Numer: 33121
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Barbórka w naszym przedszkolu - scenariusz uroczystości spotkania z górnikami

BARBÓRKA W NASZYM PRZEDSZKOLU
SCENARIUSZ UROCZYSTOŚCI SPOTKANIA Z GÓRNIKAMI

Data: 1 .12.2016r.
Grupa: dzieci 5 - letnie
Opracowała: mgr Magdalena Wojdak –Plewka

Cele:
- Zapoznanie dzieci z pracą górnika, wyglądem munduru galowego oraz historią powstania węgla.
- Rozwój poczucia tożsamości dzieci- ich przynależność do dziedzictwa kulturowego Śląska.
- Kształtowanie postaw w kontakcie z poznawanym otoczeniem społecznym: budzenie szacunku dla pracy górnika.

Cele operacyjne: dziecko

- zna historię, tradycje i legendy górnicze
- dostrzega związki między tradycją rodzinną a tradycją regionalną.
- dostrzega potrzebę podtrzymania tradycji kulturowych
- docenia wartości tkwiące w poszanowaniu pracy
- kształtuje własną tożsamość lokaln?

- aktywnie uczestniczy w spotkaniu z górnikiem

Forma pracy:
indywidualna
grupowa

Metody:
czynnościowa, percepcyjna, słowna

Pomoce: czapki górnicze, , ilustracje przedstawiają: pracę górnika w kopalni, rekwizyty, węgiel kamienny, album dla górnika
czapka konduktora oraz maszynisty

Przebieg uroczystości:

Powitanie gości przez nauczyciela:
Czwarty grudnia Dzień Górnika – dzień ten przypomina polskiemu społeczeństwu ciężką i niebezpieczną pracę ludzi przy wydobywaniu naturalnych bogactw ziemi, w tym węgla kamiennego.
Dzień Górnika obchodzimy właśnie na cześć patronki – Świętej Barbary – zwanej również Barbórką.

Wejście piosenk?

WĘGIELEK MUZYKANT"

1.Przed Barbórką węgielek, zebrał sobie kapelę.
Dyrygował nią kilof, wielu grajków było

Ref:Pac, pac, bum tarara, łubu dubu, to gitara
Hop, hop, hop, tup, tup, tup, grał tam każdy zuch.

2. Młotki w wiadra bębniły, megafony trąbiły.
Szyny długie cymbały, w takt muzyki grały.

3.Gdy orkiestra zagrała to kopalnia się śmiała.
Wszystkie węgle tańczyły, Barbórkę uczciły.
CELINKA
Chociaż jestem mała
pani mnie wybrała abym wszystkich gości pięknie powitała.
Witam wszystkich gości, dzisiaj w dniu radości.
Kłaniam się w lewo i w prawo,
jak się będzie wam podobało, to bijcie brawo.

Wiersz „W kopalni”

HANIAK.
Gdy my się w przedszkolu bawimy,
gdy każdy z nas dobrze się  czuje
to górnik odważny i dzielny,
głęboko pod ziemią pracuje.

IVO
W głębi kopalni
co dzień od świtu
słychać donośny głos dynamitu.

EMILKA
Dzwonią kilofy
w ciemnych chodnikach,
to kruszy węgiel
praca górnika.

Piosenka „URWIS WĘGIELEK”.
1.Raz węgielek wypadł z pieca
Rozżarzony ,ale heca.
Ogniem świecił ,iskry sypał
I na dzieci ogniem łypał.
Ref. Sy..sy.. bójcie się ,wszystko spalę kiedy chce.
Sy.. sy... sparzę was , uciekajcie póki czas.

2. Wtedy starszy brat od Basi
z góry wodą go przygasił.
Zasyczało, zadymiło
i na strachu się skończyło

Ref. Sy..sy.. minął strach
Nie ma ognia ach, ach, ach
Sy..sy..w popiele leży mały nasz węgielek.

3. Z tej piosenki morał taki,
posłuchajcie przedszkolaki
z ogniem bardzo zła zabawa,
jasna to dla wszystkich sprawa.
TOLA

Schodzą górnicy pod ziemię
w ciemność daleką od słonka.
Wychodzi im tu naprzeciw
Święta Barbara, patronka.
MATEUSZ Ś.

Płomień chybocze się w lampach,
na czarnej ścianie drżą cienie.
- Szczęść Boże – słychać głos świętej.
Serdeczne to pozdrowienie.

HANIA C.
- Szcześć Boże – górnicy chórem
odrzekną swojej patronce.
I jasno w czarnej kopalni,
jak gdyby wzeszło tu słońce.

Inscenizacja „Barbórka w naszym przedszkolu” wg Barbary Lewandowskiej.

