Numer: 33060
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Tajemnicze skarby Renifera. Wprowadzenie litery r

Scenariusz zajęcia przeprowadzonego w grupie dzieci 6-letnich

Temat: Tajemnicze skarby Renifera. Wprowadzenie litery r

Cele ogólne:
- wprowadzenie litery r
- zapoznanie dzieci z pisownią litery r
- kształtowanie umiejętności słuchania wypowiedzi nauczyciela i innych uczniów
- kształtowanie spostrzegawczości
- przygotowanie do czynności czytania,
- przypomnienie poznanych cyfr
- aktywizacja grupy
Cele operacyjne:
Dziecko
- potrafi kreślić nowopoznaną literę,
- umie rozpoznać litery „R,r” spośród innych wcześniej poznanych,
- potrafi dopasowywać obrazki do historyjki,
- podejmuje próby „odczytania”
- rozpoznaje cyfry
- kształtuje umiejętności poprawnego dzielenia na sylaby

Forma: zajęcia z całą grupą, praca małych grup, samodzielna- indywidualna.
Wykorzystane metody: elementy pedagogiki zabawy, czynne, oglądowe, słowne i aktywizujące
Środki dydaktyczne: worek z zagadkami, wyrazy z literką R, szarfy z bibuły, piłka, historyjka z obrazkami, karty z bałwankami i cyframi, krzesełka, nakrętki, muzyka, karty z literką do prac plastycznych

Przebieg zajęć:
1. Przywitanie w kole
Nauczycielka wita dzieci i opowiada co dziś rano się jej przydarzyło: „Drogie dzieci, kiedy dziś przyjechałam do przedszkola nie uwierzycie co mi się przytrafiło. Kiedy miałam wejść do przedszkola i otwierałam już drzwi, nagle w drzwiach widzę renifera który na mnie czekał.
Podarował mi pewien worek. Powiedział że jest to worek ciekawostek dla Muchomorków .I że dzieci muszą po kolei zaglądać do środka i rozwiązać zagadkę ukrytej literki. Podziękowałam mu bardzo i z ciekawością przynoszę go do Was żebyśmy razem rozwiązali tę zagadkę. Co łączy te wszystkie rzeczy w worku?? Chcecie??

2. Losowanie zagadek z worka przez wybrane dzieci ( robot, rak, ryba, renifer, rakieta, rower)
Słowa pisane i obrazki. Czytanie całościowe wyrazów i łączenie ich z obrazkami . dzieci zastanawiają się co łączy te wszystkie wyrazy

3. wprowadzenie znaku graficznego litery „r, R”- drukowanej,pisanej omówienie kształtu. Odtwarzanie litery- wodzenie palcem w powietrzu, na podłodze.
Ułożenie kształtu litery „R” drukowanej na dywanie

4. Opowiadanie z wykorzystaniem obrazków z wcześniejszego ćwiczenia.
Nauczycielka czyta a dzieci dobierają odpowiedni rysunek.
W małym miasteczku mieszkał sobie chłopiec o imieniu Radek. Bardzo lubił jeździć na....... i..........Jego największe marzenie to polecieć kiedyś w kosmos dużą .........
Radek bardzo lubi zwierzęta, ma akwarium a w nim piękną złotą......... Podczas wakacji pojechał z mama i tatą nad morze i uszczypnął go bardzo mocno duży i czerwony ............

5. Piłka w kręgu. Dzieci podaję sobie piłkę w kręgu wymyślając przy tym wyraz z literką R

6. Zabawa „ Domki z literkami”

7. Układanie literki „R” z bibuły na podłodze. Dzieci tańczą w rytm muzyki, gdy przestaje grać układają szybciutko z bibuły na podłodze literę R

8. Zabawa „domki z bałwankami” ( przypomnienie poznanych cyfr) dzieci poruszają się w rytm muzyki, gdy muzyka cichnie to Pani pokazuje znaną dzieciom cyfrę a one szukają liczbę bałwanków umieszczonych gdzieś w sali odpowiadającą cyfrze którą pokazała

9. Układanie wyrazów z sylab- praca mniejszych grup. Dzieci w grupach układają wyrazy z sylab w całość

10. Zabawa nakrętkami (praca indywidualna) dzieci dostają wcześniej przygotowane wyrazy na kartce z literką R i układają za pomocą nakrętek wyrazy uwzględniając samogłoski i spółgłoski

11. Zabawa z krzesełkami ( dzieci siędzą na krzesełkach w kole i otrzymują karteczki od nauczyciela – wyrazy z literką R: robot, ryba, rakieta. Jedna osoba soi w kole i mówi jeden z wyrazów na karteczkach, wtedy wszystkie to osoby które maja akurat ten wyraz zmieniają swoje miejsce na inne, zawsze jedna osoba zostaje bez krzesełka

12. Podsumowanie zagadki renifera- dekoracja litery R- praca plastyczna

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.