Scenariusz zajęć rytmiczno-ruchowych z wykorzystaniem Bum bum rurek
w grupie dzieci 5 –letnich „Krasnoludki”
w Przedszkolu Publicznym Nr 9 w Bartoszycach
dnia 20.01.20017 r.
Temat zajęć: „Sprytna rurka”
Cele ogólne:
- przestrzeganie zasad ustalonych w grupie,
- rozwijanie umiejętności współdziałania w zabawie z rówieśnikami (działanie w zespole dla osiągnięcia wspólnego celu),
- rozwijanie kreatywności , wyobraźni,
- rozwijanie koordynacji wzrokowo-ruchowej,
- rozpoznawanie i nazywanie kolorów,
- rozwijanie umiejętności liczenia, posługiwanie się liczebnikami głównymi i porządkowymi, rozpoznawanie obrazu graficznego cyfr,
- reagowanie na sygnał werbalny i niewerbalny,
- rozwijanie poczucia rytmu i płynności ruchów przy muzyce,
- rozwijanie umiejętności interpretacji muzyki ruchem,
-rozwijanie orientacji w schemacie ciała,
- ćwiczenie mięśni rąk i grzbietu,
- rozwijanie umiejętności panowania nad własnymi emocjami
Metody pracy:
Czynne- zadań stawianych do wykonania, samodzielnych doświadczeń, ćwiczeń utrwalających
Słowne-rozmowa
Oglądowe- symbole, cyfry
Aktywizujące- działania twórczego
Formy pracy:
Indywidualna, zespołowa, grupowa
Środki dydaktyczne:
Bum bum rurki, kartoniki z cyferkami, muzyka klasyczna wg C. Orffa,
Przebieg:
1. „Zamieniamy się w zwierzaki”- dziecko bierze dowolną ilość rurek, na znak nauczycielki (wypowiada magiczne słowa „Abrakadabra”), dziecko przystawia sobie rurki do różnych części ciała, tworząc np. uszy, ogon, rogi, nogi itp. Dzieci naśladują odgłosy pokazywanych zwierząt.
2. - „Trzymaj linę”- dzieci poruszają się wężykiem za osobą prowadzącą , tworzą plątaninę węzłów a następnie ich odplątywanie zabawa przy muzyce C. Orffa.
3. - „Łódka na fali”- dzieci siedzą na dywanie po turecku (w łódkach), każde z nich trzyma oburącz rurkę (tuba jest wiosłem). Nauczycielka nadaje rytm wiosłowania, np. wiosłujemy 2 razy po prawej stronie, 2 razy po lewej stronie, następnie 1 z prawej strony, 1 z lewej strony.
Na hasło „z prawej”, dzieci wiosłują energicznie tylko z prawej strony, na hasło „z lewej”, wiosłują tylko z lewej strony swojego ciała, na hasło „płyniemy przed siebie” , dzieci płyną w rytmie nadanym przez nauczycielkę . Na zakończenie nauczycielka ogłasza że dopłynęliśmy na miejsce , wszyscy płynęli najszybciej jak potrafili, dzieci uderzają wiosłem o taflę wody (rurką o podłogę) i podskakują do góry machając swoją tubą.
4. „Sprytna rurka”- dzieci siedzą w kole na dywanie po turecku , w rytm muzyki klasycznej przekazują sobie rurkę w prawą stronę po kole , zabawa prowadzona metodą Betti Strauss
5. „Policz rurki-dopasuj cyferki”- zabawa w parach, dzieci losują cyferki zapisane na kartonowym papierze i dopasowują liczbę rurek do wylosowanej cyfry.
6. „Kolory rurek”- każde dziecko wybiera sobie jedną rurkę w dowolnym kolorze, następnie musi podać kilka przedmiotów , które są tego samego koloru co wybrana rurka, np rurka pomarańczowa- pomarańcza, czerwona-serce, zielona-trawa,itp.
Joanna Wojciechowicz