Występują: Zawiadowca, trzy Dziewczynki, trzech Chłopców, sześciu Pasażerów, trzech Górników.
DO POCIĄGU WCHODZĄ :FILIP, OSKAR, NADIA, NATALKA H., TOLA, MICHASIA,

(Dzieci ustawione w pociąg. Śpiewają piosenkę „Tu , tu tak, tu, tu, tak...”
1. Ruszył pociąg już z peronu pan konduktor zamknął drzwi,dużo w nim jest dziś wagonów w jednym z nich jedziemy my. Dużo w nim jest dziś wagonów w jednym z nich jedziemy my.
Ref. Tu tu tak tu tu tak pędzi pociąg daje znak, tu tu tak, tu tu tak pędzi pociąg daje znak.

Pociąg się zatrzymuje Zawiadowca wychodzi na środek z tabliczką „Pierwsza Stacja”)

MIKOŁAJ H.
Zawiadowca:
Na Pierwszej Stacji przystańcie teraz,
bo jeszcze ktoś się w podróż wybiera!

(Wychodzi na środek sali Chłopiec I  i z pociągu Pasażer I)

Chłopiec I: JAŚ
Ja bym najchętniej ubrał się w kożuch,
bo muszę przyznać: nie lubię mrozu!
Gdy w piecu gaśnie ogień,
narzekam smutnym głosem:
Ja się zaziębić mogę, nie jestem Eskimosem!
Bo chyba tylko jeden Eskimos,
choć nie ma pieca , nie marznie zimą!

Pasażer I: OSKAR

By piec ciepła nie żałował, trzeba węgiel mieć!
Chcesz za węgiel podziękować?

Chłopiec I:
Chcę!
Pasażer I:
To z nami jedź!(Siadają razem do pociągu)

(Wychodzi na środek sali Dziewczynka I i z pociągu Pasażer II)

Dziewczynka I: CELINKA
Mama się śmieje ze mnie,
że...jestem...wielki...tchórz...
Bo...wiecie...ja...w ciemności...
Mam stracha, no i już!
Lecz strach przegonić łatwo!
Wystarczy włączyć prąd
i elektryczne światło rozjaśni każdy kąt!
Pasażer II: FILIP
By prąd powstał w elektrowni, trzeba węgiel mieć!
Chcesz za węgiel podziękować?
Dziewczynka:
Chcę!
Pasażer II:FILIP
To z nami jedź!(Siadają razem do pociągu)

(Zawiadowca daje znak do odjazdu.
2.Pędzi pociąg jak szalony właśnie wjechał w ciemny las, dużo w nim jest dziś wagonów w jednym z nich jedziemy my, dużo w nim jest dziś wagonów w jednym z nich jedziemy my.
„Tu , tu tak, tu, tu, tak...”

. Następnie wychodzi Zawiadowca z tabliczką „Druga Stacja”)

Zawiadowca:
Na Drugiej Stacji przystańcie teraz,
Bo jeszcze ktoś się w podróż wybiera!

(Wychodzi na środek sali Dziewczynka II i z pociągu Pasażer III)

Dziewczynka II: HANIA K.
Muszę się przyłączyć do was,
muszę z wami podróżować,
bo chce zdążyć na Barbórkę
moja lalka plastykowa.
Mam też kilka talerzyków,
one także są z plastyku.
Plastyk jest zrobiony z węgla,
węgiel mamy od górników!
Pasażer III: NADIA
Żeby plastyk produkować trzeba węgiel mieć!
Chcesz za węgiel podziękować?

Dziewczynka II: HANIA K.
Chcę!
Pasażer III: NADIA
To z nami jedź!(Siadają razem do pociągu)

(Wychodzi na środek sali Dziewczynka III i z pociągu Pasażer IV)

Dziewczynka III: HANIA C.
Wiem, że są tkaniny cienki
na koszulkę, na sukienkę.
Wiem, że z węgla są zrobione
i nazwano je stylonem!
Musiałam jedną z lal wziąć na górniczy bal,
bo nosi ze stylonu
pończochy, bluzkę, szal!
Pasażer IV: NATALKA H.
Żeby stylon produkować, trzeba węgiel mieć!
Chcesz za węgiel podziękować?
Dziewczynka III:HANIA C.
Chcę!
Pasażer IV: NATALKA
To z nami jedź!(Siadają razem do pociągu)

(Zawiadowca daje znak do odjazdu. Wszyscy ponownie śpiewają piosenkę KOŁA OSZYNY STUKAJĄ.......„

Następnie wychodzi Zawiadowca z tabliczką „Trzecia Stacja”)

Zawiadowca:
Na Trzeciej Stacji przystańcie teraz,
bo jeszcze ktoś się w podróż wybiera!

