SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH Z EDUKACJI PRZYRODNICZEJ
W GRUPIE DZIECI 3-4 LETNICH
TEMAT: Jesienne zwyczaje leśnych zwierząt.
CEL GŁÓWNY:
- zapoznanie ze sposobami przygotowania się zwierząt leśnych do zimy;
- rozwijanie zainteresowań przyrodniczych;
CELE OPERACYJNE:
Dziecko:
- zna i prawidłowo nazywa leśne zwierzęta;
- wie, w jaki sposób wybrane leśne zwierzęta przygotowują się do zimy,
- potrafi przyporządkować ilustracje zimowych mieszkań do odpowiednich zwierząt,
- uważnie słucha teatrzyku kukiełkowego przygotowanego przez nauczyciela,
- udziela odpowiedzi na postawione przez nauczyciela pytania dotyczące utworu,
- dzieli nazwy zwierząt na sylaby,
- aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowych,
- doskonali sprawność manualną;
METODY:
- słowne: rozmowa, żywego słowa, objaśnienia;
- oglądowe: teatrzyk kukiełkowy, pokaz, obserwacja;
- czynne: zadania stawiane dzieciom do wykonania;
FORMY:
- zajęcia z całą grupą;
- praca indywidualna – zróżnicowana;
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: sylwety postaci występujących w teatrzyku, ilustracje leśnych zwierząt, rysunki domów zwierząt (gawra, dziupla, stos liści), liście z papieru, karty pracy dla każdego dziecka;
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
1.Powitanie dzieci zabawą ruchową:
Dzień dobry, witam was
zabawy nadszedł czas
Dzień dobry wszystkim wkoło
Niech będzie dziś wesoło
2. Teatrzyk kukiełkowy z wykorzystaniem sylwet na podstawie opowiadania „Pajacyk Fik Myk szuka mieszkania na zimę” (zmodyfikowana wersja opowiadania Mateusza Galicy).
3. Rozmowa z dziećmi na temat obejrzanego teatrzyku:
- Czego szukał Pajacyk w lesie?
- Jak nazywało się pierwsze mieszkanie, które znalazł Pajacyk i kto w nim mieszkał?
- Jak jeże przygotowują się do zimy?
- Jak nazywało się drugie mieszkanie, do którego trafił Pajacyk?
- Kto mieszkał w tym mieszkaniu?
- Dlaczego wiewiórka zbierała szyszki, żołędzie i kasztany?
- Jak nazywał się domek, do którego wiewiórka wysłała Pajacyka?
- Kogo Pajacyk zobaczył w gawrze?
- Jak niedźwiedzie przygotowują się do zimy?
- Czemu Pajacyk był smutny?
4. Zabawa ruchowa „Wiewiórki i jeże”.
Nauczycielka zamienia dzieci w wiewiórki. Dzieci podskakują w rytm muzyki. Na przerwę w muzyce - wiewiórka kuca i udaje, że je orzeszki. Następnie dzieci maszerują jak jeże. Na przerwę w muzyce – jeż zwija się w kłębek (zapadanie w sen zimowy).
5. Zabawa dydaktyczna „Zwierzęta i ich domy”.
Dziecko wybiera kopertę z liściem w kolorze podanym przez n-la. Wyciąga z niej sylwetę zwierzęcia i podaje jego nazwę. Umieszcza sylwetę obok ilustracji, która przedstawia jego zimowy domek.
6. Ćwiczenia oddechowe i dźwiękonaśladowcze – jeż wydaje dźwięki: fu, fu; zdmuchując listek z nóżki.
7. Leśne zwierzęta- podział zwierząt na te, które zasypiają na zimę i te, które nie zasypiają.
Nauczyciel rozkłada ilustracje różnych zwierząt leśnych.
Dzieci liczą ilustracje przedstawiające zwierzęta. Nazywają zwierzęta, dzielą wyraz na sylaby oraz określają, czy zasypiają na zimę czy nie. Te, które zasypiają na zimę umieszczają w obręczy niebieskiej, a te, które nie zasypiają - w obręczy żółtej.
8. Ćwiczenia percepcji wzrokowej „Jeżyk się skrył”
Dzieci – jeże – spacerują po sali przy dźwiękach spokojnej muzyki. Podczas przerwy w grze przysiadają na dywanie, zakrywają oczy. N-l jedno z dzieci przykrywa kocykiem. Zadaniem innych dzieci jest odgadnąć imię dziecka, które ukrył n-l.
9. Podsumowanie zajęć – praca indywidualna - zróżnicowana przy stolikach.
4-latki rysują drogę wiewiórki w labiryncie do orzeszka, kolorują ilustrację.
3-latki kolorują jeża i stos liści, dorysowują słońce, niebo.