X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 33001
Przesłano:
Dział: Gimnazjum

Korzyści i zagrożenia płynące z internetu. Scenariusz zajęć

SCENARIUSZ ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH
45 minut

CELE ZAJĘĆ:
Cele ogólne
•wskazanie sposobów efektywnego korzystania z Internetu,
•uświadomienie uczniom, jakie zagrożenia czyhają w świecie wirtualnym.

Cele operacyjne
Uczeń:
•wymienia korzyści wynikające z surfowania w Internecie,
•wskazuje zagrożenia, jakie może napotkać korzystając z Internetu,
•rozumie ryzyko niebezpiecznych zachowań w Internecie,
•wypowiada swoje zdanie i dyskutuje na tematy poruszone na zajęciach,
•współpracuje z grupą podczas wykonywanych zadań.

METODY NAUCZANIA
•podające (wykład),
•problemowe (burza mózgów, dyskusja),
•metody eksponujące (zakładki),
•metody programowane (praca z programem do edycji dźwięku),
•metody praktyczne (przygotowanie plakatu).

FORMY ORGANIZACYJNE
•praca indywidualna,
•praca zbiorowa: praca w grupach, praca z całą klasą.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
•tablica, kreda,
•projektor multimedialny,
•laptop z dostępem do Internetu,
•duże arkusze papieru, flamastry,
•karteczki w 4 kolorach do losowania,
•telefon z aplikacją do odczytywania kodów QR oraz dyktafonem,
•kartki z wydrukowanymi kodami QR, w której zaszyfrowane są wiadomości,
•sznurek,
•zakładki z Telefonem Zaufania dla Dzieci i Młodzieży

PRZEBIEG ZAJĘĆ
1.Powitanie. Przedstawienie uczniom tematu.
2.„Czym dla Was jest Internet”? – burza mózgów. Prowadzący wszystkie przykłady zapisuje na tablicy.
3.„Korzyści i zagrożenia” - tworzenie plakatów w 4 grupach.
Uczniowie losują kolorowe karteczki i dzielą się według tego na 4 grupy.
•Dwie grupy (kartki niebieskie i zielone) wypisują przykłady na otrzymanych karteczkach, opracowując w ten sposób listę korzyści jakie odnosimy dzięki Internetowi.
Przykłady: komunikowanie się z innymi osobami, zdobywanie informacji, poznawanie nowych ludzi, pobieranie pliki, udostępnianie pliki, nauka, przeglądanie strony WWW, posługiwanie się emailem, rozmowa na czatach, komunikatorach, Skype, dyskusja na forach i w grupach dyskusyjnych, gry online, rozwijanie zainteresowań, nauka języków, słuchanie muzyki, oglądanie filmów, oszczędność czasu, oszczędność pieniędzy).
•Dwie kolejne grupy (kartki czerwone i żółte) opracowują listę zagrożeń jakie mogą na nas czyhać w Sieci.
Przykłady: dostęp do szkodliwych treści, pornografia, przemoc, zagrożenie ze strony innych ludzi w prawdziwym świecie, nękanie w Internecie, łamanie prawa, straty finansowe, uzależnienie od Internetu, wulgaryzmy, hazard, problemy w nauce, zaburzenia w kontaktach, anonimowość w sieci, groźby, agresja, włamania komputerowe, piractwo komputerowe, wirusy, oszustwa i wyłudzenia, manipulację, ucieczka od realnego świata).
•Prezentacja wyników pracy grupowej.
4.Jak zachowalibyście się w tych sytuacjach? Uczniowie dzięki aplikacji odczytują zaszyfrowane wiadomości w postaci kodu QR. Dyskusja na temat sposobów reakcji na otrzymane wiadomości.
•Dostajesz wiadomość email od DHL: Sprawdź stan przesylki DHL
•Dostajesz wiadomość mailową od awizo@poczta-polska.pl: Informacja o nieodebranej przesyłce.
•Przy przeglądaniu Internetu w telefonie komórkowym otrzymujesz powiadomienie: Twój telefon zastał zainfekowany wirusem. Możesz go usunąć instalując program antywirusowy ...kliknij.
•Otrzymujesz sms`a od ANDROID: Szanowni Państwo. Instalacja aktualizacji na smartfonie z systemem Android. http;//plus-update.com/id?=23412
•Otrzymujesz sms`a: Twój numer telefonu został wylosowany w loterii mikołajkowej. Podaj swój adres a prześlemy Ci miłą niespodziankę.
•Pod Twoim zdjęciem z wakacji na Facebook`u czytasz komentarz: Masz krzywe zęby! Z taką twarzą nie robiłbym sobie selfika hehe ;)
5.Prezentacja strony internetowej www.116111.pl oraz numeru Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116111. Miniwykład o Telefonie. Rozdanie uczniom zakładek.
6.„Gdyby nie było Internetu...” Każdy uczeń ma zadanie dokończenie zdania. Wypowiedzi uczniów nagrywane są na dyktafon.
Dodatkowo dla chętnych: Propozycja montażu nagranych wypowiedzi w programie do edycji dźwięku.
7.Ewaluacja. „LINIA” – zaznaczamy sznurkiem linię na podłodze po jednej jej stronie piszemy „tak” po drugiej „nie”. Następnie nauczyciel czyta stwierdzenia, a uczniowie przechodzą na tę stronę, która im odpowiada:
•Znam korzyści wynikające z korzystania z Internetu.
•Potrafię wymienić 3 zagrożenia jakie mogą na nas czyhać w Internecie.
•Znam numer Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży.
8.Pożegnanie uczniów.

Źródła:
•www.116111.pl
•Słysz A., Arcimowicz B.: Przyjaciele w Internecie. Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe, Gdańsk 2009, ISBN 978-83-7489-243-8.
•http://www.qr-online.pl/

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.