Zajęcie otwarte dla rodziców
Scenariusz zajęć z obszaru przygotowania do czytania i pisania
Data: 22.11.2016r.
Grupa: dzieci 5 – letnie
Prowadząca: mgr Magdalena Wojdak – Plewka
Temat kompleksowy: Urządzenia techniczne ułatwiają nam życie
Temat zajęcia: „E jak eleganci na ekranie” - imieniny literki e”.
CELE OGÓLNE:
- rozpoznawanie liter drukowanych i pisanych,wielkich i małych
- samodzielne czytanie wyrazów – imiona
- uważne słuchanie poleceń nauczyciela
CELE OPERACYJNE:
Dziecko:
rozpoznaje litery o O, a A, l, L, d D, e, E i nazywa je
odczytuje imiona ze zrozumieniem
dostrzega najczęściej używaną głoskę w opowiadaniu
prawidłowo i bezpiecznie posługuje się nożyczkami
utrwala kształt litery E, e wypełniając po śladzie plastelin?
współdziała w zespole
uważnie słucha i wykonuje polecenia nauczyciela
cierpliwie oczekuje na swoją kolej
METODY:
słowna
zadań stawianych do wykonania
metoda nauki czytania analityczno – syntetyczna
elementy odimiennej metody czytania I. Majchrzak
FORMY PRACY:
z całą grup?
indywidualna
POMOCE DYDAKTYCZNE:
Ekran
Tekst opowiadania
Ilustracje do opowiadania
Litery
Wizytówki
Obręcze
Torby papierowe
Nożyczki
Plastelina
Płyta CD
Lp.
Czynności nauczyciela
Czynności dzieci
Uwagi
I.
1. Czynności wprowadzające:
- Powitanie: „Iskierka przyjaźni” - integracja grupy, piosenka „Wszyscy są, witam Was”, Stańmy w kole”.
Dzieci stojąc w kole przekazują sobie uścisk dłoni i uśmiech.
Wspólnie bawią się w zabawy kołowe ze śpiewem.
II.
2.Wysłuchanie opowieści nauczycielki-tekstu własnego autorstwa (nauczycielka czyta tekst intonując głośniej i dłużej głoskę e).
Na ekranie dziś w przedszkolu elegantki i eleganci
elegancko ubrani.
Jest Ewa, Emilka i Eryk.
Ekstra!- dziś na ekranie struś emu zaraz stanie,
a także pojawi się
etykietka mała z napisem: „Kto je owoce temu chwała”.
Eskimosa igloo też zobaczycie,
mapie Europy z bliska się przyjrzycie.
A na koniec – niespodzianka,
smaczny eklerek dla Eli i Janka.
Dzieci siedzą w kole i uważnie słuchają. Po wysłuchaniu tekstu zadaniem dzieci jest wymienienie wyrazów z głoską jaką najczęściej słyszały w opowiadaniu.
3. Wysłuchiwanie głoski „e” , „E” w wyrazie ekran i Ela, określanie jej miejsca w wyrazie.
Dziecko wyróżnia głoskę „e” w nagłosie wyrazu.
4. Wyszukiwanie wyrazów z głoską „e”.
Dzieci wymieniają znane im wyrazy z głoską „e” w nagłosie, wygłosie i śródgłosie.
5. Wielka i mała litera „”e” zapoznanie z kształtem litery.
Obserwacja litery zamieszczonej na planszy.
6. „Deszczyk liter”- szukanie litery „e”, „E” wśród innych liter.
Dzieci wyszukują spośród rozrzuconych różnych liter tylko litery „e”, „E”.
7. Ja umiem czytać - wy umiecie czytać” - zabawa w przekazywanie sobie wizytówek.
Dzieci siedzą w kole, przekazują sobie wizytówki, odczytują imiona i kładą wizytówki przed sobą na dywanie.
8. Wyszukiwanie litery „e” w swoim imieniu.
Każde dziecko szuka litery „e” w swoim imieniu i określa jej wielkość – mała , wielka.
9. Imieniny literki „E”, „e”.
Nauczyciel wręcza dzieciom koronę po wskazaniu przez nie miejsca litery w swoim imieniu.
Dziecko, które odnalazło literę w swoim imieniu otrzymuje koronę ze swoją literką.
10. Zabawa ruchowa pt. „Pływające litery”Nauczyciel umieszcza w dowolnych miejscach sali obręcze – stawy, a w każdym z nich kilka liter które dzieci mają w swoim imieniu.
Dzieci spacerują w rytmie ósemek pomiędzy stawami, na sygnał ustawiają się przy właściwym stawie.
11.. Nauczyciel rozdaje papierowe torby z narysowanym na nich ekranem, na którym napisane są wielkie i małe litery E, e.
Dzieci wycinają ekran z literami. Wycięte ekrany odkładają na swoje miejsca przy stolikach i wracają do utworzonych przez siebie telewizorków.
12. Zabawa twórcza „W programie telewizyjnym...”
Dzieci wkładają na głowy przygotowane z papierowych toreb telewizorki przedstawiają się , mówią pierwszą literę swojego imienia oraz śpiewają wspólnie piosenkę „Ale dama”.
13. Praca indywidualna przy stolikach.
Nauczyciel sprawdza poprawność wykonania zadania.
Powrót do wyciętych ekranów z literami: E, e , po których dzieci wodzą palcem wskazującym w odpowiednim kierunku , a następnie wypełniają po śladzie plasteliną litery E, e pisane.
III.
14. Podsumowanie zajęcia. Umieszczenie wykonanych prac na tablicy. Sprzątanie miejsca pracy oraz mycie rąk.
Wszystkie dzieci umieszczają swoje prace na tablicy. Sprzątają miejsce pracy i myją ręce.
15. Zabawa ruchowa na zakończenie przy wierszyku „Tydzień”.
Dzieci inscenizują ruchem treść wiersza.