SCENARIUSZ ZAJĘCIA METODĄ DOBREGO STARTU
M. BOGDANOWICZ
Temat: Opracowanie wzoru: 1B do piosenki: "Jestem sobie ogrodniczka" Metodą Dobrego Startu M. Bogdanowicz - zabawy muzyczno-ruchowe
Cel: - Poznanie tradycyjnej polskiej zabawy dziecięcej:
"Jestem sobie ogrodniczka"
- Doskonalenie koordynacji ruchowo-słuchowo-wzrokowej
Cel aktywności: - Dzieci uczestniczą w zabawie ruchowej ze
śpiewem: "Jestem sobie ogrodniczka"
- Nazywają przedmioty i czynności
występujące w zabawie w języku polskim i
angielskim
- Kreślą znak graficzny: 1B w rytm śpiewanej
piosenki
Słownictwo: Ogrodnik(-iczka) - gardener
ogród - garden
nasionko - seed
kwiatki - flowers
konewka - watering can
Wiek: 3-5 lat
Czas: 20-30 min.
Materiał: płyta CD z nagraniem, obrazek: "Ogrodniczka w ogrodzie", karty ze wzorem, patyczki, blok rysunkowy, ołówki, tacki z kaszą, karty ćwiczeń, naklejki
Przebieg:
Zajęcia wprowadzające
1. Zaproś dzieci do zabawy ruchowej ze śpiewem: "Labada": dzieci stoją w kole i trzymają się za ręce, poruszają się rytmicznie i śpiewają piosenkę. Po każdym odśpiewaniu
odpowiadają na pytania: czy małe główki już były? Czy małe rączki już były? Czy małe nóżki już były? Czy małe brzuszki już były? Czy małe plecki już były? i wykonują polecenia (małe główki, małe rączki, małe nóżki, małe brzuszki, małe plecki), śpiewając ponownie piosenkę.
2. Poproś dzieci, by pogładziły dłonią brzuszki, podały rękę koledze, który stoi obok.
3. Zaproponuj dzieciom obejrzenie obrazka: "Ogrodniczka w ogrodzie". Zachęć do wypowiadania się na jego temat:
4. Zaproś dzieci do posłuchania piosenki: "Jestem sobie ogrodniczka", a następnie do odpowiedzi na pytania:
• Co ogrodniczka ma w koszyczku? Co wyrasta z nasion? Jakie kwiaty występowały w piosence? Co ogrodniczka trzyma? Do czego służy konewka? Co jest potrzebne roślinom do życia?
• Nazwijcie elementy występujące w piosence w języku polskim i angielskim
5. Zaproś dzieci do ćwiczeń językowych:
• dokończcie: mały koszyczek - duży ... (kosz), duży ogród - mały ... (ogródek) - malutki ... (ogródeczek)
• klaszcząc, dzielcie na sylaby słowa: ogród, ogródek, ogródeczek. Po ile sylab mają te wyrazy?
• powtórzcie kilka razy: kwiatki-bratki. Czy te wyrazy się rymują? Powtórzcie kilka razy: stokrotki-bratki. Czy te wyrazy też się rymują?
• jaką głoskę słyszycie na początku słowa: bratki, a jaką na początku słowa: stokrotki?
Ćwiczenia ruchowe
6. Zaproponuj zabawę: "Jesteśmy ogrodnikami": dzieci
naśladują ruchem czynności wykonywane przez ogrodnika (kopią ziemię, grabią, sieją nasiona, podlewają itp.) - zabawa naśladowcza
Ćwiczenia ruchowo-słuchowe
7. Zaproś dzieci do tradycyjnej zabawy ruchowej ze śpiewem: "Jestem sobie ogrodniczka"
8. Poproś dzieci, by przy stołach śpiewając piosenkę, rytmicznie klaskały, uderzały opuszkami palców o blat - najpierw wszystkimi palcami, potem palcami wskazującymi
jednocześnie, na przemian.
Ćwiczenia ruchowo-słuchowo-wzrokowe
9. Zaproś dzieci do zabaw ze wzorem:
• demonstracja wzoru: przyjrzyjcie się wzorowi i pomyślcie o piosence, którą śpiewaliście. Do czego są podobne kreski? Porównajcie to, co na obrazku, ze wzorem. Pokażcie na nim to, co przypomina Wam wzór. O tak ułożonych kreskach mówimy: "ukośne". (Nauczyciel demonstruje i objaśnia rysowanie wzoru. Następnie rysuje wzór z jednoczesnym śpiewaniem piosenki)
10. Zaproponuj wykonanie ćwiczeń:
• narysujcie wzór palcem na karcie z jego śladem
• powtórzcie to jeszcze raz, śpiewając piosenkę
• ułóżcie na wzorze cienkie patyczki
• powtórzcie to ćwiczenie, układając patyczki na
stoliku
• śpiewając piosenkę, rysujcie wzór palcem na tacce z
kasz?
• śpiewajcie piosenkę i rysujcie wzór ołówkiem na
kartce z bloku
• wykonajcie zadania na karcie ćwiczeń
• wybierzcie po jednej ze swoich prac i umieśćcie je
na wystawie
Zajęcia końcowe
11. Zaproś dzieci do zabawy: wyobraźcie sobie, że każdy z was trzyma w ręku bukiecik kwiatów ze swojego ogródka. Czy ładnie pachną? Zamknijcie oczy, wciągnijcie nosem dużo powietrza i powoli wypuszczajcie je ustami. Powtórzcie to kilka razy.
Ewaluacja:
Dzieci:
• śpiewają piosenkę: "Jestem sobie ogrodniczka"
• uczestniczą w zabawie ruchowej ze śpiewem: "Jestem
sobie ogrodniczka"
• nazywają bohaterów zabawy w języku polskim i
angielskim
• kreślą znak graficzny w rytm śpiewanej piosenki
Sugestie:
• Młodszym dzieciom proponujemy skrócony przebieg
poszczególnych zabaw
• Przeprowadzenie zajęć w formie warsztatów z rodzicami