Scenariusz zajęcia otwartego dla rodziców
Prowadząca: M. Góra
Data: 25.01.2017 r.
Grupa wiekowa: 3, 4-latki
Temat zajęcia: „Obrazy dla Dziadka Mroza”
Treści programowe:
Realizacja treści z obszaru podstawy programowej: „Wychowanie przez sztukę- muzyka, śpiew, pląsy i taniec”, „Kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania”, Wspomaganie rozwoju mowy dzieci”
Cel ogólny: doskonalenie sprawności manualnej i koordynacji słuchowo-wzrokowo-ruchowej
Cele szczegółowe:
-rozwijanie zainteresowań porą roku zim?
-doskonalenie umiejętności orientacji na kartce papieru
-rozwijanie zainteresowań działalnością plastyczn?
-doskonalenie spostrzegawczości wzrokowej i sprawności manualnych
-kształtowanie poczucia rytmu i płynności ruchów przy muzyce
-budowanie radosnej atmosfery podczas zajęcia
-czerpanie radości ze wspólnej zabawy
Metody:
• Słowna: instrukcja
• Oglądowa: pokaz, przykład
• Czynna: zadania stawiane dzieciom
• Burza mózgów
• „Edukacja przez ruch” D. Dziamska
Środki dydaktyczne: CD, kartki A4, kredki pastele, klej, koła papierowe- duże i małe, niebieskie kartki, obrazki zimowe, obrazki przedstawiające Panią Zimę, niespodzianki „Coś” ( kapelusze dla bałwana)
Przebieg zajęć:
A. Wprowadzenie
Przywitanie się z rodzicami.
Zabawa na powitanie w kole ( wskazywanie wymienionych w piosence części ciała):
„Chodźcie wszyscy tu do koła, zabawimy się wesoło, a więc pięknie witam Was, na zabawę nadszedł czas. Jedna ręka, druga ręka, jedna noga, druga noga, cały tułów oraz głowa, witamy Was” x3
B. Przebieg właściwy
1. N. prosi dzieci, żeby usiadły w kole na dywanie. N. wita dzieci, te, które poczują się przywitane wstają i machają ręką.
Witam te dzieci, które dzisiaj chętnie przyszły do przedszkola
Witam te dzieci, które mają na sobie coś w kolorze białym
Witam te dzieci, które lubią zimę
Witam wszystkie dzieci
N. :„Bardzo ładnie przywitaliśmy się ze sobą, w nagrodę „Coś” ode mnie dostaniecie. To „Coś” należy schować do kieszeni, kto nie ma kieszeni chowa do buta. Schowane? Dziękuję.”
(kapelusz dla bałwanka)
2. N. : „Dzisiaj spotkałam listonosza, który dał mi list. Słuchajcie, zdziwiłam się jak zobaczyłam od kogo? Nadawcą tego listu jest Pani Zima”.
Kochane Dzieci
Witajcie jesteście wspaniałą grupą:-)
Często Was obserwuję, jak bawicie się w ogrodzie przedszkolnym oraz chodzicie na spacery do parku. Muszę Was pochwalić, bo pięknie potraficie chodzić parami. Zawsze jesteście odpowiednio ubrani. A dobrze wiecie, że kiedy nadchodzi moja pora roku to jest zimno, mroźno a biały puch pokrywa ziemię i drzewa. W taką pogodę trzeba się ciepło ubierać. Wy kochane dzieci, zawsze macie ciepłe czapki, szaliki, kurtki, rękawiczki, spodnie i ciepłe buty.
Kochani mam do Was prośbę. Wybieram się na urodziny do Dziadka Mroza. A idąc do kogoś na przyjęcie należy przynieść ze sobą prezent. Ostatnio mam dużo pracy, muszę sypać śniegiem, żeby dzieciom nie zabrakło śniegu podczas zimowych zabaw. W związku z tym nie zdążę przygotować prezentu dla Dziadka Mroza.
Mam nadzieję, że zgodzicie się mi pomóc. Dziadek Mróz ucieszy się z zimowych obrazków. Życzę Wam udanej zabawy i bardzo dziękuję za pomoc. Do zobaczenia wkrótce.
