Numer: 32945
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Zadania dla mądrej główki - scenariusz hospitalizacji

Tematyka hospitacji: Wdrażanie dzieci do samodzielności w poszukiwaniu rozwiązań problemów matematycznych.
Hasło z podstawy programowej: Wspomaganie rozwoju intelektualnego dzieci wraz z edukacją matematyczn?

Temat: „Zadania dla mądrej główki.”
Prowadzący: mgr Jowita Dwornicka
Grupa: 4, 5-latki
Miejsce: Przedszkole Miejskie nr 5
Godz. 9.00
Cele ogólne:
Wdrażanie dzieci do samodzielnego rozwiązywania problemów matematycznych
Aktywizowanie myślenia
Cele operacyjne:
Dziecko:
Nazywa i rozpoznaje 4 podstawowe figury płaskie,
Układa powtarzający się rytm,
Przelicza w zakresie 10,
Układa paski od najkrótszego do najdłuższego,
Uczestniczy w zabawach ruchowych,
Rozumie pojęcie tyle samo,
Układa cyfry określające liczby od najmniejszej do największej,
Zna cyfry oznaczające liczby
Rozpoznaje kolory

Metody:
słowna
czynna
oglądowa
aktywizująca

Formy:
Grupowa
Indywidualna
Pomoce: kostka, karuzela z planszą przedstawiającą cyfry, kolorowe kartki, ilustracje przedstawiające cyfry, kołatka, drewniane klocki, klocki Dienesa, sylwety figur geometrycznych, drewniane klocki w kształcie figur geometrycznych, koperty z paskami, karty pracy


Przebieg zajęć:
Powitanie
1. „Iskierka” – dzieci siedzą w kole na dywanie. Nauczycielka puszcza „iskierkę” (klaśnięcie w dłonie), wypowiadając słowa: „Puszczam iskierkę stąd, niech powróci do mych rąk”.
2. „Karuzela” – wybrane dziecko kręci karuzelą dwa razy. Zadaniem dzieci jest ułożyć w zbiorach tyle klocków ile wypadło na karuzeli. Następnie dzieci określają, w którym zbiorze jest więcej elementów, w którym mniej. Porównują liczebność zbiorów.
3 „Ile słyszysz” – zabawa słuchowa - dzieci odwrócone tyłem do pani, liczą ile usłyszały dźwięków kołatki.
4. „Od najkrótszego do najdłuższego paska” - dzieci otrzymują koperty z kolorowymi paskami. Układają je od najkrótszego do najdłuższego.
Dzieci 4-letnie – 4 paski
Dzieci 5-letnie – 6 pasków
Dziecko 6-letnie – 8 pasków
5. „Kostka matematyczna” – zabawa orientacyjno – porządkowa - na dywanie porozrzucane są figury geometryczne, jedno z dzieci rzuca kostką. Zadaniem dzieci jest wziąć tyle figur ile wypadło oczek na kostce.
6. „Powtórz rytm” - dzieci otrzymują pasek z powtarzającym się rytmem figur geometrycznych i kontynuują go.
Dzieci 4-letnie – 3 figury
Dzieci 5-6-letnie – 4 figury
7. „Figury geometryczne” – karty pracy – zadaniem dzieci jest pokolorować rysunek wg schematu i policzyć figury geometryczne

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.