Scenariusz zajęcia „W Krainie Liczb”
Temat: Zabawa dydaktyczna „ W Krainie Liczb”
Cele: dziecko :
- zna cyfry 1- 7
- potrafi umiejętnie słuchać i wykonywać polecenia
- układa zbiory i liczby w ciągu rosnącym i malejącym
- dzieli zbiór na podzbiory, liczy i porównuje liczebność zbiorów
METODA: pokaz, rozmowa, ćwiczenia na bazie Krainy Liczb
FORMA: indywidualna, zbiorowa, zespołowa
POMOCE: kartki z „7” dla każdego dziecka, cyfry 1-7, tekst wyliczanki, płyta z muzyką , kostka do gry , Ogrody Liczbowe do 7, rekwizyty do Ogrodu Siódemki, Liczbowa Droga do 7, kartki z nazwami dni tygodnia, kapelusz, chustka
Przebieg zajęcia:
- Ćwiczenia na Liczbowej Drodze
- Słuchanie „Piosenki Siódemki”
- Urządzanie Ogrodu Siódemki
- Opowieść o Siódemce
- Wyliczanka z liczbą siedem:
Jeden, dwa, trzy, cztery, pięć, sześć, siedem,
Gdzie jest mój przyjaciel – nie wiem,
Nie ma go tu, nie ma go tam,
może do Francji pojechał sam?
Wybrane dziecko wymienia cztery cyfry 1-7, a drugie dziecko pokazuje cyfry na planszach dotykając ich jednocześnie rękami i nogami (ćwiczenia na Liczbowej Drodze). Zabawę kończymy wymieniając liczby w kolejności wzrastającej, dzieci porządkują Liczbową Drogę.
- Jaka liczba jest pod spodem?
Wybrane dziecko rzuca kostką, dzieci odgadują, jaka liczba jest pod spodem
( suma przeciwległych oczek zawsze wynosi siedem ).
- Tygodniowa gra
Grupy po siedmioro dzieci otrzymują kartki z nazwami dni tygodnia, na hasło
„ tydzień” ustawiają się według kolejności dni w tygodniu. Ustawienie sprawdza lider grupy.
- Złap kapelusz
Dzieci otrzymują imiona liczb 1- 7, wybrane w kapeluszu biega i mówi „Piątka zgubiła kapelusz, a znalazła go siódemka”, pierwsze dziecko z „7”otrzymuje kapelusz.
- Ślepa żaba łapie komary
Dziecko z zawiązanymi oczami łapie „komary”, które skaczą, ale każde dziecko może skoczyć tylko siedem razy, potem staje.
- Ewaluacja zajęć
Po zakończeniu zajęcia dzieci oceniają zabawy, jeśli im się podobały, rysują na „7” siedem ozdobników, jeśli nie, mniej.
Opracowała: E. Lewandowska
PRZEDSZKOLE PUBLICZNE W NIEMCZY