KONSPEKT ZAJĘĆ
DATA: 28.10.2016
MIEJSCE: Przedszkole Publiczne nr 2 im. Misia Uszatka w Myśliborzu
GRUPA: Gromadka Uszatka 5- latki
CZAS TRWANIA ZAJĘĆ: 30 min
NAZWISKO PROWADZĄCEJ: Adrianna Prygoń
TEMAT DO DZIENNIKA: „ Herbert o kocie, który czytał”
CEL GŁÓWNY: Wspomaganie rozwoju intelektualnego dzieci poprzez kształtowanie zainteresowań czytelniczych.
CELE OPERACYJNE:
Dziecko wypowiada się na temat treści książki
Dziecko rozpoznaje zwierzęta znajdujące się na ilustracjach
Dziecko wypowiada się na temat korzyści wynikających z czytania książek
Dziecko wymienia zasady „Dobrego czytelnika”
Dziecko rozumie reguły zabawy i wykonuje ćwiczenia.
METODY: (wg W. Okonia)
- Metody asymilacji wiedzy: pogadanka,
- Metody samodzielnego dochodzenia do wiedzy: burza mózgów
FORMY:
- zbiorowa
- indywidualna
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
- wielka książka Emily Horn pt. „Przepraszam czy jesteś czarownicą?”
- mała książka –//-
- przebranie – zakładka do książki
- mała zakładka do książki
- ilustrowane ZASADY DOBREGO CZYTELNIKA.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
• Wprowadzenie do tematu: nauczyciel przebrany za zakładkę do książki, pyta dzieci, kim- czym jest i do czego służy, dzieci na zasadzie burzy mózgów podają swoje propozycje. Podanie właściwej odpowiedzi prowadzi do dalszej części wprowadzenia. Nauczyciel zadaje dzieciom pytania:
Czy wiecie, do czego służy zakładka?
Czy lubicie jak wam się czyta?
Jak myślicie czy koty potrafią czytać?
Dz: NIE
Nawet jeśli są bohaterami książki?
• Nauczyciel czyta bajkę(w wielkim formacie) Emily Horn „Przepraszam czy ty jesteś czarownicą”? ( jest to magiczna książka, która ukrywa wiele tajemnic)
• Rozmowa na podstawie książki:
- Kto był głównym bohaterem?
- Jakie było ulubione zajęcie kota?
- Jaka książka wzbudziła jego szczególne zainteresowanie?
- Jak powinna wyglądać czarownica?
- Co postanowił zrobić Herbert po przeczytaniu książki?
- Czy znalazł to czego szukał?
• „Zagadki tajemniczej książki”- zabawa ruchowa.
N. tłumaczy dzieciom zasady zabawy: na pozostałych stronach książki są przygotowane zadania- ilustracje zwierząt, które wykonują pewne ruchy. Zadaniem dzieci jest naśladowanie tych czynności, jeśli im się to uda poznają ZASADY DOBREGO CZYTELLNIKA.
ILUSTRACJE
1 KOT na drzewie- dz. wspina się na palcach 3x
2 PIES na stojący na czterech łapach- dz. czworakuje po sali
3 CHOMIK chodzący po karuzeli- dz. szybko wyrzuca nogi w tył
4 PAPUGA – dz. lata po całej sali
5 RYBKA w akwarium- dz. „pływa” po dywanie
ZASADY DOBREGO CZYTELNIKA
Ad1 Nie wyrywaj kartek z książki
Ad2 Nie maluj po książce
Ad3 Nie jedz przy czytaniu
Ad4 Zachowaj ciszę w bibliotece
Ad5 Nie przeszkadzaj innym, gdy czytają.
• Podsumowanie
Dziecko z pomocą nauczyciela oraz dzięki przeprowadzonym zajęciom odpowiada na pytanie: Czy warto czytać książki?