Scenariusz zajęć koleżeńskich
prowadzony metodą obwodu stacyjnego
w grupie dzieci 4- letnich
Temat: „ Przedszkolaki ćwiczą” – zapoznanie z nową metodą ćwiczeń tzw. obwodem stacyjnym
Cele ogólne :
- kształtowanie prawidłowej postawy przez ćwiczenia gimnastyczne
- wyrabianie płynności ruchów
- przestrzeganie zasad bezpieczeństwa obowiązujących podczas zabaw ruchowych
Cele szczegółowe :
Dziecko :
- maszeruje
- reaguje na sygnały
- sprawnie posługuje się przyborem do ćwiczeń
- przeskakuje obunóż przez „ przeszkodę”
- porusza się w pozycji wyprostowanej z woreczkiem na głowie
- wykonuje ślizę po ławeczce
- biega slalomem
- odtwarza ruchy nauczyciela
- współpracuje w zespole
Metoda:
- metoda obwodu stacyjnego
Formy pracy :
- indywidualna
- zbiorowa
- zespołowa
Przybory: szarfy w 4 kolorach –jeden kolor dla dzieci z jednego zespołu, pałeczki, koła hula-hop, skakanka, woreczki, ławeczki, piłki, pachołki, płyta CD, radio, tamburyn
Przebieg zajęcia :
Część początkowa:
1.Czynności organizacyjno –porządkowe.
Dzieci maszerują po kole, siadają skrzyżnie w kole. Przywitanie dzieci piosenką „Wszyscy są witam was zaczynamy, bo już czas, jestem ja, jesteś ty, raz, dwa trzy”.
2. Przygotowanie.
Rozdanie dzieciom szarf (4 kolory).
3.Zabawa orientacyjno-porządkowa: „Kolorowe koła”.
Dzieci z przełożonymi przez ramie szarfami biegają w rozsypce. Na sygnał słowny „kolorowe koła” tworzą koło z dziećmi, które mają szarfy w tym samym kolorze
4.Ćwiczenia kształtujące.
Dzieci stojąc w rozkroku, trzymają pałeczki oburącz przed sobą:
ćwiczenie wyprostne -przy prostych ramionach wznoszenie pałeczek w górę i opuszczenie w dół
ćwiczenie tułowia -w wyprostowanych ramionach pałeczka trzymana oburącz nad głową, skłon boczny tułowia w prawo i lewo
5. Dzieci siedzą skrzyżnie w kole. Omówienie poszczególnych stacji obwodu ćwiczebnego, podział dzieci na grupy zgodnie z kolorem szarf
Część główna:
Stacja 1
Dzieci przeskakują obunóż przez pałeczki rozłożone na podłodze.
Stacja 2
Dzieci przechodzą z woreczkiem na głowie po linie.
Stacja 3
Dzieci wykonują ślizg po ławce. Leżą na kocyku w leżeniu przodem, chwytają rękami za krawędzie i podciągają się. Nogi złączone, wyprostowane leżą na ławeczce.
Stacja 4
Bieg z piłką slalomem z omijaniem pachołków, powrót po linii prostej, przekazanie piłki kolejnemu zawodnikowi.
Część końcowa:
1. Ćwiczenia uspokajające: marsz po kole
Dzieci przy spokojnej muzyce maszerują po obwodzie koła z pałeczkami- wykonują ruchy nauczyciela.
2. Wręczenie dzieciom odznaki „Jestem sprawny, lubię ćwiczyć”.
3. W rytmie marsza dzieci wychodzą z sali gimnastycznej.