„Mniejszy – większy, przygody Ptaszka Dziobaszka i Pieska Żarłoczka” - scenariusz sytuacji edukacyjnej dla dzieci 6-letnich z zakresu edukacji matematycznej (wg Planu Daltońskiego)
cel ogólny:
-rozwijanie umiejętności matematycznych, wykorzystywanie ich w praktyce
zespołowe i samodzielne rozwiązywanie zadań drogą dedukcji i wzajemnej pomocy
cele szczegółowe:
-rozróżnianie zbiorów równolicznych i nierównolicznych
-poznanie znaków graficznych >,<,=
-dekodowanie symboli graficznych i przyporządkowanie im odpowiedniego znaczenia
- kodowanie znaczenia większości, mniejszości i równości (posługiwanie się symbolami <,>,=
- rozróżnianie prawej i lewej strony
-umiejętność pracy w grupie zespołach, parach, indywidualnie
-przestrzeganie umów
-odpowiednie reagowanie na znak graficzny, instrukcję
-dostarczenie radości i satysfakcji ze wspólnej zabawy i pracy
Metody : czynna – zadań stawianych do wykonania, samodzielnych doświadczeń, , kierowana własna działalnością, zadań stawianych dziecku, (planu daltońskiego)
słowna – rozmowa, objaśnienia, polecenia
oglądowa – pokaz, instruktarz
Formy: z całą grupą, w zespołach, parach, indywidualnie
Środki dydaktyczne: zegar daltoński, sygnalizator daltoński, tablica z parami daltońskimi, opaski na ręce, Ptaszek Dziobaszek wykonany z rękawiczki i Piesek Żarłoczek z balonów, gałązki z naklejonymi z plasteliny robaczkami, na jednej są 2,na drugiej jest 5, kiełbaski : jedne są różowe(5 szt., a drugie pomarańczowe 2 szt.), flamastry, kartony z narysowanymi opowiadanymi sytuacjami o ptaszku i piesku, wizytówki na stolik ( czerwona, zielona, żółta, niebieska) z naklejkami w tym samym kolorze i trzema minami do oceny (uśmiechnięta, prosta, smutna), pudełka z pomocami małego matematyka ( ziarna fasoli, klamerki do bielizny, duży makaron), kartony z narysowanymi schematami typu: ¥¥¥¥ □ ¥¥¥, Oraz kartoniki ze znakami <,>, =
Przebieg:
I Wstęp
1. Usiądźcie w parach daltońskich (dzieci siadają w parach w schemacie szachownicy, mają kolorowe bransoletki na prawej ręce (jedno czerwoną, drugie z zaznaczonym elementem np. odblaskowym)
2. Przygoda Ptaszka Dziobaszka i Pieska Żarłoczka
Nauczyciel opowiada dzieciom przygodę z zastosowaniem rekwizytów
(Ptaszek Dziobaszek wykonany z rękawiczki i Piesek Żarłoczek z balonów)
- Pewnego dnia Ptaszek Dziobaszek przyleciał na podwórko Pieska Żarłoczka, chciał się z nim bawić, ale był bardzo głodny. Piesek powiedział: zobacz tam na drzewie ( n-l angażuje do scenki dzieci, które trzymają gałązki z naklejonymi z plasteliny robaczkami, na jednej są 2,na drugiej jest 5) są dwie gałązki na jednej są robaczki i na drugiej też, które zjesz ? Pomóżcie dzieci . Niech jedno dziecko z każdej pary np. czerwona opaską będzie drzewem i na tej ręce-gałązce będzie 5 robaczków – wystaw 5 palców, na drugiej ręce wystaw 2 palce-robaczki. Druga osoba z pary jest ptaszkiem. Liczymy wspólnie. Tu jest 5, a tu są 2 wybieram 5 bo jest ich więcej i szeroko otworzył dziób. Wtedy piesek zrobił mu zdjęcie (n-l wyciąga narysowany schemat wydarzenia, pod którym „Pomocnik pani” rysuje 5 kropeczek i 2 kropeczki ( 5 ⃞ 2). N-l pyta, które robaczki zjadł ptaszek? Ten otwarty dziób narysujemy w pustej kratce, to będzie nasz podpis pod zdjęciem (5 >2).
Piesek Żarłoczek tez zgłodniał i Ptaszek Dziobaszek przyniósł mu kiełbaski : jedne są różowe a drugie pomarańczowe, które zjesz? Dziecko z pary z opaską z elementem odblaskowym pokazuje na palcach kiełbaski 5 i 2 Tam gdzie jest więcej kiełbasek otworzył szeroko pyszczek i zjadł. Ile kiełbasek zjadł piesek? Ile zostawił? Dlaczego? Teraz ptaszek zrobił mu zdjęcie, a my podpiszemy je wspólnie 2<5.
II Rozwiniecie
1.Zespoły
Nauczyciel wykorzystując tablicę z parami daltońskimi dzieli dzieci na 4 zespoły. Kapitan każdej grupy otrzymuje kolorową wizytówkę na stolik ( czerwoną, zieloną, żółtą lub niebieską) z naklejkami w tym samym kolorze i trzema minami do oceny (uśmiechnięta, prosta, smutna). Zespół siada do wybranego stolika, nakleja naklejki, kładzie wizytówkę i przynosi swoje pudełko z pomocami małego matematyka ( ziarna fasoli, klamerki do bielizny, duży makaron).
2.Zadania
Zespół losuje kartony z narysowanym schematem np.
a) ¥¥¥¥ □ ¥¥¥ (¥ - klamerki do bielizny, - makaron)
¥¥¥ □ ¥¥¥¥
□
□
Oraz kartoniki ze znakami <,>, =
Nauczyciel włącza czerwone światło na sygnalizatorze daltońskim, zespół który wie co ma robić może już zaczynać swoją pracę
Nauczyciel włącza żółte światło na sygnalizatorze daltońskim (dzieci mogą konsultować się z kolegami)
Nauczyciel włącza zielone światło na sygnalizatorze daltońskim (dzieci mogą zwrócić się w razie potrzeby o pomoc do nauczyciela).
Każdy zespół ma na zadanie określony czas ustalony z zespołem, który wspólnie z nauczycielem zaznacza na zegarze daltońskim np. „czerwony czas” – 5 min, gdy czasu zabraknie zawsze można dobrać czas dodatkowy.
b) odwróćcie kartony na drugą stronę
............. > ...............
............. < ...............
............. = ...............
............. > ¥¥
Nauczyciel jak wyżej włącza światła na sygnalizatorze daltońskim i „Pomocnik Pani” zaznacza czas na zegarze daltońskim.
III Zakończenie
1. Zespół ustala czy jaką buzię przykleić jeśli wykonane zadania były łatwe - z miną uśmiechniętą, jeśli trudne, ale poradziłem sobie – prostą, bardzo trudne – smutną.