie niszczą balonów dzieci.
10. Zakończenie: Wróżba dla każdego
Nauczyciel dziękuje wszystkim za wspólną zabawę. Na zakończenie dobra wróżka (drugi nauczyciel lub rodzic) rozdaje każdemu uczestnikowi cukierki z wróżbą w środku. (Przykłady wróżb: niedługo poznasz prawdziwego przyjaciela, będziesz szczęśliwy, bądź ostrożny na rowerze, zakładaj czapkę i szalik, jedź więcej owoców i warzyw itp.)
Przy realizacji scenariusza możemy wykorzystać pomoc rodziców w wielu zadaniach. To, jakie będą to zadania i jaka forma pomocy nas zadowoli zależy tylko i wyłącznie od pomysłu nauczyciela i bieżących potrzeb.