Scenariusz zajęć otwartych z udziałem rodziców prowadzonych
w Przedszkolu Miejskim Nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi w Pabianicach
Temat zajęć: „W świątecznym nastroju”
Termin: 19.12.2016r.
Miejsce: sala gimnastyczna
Osoby prowadzące: Anna Ł-F, Anna P-G
Cel ogólny:
• rozwijanie ekspresji artystycznej u dzieci;
• integrowanie rodziców i dzieci podczas wspólnych zabaw.
Przewidywane efekty:
Dziecko:
• śpiewa i interpretuje ruchem utwory muzyczne;
• czerpie radość ze wspólnego wykonywania z rodzicem zadań;
• wspólnie z rodzicem wykonuje pracę plastyczno-techniczną.
Metody pracy:
• czynne (zadania stawiane do wykonania);
• słowne (objaśnienia i instrukcje);
• techniki relaksacyjne (masaż relaksacyjny).
Formy:
• z całą grupą;
• w parach (rodzic – dziecko);
• indywidualna.
Obszary wskazane w podstawie programowej wychowania przedszkolnego:
5.4) uczestniczy w zajęciach ruchowych, w zabawach grach w ogrodzie przedszklnym, w parku, na boisku, w Sali gimnastycznej;
8.1) śpiewa piosenki z dziecięcego repertuaru oraz łatwe piosenki ludowe; chętnie uczestniczy w zbiorowym śpiewie, w tańcach i muzykowaniu;
14.3) dysponuje sprawnością rąk oraz koordynacją wzrokowo-ruchową potrzebną do rysowania, wycinania i nauki pisania.
Pomoce dydaktyczne: odtwarzacz CD, płyty z utworami muzycznymi, pierniki na sznureczku, słoiki, biała farba, czarne markery, kolorowy papier, sypki brokat, popony i druciki kreatywne, śnieżynki.
PRZEWIDYWANY PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Powitanie uczestników zajęć
Uczestnicy tworzą koło. Nauczycielka trzyma w ręku styropianową bombkę, przedstawia się, mówi co lubi i bombkę podaje osobie stojącej obok. Koniec powitania nastąpi wtedy, gdy bombka wróci do nauczycielki.
2. Prezentacja kolędy oraz piosenek związanych ze świętami Bożego Narodzenia
Dzieci śpiewają piosenki: „Mikołaj (jedzie samochodem)”, „My jesteśmy choineczki” oraz pierwszą zwrotkę i refren kolędy „Przybieżeli do Betlejem pasterze” i ilustrują je ruchem.
3. Taniec Aniołków – improwizacja ruchowa przy muzyce
Dzieci wraz z rodzicami tańczą swobodnie do utworu „Taniec gwiazdek i śnieżynek”. Kiedy muzyka cichnie dzieci oraz rodzice wykonują czynności wskazane przez nauczycielkę: Aniołki spoglądają przez chmurki na dzieci; sypią śniegiem; dmuchają na dzieci zimnym wiatrem; pomagają ubierać dzieciom choinkę – zakładają gwiazdę na czubku choinki.
4. Masażyk „Pada drobny śnieżek”
Nauczycielka recytuje wierszyk i pokazuje gesty jakie rodzice mają wykonać na plecach dziecka:
„Pada drobny śnieżek” A. Kornacka
Pada drobny śnieżek (delikatne i powolne klepanie po plecach opuszkami palców)
W śnieżycę się zmienia. (silne i szybkie klepanie palcami po plecach)
Mała myszka ucieka (stukanie palcami po plecach)
Do swego schronienia. (chowanie palców pod pachę)
Renifery szykują się do biegu (szybkie przebieranie palcami po plecach od dołu do góry)
Sanie z Mikołajem suną już po śniegu. (przesuwanie całych dłoni wzdłuż pleców)
5. Zabawa „Piernikowe szaleństwo”
Rodzic otrzymuje czekoladowy pierniczek na sznureczku, który trzyma na wysokości ust dziecka. Gdy dziecko zdoła go choć raz ugryźć, wygrywa i otrzymuje pozostałą część pierniczka do zjedzenia. Następuje zamiana ról.
6. Zimowe lampiony
Rodzic wraz z dzieckiem maluje wnętrze słoika białą farbą i posypuje brokatem. Na zewnętrznej części słoika pary rysują oczy i buzię bałwanka przypominające węgielki, zaś nos wycinają z pomarańczowego papieru. Tak wykonanemu bałwankowi zakładają nauszniki - przyklejają kolorowe pompony symetrycznie po obu stronach słoika na wysokości wieczka wraz z drucikiem kreatywnym przechodzącym nad otworem słoika.
7. Podziękowanie za udział w zajęciach i zaproszenie na poczęstunek.
Opracowanie: