Opracowała: Renata Stachowicz
SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z LOGOPEDII PRZEPROWADZONY W GRUPIE DZIECI 4 I 5 LETNICH
TEMAT ZAJĘĆ: „ Morskie opowieści”
CEL GŁÓWNY: przygotowanie narządów mowy do prawidłowego artykułowania głoski „ sz”.
CELE OPERACYJNE:
1.Mobilizowanie aparatu artykulacyjnego do prawidłowej wymowy głoski „ sz”.
2.Utrwalenie prawidłowego ułożenia języka, warg i żuchwy.
3.Wydłużenie fazy wydechowej poprzez zabawy.
4.Usprawnienie motoryki warg, żuchwy czyli „ gimnastyka buzi i języka”.
CELE OPERACYJNE:
Dziecko:
1.Bierze aktywny udział w zajęciach.
2.Potrafi współpracować z grupą.
3.Potrafi opisywać i podawać cechy charakterystyczne konkretnej ryby.
4.Łowi ryby na wędkę – a tym samym ćwiczy się w zręczności.
5.Potrafi długo dmuchać na świeczkę na torcie.
6.Potrafi dmuchać balony.
7.Bierze udział w eksperymencie, potrafi opisać poszczególne etapy działania.
8.Bierze udział w zabawach logorytmicznych.
9.Wykonuje ćwiczenia warg, języka i żuchwy.
METODY DYDAKTYCZNE:
Pokaz, zabawy logorytmiczne, opowiadanie, opis, zabawy ruchowe.
FORMY DYDAKTYCZNE: indywidualna i zbiorowa.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: plansze z narysowanymi falami, wędki, ryby ze spinaczami, folia malarska, baloniki, tort ze świeczkami, stolik, butelki z octem, łyżeczka, podkładka, soda, mazaki, kartki, elementy morskie do przenoszenia słomka, słomki do napojów, kodowane rysunki, kredki, kubki, płyn do naczyń.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1.Serdeczne powitanie wszystkich dzieci.
Ahoj marynarze! Jesteśmy marynarzami i witam wszystkich na naszym statku. Marynarze, jak wiecie pływają po morzach i oceanach. W trakcie tych podróży odwiedzają różne krainy, wyspy i w związku z tym przez długi okres czasu mieszkają na statku na morzu. Zastanówmy się teraz wszyscy co marynarze robią na statku ( śpią, czytają książki, śpiewają, sprzątają, gotują itp.) Podawanie propozycji przez dzieci.
Marynarze spędzają dużo czasu na statku, śpią w swoich kajutach. Jednak, jak rano wstaną to czeka ich gimnastyka na pokładzie statku. Pokaże wam, jak wygląda taka gimnastyka marynarza, powtarzajcie za mną kroki.
Zabawa logorytmiczna „ Pokaż za mną”.
„ Krok do przodu w lewo, w prawo.
Krok do tyłu rusz się żwawo.
Znowu w lewo aż dwa kroki,
w stronę prawą, aż trzy podskoki”.
Trochę krótka ta gimnastyka więc spróbujmy jeszcze raz z muzyką.
„ Głowa, ramiona, kolana, pięty,
kolana, pięty, kolana, pięty.
Głowa, ramiona, kolana, pięty,
Oczy, uszy, usta, nos!”
2.Po gimnastyce marynarze schodzą pod pokład do swoich kajut i tam myją twarz, oczy, przeglądają się w lustrach, czeszą włosy. Rozdanie lusterek dzieciom.
My tez weźmiemy udział w takiej porannej gimnastyce, tylko my dzisiaj poćwiczymy naszą buzię.