Pani
Zima
Ustalenie z dziećmi zasad. Przypomnienie, że jeśli jedna osoba mówi, pozostałe słuchają. Zadanie pytań dzieciom.
-O co prosi nas Pani Zima?
-Dla kogo mam być prezent?
-Jaki ma być prezent?
Podsumowanie wypowiedzi dzieci przez n.
3. Zachęcenie dzieci do wypowiedzi: „Jak możemy zrobić obrazy dla Dziadka Mroza”- burza mózgów.
4. Zapoznanie dzieci do zabawy – rytmiczna zabawa z kartką przy muzyce. Cd1
Dzieci stoją w kole i naśladują ruchy nauczycielki, poruszanie papierem, wystukiwanie na nim rytmu, zgniatanie- robienie kulek, rozprostowanie kartek.
5. Ćwiczenia w wyobrażaniu i nazywaniu - „Co przestawia kartka?- Co to może być?”- burza mózgów ( górka śniegowa, śnieg).
6. Zaproszenie dzieci do stolików ( na stolikach są przyklejone kartki w kolorze niebieskim).
-ćwiczenia w orientacji na kartce papieru ( góra, dół, ułożenie pionowe, poziome)
-przyklejenie górek śniegowych na dole niebieskiej kartki.
7. Rozmowa kierowana- ukryty obraz ( 1-pruszy śnieg za oknem)
N. : „Zobaczcie, Pani Zima ukryła coś pod arkuszem papieru. Sprawdźmy co to może być?”
- odrywanie fragmentów papieru- zachęcenie dzieci do odgadywania
8. Interakcyjna zabawa naśladowcza z elem. ćwiczeń grafomotorycznych.
Zachęcenie dzieci do zaprezentowania padającego śniegu obiema rękami, jedną ręką, jednym palcem. Rytmiczne robienie kropek na kartce do muzyki- Cd 2 ( dzieci chodzą wokół stolików i kreślą kropki białym pastelem na kartkach niebieskich).
9. Rozmowa kierowana- ukryty obraz ( 2- bałwanek)
N.: „Zobaczcie, mamy jeszcze jedną niespodziankę od Pani Zimy. Podejdźmy w tę stronę. Pani Zima ukryła coś pod arkuszem papieru. Sprawdźmy co to może być?”
- odrywanie fragmentów papieru- zachęcenie dzieci do odgadywania
10. Interakcyjna zabawa naśladowcza na dywanie - robienie bałwanka z dwóch kul śniegowych.
11. Interakcyjna zabawa matematyczna przy stolikach – robienie bałwanka z dwóch kół.
N. rozsypuje na dywan koła papierowe ( białe ) małe i duże. Prosi dzieci
o przenoszenie koła z dywanu na kartkę papieru za pomocą kleju. Przyklejenie kół na kartkę wg instrukcji: koła duże na dole kartki, koła małe na dużym kole. Przeliczanie kół.
12. Ćwiczenia w wyobrażaniu i nazywaniu.
N. prosi, żeby dzieci wyjęły z kieszonek niespodziankę „Coś”- „Co to może być”?- burza mózgów. ( kapelusz dla bałwanka)
13. Zaproszenie rodziców do stolików, przy których stoją ich dzieci.
Ćwiczenia w swobodnym komponowaniu obrazka, przyklejenie kapelusza, rysowanie bałwankowi guzików, szalika, marchewki, miotły. Cd 5.
14. Rytmiczna zabawa interakcyjna ( w kole ) z mokrymi chustkami.
Rozdanie mokrych chustek, naśladowanie ruchów nauczycielki, nazywanie palców
( kciuk, wskazujący, środkowy, serdeczny, mały)- ćwiczenia manualne ( wycieranie rąk chustką). Cd. 7
Zakończenie
Podziękowanie dzieciom za pracę i wspólną zabawę. Zachęcenie rodziców i dzieci do wspólnego oglądania wykonanych obrazów dla Dziadka Mroza ( kart pracy dzieci).