Scenariusz zajęć w klasie 1- edukacja matematyczna
Temat: Nasze zainteresowania. Dodawanie i odejmowanie zakresie 9. Rozwiązywanie i układanie zadań tekstowych.
Cel ogólny: doskonalenie umiejętności dodawania i odejmowania w zakresie 9
Cele operacyjne:
Uczeń :
- potrafi dodawać i odejmować w zakresie 9 na konkretach i w pamięci
- odczytuje i pisze liczby w zakresie 9, korzystając z zapisu cyfrowego
-rozwiązuje zadania jednodziałaniowe z treści?
- aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowych
- porównuje liczby w zakresie 9
- układa puzzle
- śpiewa piosenkę wyliczankę
-rozumie przeczytaną treść zadania
- zgodnie współpracuje w grupie rówieśniczej
Metody: słowna, ćwiczenia, praktycznego działania
Formy: zbiorowa, grupowa, indywidualna
Środki dydaktyczne: liczmany-„ pchełki”, puzzle-wydrukowane i rozcięte obrazki,np. dinozaurów, liczmany do demonstracji, kartoniki z cyframi i znakami matematycznymi, karty dydaktyczne, piłka, 1 zapis działania matematycznego dla pary uczniów, klej, gazety
Przebieg zajęć:
1. Powitanie, podanie celu lekcji i zaśpiewanie piosenki
„ Wyliczanki”
2. Rachunek pamięciowy- zabawa dydaktyczna z piłk?
U. siedzą w kole, w środku N. i rzuca piłkę do kolejnych dzieci podając zadanie, np. Jestem liczbą 6. Jesteś liczbą większą ode mnie o 3. Jaką jesteś liczbą?
3. Porównywanie różnicowe- ćwiczenia na konkretach. Dzieci otrzymują karty dydaktyczne złożone na pół. Na jednej części znajduje się linia pozioma. Dz. układają pchełki wg poleceń nauczyciela.
- Pod linią połóż 5 pchełek czerwonych, a nad linią połóż 9 pchełek żółtych.
-O ile pchełek żółtych jest więcej niż czerwonych?
N. zadaje inne przykłady. Dz. układają pchełki i odpowiadają na pytania.
4. Rozwiązywanie zadania tekstowego.
N. przedstawia treść zadania :
Franek ma 6 robotów. Od wujka dostał 3 roboty. Ile robotów ma Franek razem?
Analiza zadania
- O kim jest to zadanie?
- Co wiemy z treści zadania?
- Co mamy obliczyć?
- Ile Franek miał robotów ? Kto przypnie na tablicy rysunki robotów? Narysujcie w karcie tyle kółek zielonych, ile robotów ma Franek.
- Ile dostał robotów od wujka? Kto umieści na tablicy tyle rysunków robotów ?Narysujcie tyle kółek czerwonych, ile dostał robotów Franek od wujka.
- Co mamy obliczyć?
- Jakie działanie ułożymy do tego zadania?
-Jak będzie brzmiała odpowiedź do zdania?
3. Przerwa śródlekcyjna- zabawa ruchowa z gazetami przy muzyce. Nauczyciel pokazuje w rytm muzyki ruchy z użyciem kartki z gazety, np. składanie, potrząsanie , zgniatanie w kulę, podrzucanie itd.
Zadanie2
Marek ma 9 modeli samolotów, oddał bratu 4. Ile modeli samolotów zostało Markowi?
Analiza zadania- N. czyta zadanie i pyta o treść .
-Ile robotów miał Marek?
N. umieszcza na tablicy rysunki modeli samolotów Marka.
- W kartach narysujcie tyle kresek, ile Marek miał samolotów.
-Ile modeli oddał bratu?
N. zdejmuje tyle modeli, ile Marek oddał bratu.
W kartach skreślcie tyle kresek, ile modeli oddał Marek bratu.
- Rozwiążcie samodzielnie to zadanie. U. samodzielnie piszą rozwiązanie w kartach przygotowanych przez nauczyciela.
- Jak ułożyliście działanie do tego zadania? Kto ułoży je na tablicy?
Uczniowie podają działanie, które jest rozwiązaniem zadania.
- Jak będzie brzmiała odpowiedź?
Uczniowie podają odpowiedź i uzupełniają w kartach.
Układanie puzzli w parach w ławkach.
-Jakie wyszły wam obrazki z części? N. rozdaje napisane na kartkach działania.
- Pomyślcie chwilę, jakie zadanie możecie ułożyć o waszych obrazkach, zgodnie z działaniem, które otrzymaliście?
- U. odczytują działania i układają treść zadań.
Zakończenie. Pochwała i podziękowanie za pracę.
Wyróżnienie uczniów aktywnych.