- Uśmiechnijmy się do siebie, bez pokazywania zębów i z pokazywaniem zębów,
- Nabierzmy powietrza w usta, czyli zróbmy balonik,
- Wypuszczamy powietrze przez małą dziurkę w ustach,
- Zamykamy usta i czubkiem języka wypychamy policzki po wewnętrznej stronie,
- A teraz umyjemy usta, szeroko otwieramy usta i językiem zataczamy kółka ( oblizujemy wargę górną i dolną)
- Językiem dotykamy nosa,
- Językiem dotykamy brody,
- Czubkiem języka dotykamy kącików usta, raz prawego, raz lewego,
- Dotykamy językiem górnych zębów,
- Dotykamy językiem dolnych zębów,
- Liczymy językiem zęby czyli przesuwamy językiem od zęba do zęba najpierw na górnych potem na dolnych zębach,
- kląskamy językiem.
3.” Słyszycie? Tak głośno burczą brzuchy marynarzy? A co jest przysmakiem wszystkich marynarzy? Oczywiście, ze ryby, skoro tyle czasu marynarze spędzają na morzu. Marynarze zajmują się łowieniem ryb, które później kucharz przygotowywują dla nich na obiad. I my tez dzisiaj będziemy łowić ryby. Każdy z was złowi po jednej rybie i postara się opisać wygląd tej ryby czyli powie na głos, jakiego jest koloru, co się na niej znajduje itp.
Nauczyciel rozkłada na środku sali kawałek niebieskiego materiału, a na nim kładzie rybki. Gdy każde dziecko wylosuje sobie rybę, to później wkłada do odpowiedniego pudelka. Każde pudełko oznaczone jest konkretnym rysunkiem ryby. Po wykonaniu zadania każde dziecko chwyta za materiał i powolnymi ruchami podnosi chustę w górę i w dół ( wachlowanie ). Jednocześnie wydaja odgłos szumiącego morza szszsz...
4.” Co jeszcze szumi” zabawa artykulacyjna. Szukanie w otaczającym środowisku przedmiotów, zjawisk, które wydają odgłosy podobne do szumu. ( czajnik elektryczny, wiatr, suszarka do włosów ).
Prezentacja różnej długości fal morskich, wodzenie palcem przez dzieci i naśladowanie szumu, wypowiadanie głoski „ szszsz” z jednoczesnym przedłużaniem tej głoski.
5. „ Czy marynarze sprzątają swój statek, pokład statku czy swoje kajuty? Oczywiście szorują, zamiatają, myją i śpiewają jednocześnie marynarskie piosenki. My dzisiaj też będziemy sprzątać z miotłą, ale trochę w inny sposób. Będziemy podawać sobie miotłę po kole, gdy wyłączę muzykę.
6.Zdarza się nieraz że na statku podczas rejsu na morze, jakiś marynarz obchodzi swoje urodziny. Cala załoga w tym wyjątkowym dniu zbira się na pokładzie i śpiewa głośne 100 lat oraz solenizant w tym dniu dmucha świeczki znajdujące się na torcie urodzinowym. Ja tez przygotowałam wspaniały tort urodzinowy i każdy z was po kolei pokaże mi, jak zdmuchuje świeczki. Próbujemy dmuchać świeczki szybkim, silnym strumieniem powietrza.
Oprócz dmuchania świeczek marynarze dmuchają również na przyjecie urodzinowe balony, żeby było kolorowo i miło i wesoło. Ja wam teraz pokaże doświadczenie w jaki sposób można nadmuchać balony, ale bez dmuchania, bez użycia ust. Do tego eksperymentu będzie potrzebny balonik, butelka, lejek, ocet, soda i łyżeczka.
7.I tym oto sposobem spędziliśmy jedne dzień na statku z marynarzami, ale to nie koniec niespodziankę bowiem teraz zapraszam do swoich stolików i każdy stolik będzie miał inne zadanie do wykonania.
I – obrazek z kodowaniem + kolorowanie
II – mazaki dmuchańce + kartki
III – woda + rurki do napojów + odrobina płynu do naczyń
IV – niebieska kartka + emblematy rybek + rurki do napojów
8.Ewaluacja zajęcia: Przypinanie na styropianie wyłożonym niebieskim materiałem z przypiętymi łódkami imion dzieci, jeżeli zajęcie się podobało.