(Wychodzi na środek sali Chłopiec II i z pociągu Pasażer V)

Chłopiec II: KUBA
Raz miałem straszny katar. Apsik! Apsik!
Powiedział wtedy tata: Apsik! Apsik!
Zarazisz w mig rodzinę! Apsik! Apsik!
Masz łykać aspirynę! Apsik! Apsik!
Łyknąłem cztery proszki. Apsik! Apsik!
Choć każdy z nich był gorzki.... katar znikł!
Krzyknąłem: - Aspiryna to bardzo dobry lek!
A choć zrobiona z węgla, to biała jest jak śnieg!
Pasażer V: TOLA
Żeby leki produkować, trzeba węgiel mieć!
Chcesz za węgiel podziękować?
Chłopiec II: KUBA
Chcę!
Pasażer V:TOLA
To z nami jedź!(Siadają razem do pociągu)

(Wychodzi na środek sali Chłopiec III i z pociągu Pasażer VI)

Chłopiec III: MICHAŁ
Powiem wam dwa słowa: lubię podróżować!
A gdyby górnicy mało węgla dali,
hutnicy nie mogliby wytopić stali.
Ze stali, z żelaza robi się maszyny,
okręty, tramwaje....
Zawiadowca:
I pociąg! I szyny!
Pasażer VI: MICHASIA
By po świecie podróżować, trzeba węgiel mieć!
Chcesz za węgiel podziękować?
Chłopiec III: MICHAŁ
Chcę!
Pasażer VI: MICHASIA
To z nami jedź!

4.Maszysnista włączył światła przed przejazdem sygnał dał i zatrzymał wszystkie auta gdyby ktoś przejechać chciał i zatrzymał wszystkie auta gdyby ktoś przejechać chciał „Pędzi pospieszny pociąg” przy  melodii odtwarzanej z kasety magnetofonowej

Następnie wychodzi Zawiadowca z tabliczką „Katowice” i zatrzymuje pociąg. Pasażerowie wychodzą z pociągu. Na środek wychodzą Górnicy)

Zawiadowca:
Stop!.. Pociąg staje...Już Katowice!
Patrzcie! Górników pełne ulice!

Chłopiec I: JAŚ
Ten na przedzie górnik uśmiecha się mile...
Górniku! Górniku! Zatrzymaj się chwilę...
Bo muszę powiedzieć co bardzo ważnego:
Dzień dobry, górnicy!
Górnik I:IWO, MATEUSZ
No, to ważne słowa!
Chłopiec II:KUBA
I jeszcze za węgiel chcemy podziękować!
Dziewczynka I: CELINKA
Światło nam rozjaśnia domy i ulice.
Za to was, górnicy, całuję w policzek!
Dziewczynka II.: HANIA K.
Ja was pocałuję kilka razy nawet,
Bo z waszego węgla mam dużo zabawek!
Dziewczynka III: HANIA C.
A ja wam się kłaniam za piękne tkaniny,
za stroje dla lalek..
Chłopiec II: KUBA
Ja – za aspiryny!
Chłopiec III:MICHAŁ
Dziękujemy za to, że ogień się pali.
Dziękujemy za rzeczy z żelaza i stali!
Pasażer I: OSKAR
W nagrodę zrobimy wam kilka rysunków.
Pasażer II: OSKAR
Czy górnicy zechcą wziąć je w podarunku?
Górnik I i II: MATEUSZ,IVO, MIKOŁAJ
Chcemy! Dziękujemy!
Teraz zapraszamy: niech dzieci zatańczą razem z górnikami!

TANIEC ŚLĄZACZKA – DZIECI UBRANE W STROJE LUDOWE TAŃCZĄ

NADIA
Górnik wziął świder do ręki...
A ja życzenia mu składam:
Niech węgiel będzie miękki
jak słodka czekolada!
NATALKA
Górnik ładuje wagony,
a węgiel brudzi i smoli...
Niech zrobi się zielony
jak liście na topoli!
MATEUSZ H., MIKOŁAJ
Górnik ma dzisiaj Barbórkę
A ja zaśpiewam mu ładnie:
Górnicza czapka z piórkiem
niech w tańcu Ci nie spadnie!

Piosenka: „Pędzi pociąg”

1. Pędzi pociąg, pędzi pociąg z oddali, z oddali.
Co on wiezie? Wiezie węgiel z kopalni, z kopalni.
Ref. Puf, puf, puf (x4) z kopalni.
2. Dali nam go, dali nam go, górnicy, górnicy.
Gdzie go zrzucić? A do naszej piwnicy, piwnicy.
Ref. Szur, szur, szur (x4) w piwnicy.
1.My górnikom dzisiaj zdrowia życzymy, życzymy.
Dla nich dzisiaj, dla nich dzisiaj tańczymy, tańczymy.
Ref. La, la, la (x4) tańczymy.
Wręczenie Górnikowi albumu z pracami wykonanymi przez dzieci.

WSZYSCY:

Kochani Górnicy!
Życzymy wam wszystkiego, co dobre i miłe, co budzi uśmiech i radością napełnia chwile. Niech spełnią się wasze pragnienia, niech słońce zawsze wam świeci, przyjmijcie te skromne życzenia od wszystkich tutaj dzieci.

Śpiew : Sto lat... sto lat...

Wręczenie górnikowi albumu z pracami wykonanymi przez dzieci.
Zdjęcia pamiątkowe.
Podziękowanie za przybycie.

Dzieci śpiewają piosenkę i schodzą ze sceny.

Już ruszył nasz pociągjuż gwiżdże i mknie,
jak dobrze, jak miło, że zabrał i mnie.
Śpiewamy piosenkę, bębenka nam brak, a koła wtórują oj tak właśnie tak.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.