Scenariusz spotkania integracyjnego
dzieci z przedszkoli i oddziałów przedszkolnych z terenu Gminy Gościeradów
w dniu 18 listopada 2016 roku w Oddziałach Przedszkolnych w Liśniku Dużym.
Rozstrzygnięcie Gminnego Konkursu Plastycznego ,, Mój przyjaciel – pies” zorganizowanego w ramach projektu edukacyjnego.
Cel ogólny:
Rozstrzygnięcie Gminnego Konkursu Plastycznego ,, Mój przyjaciel – pies”
Cele szczegółowe:
- integracja grup przedszkolnych z terenu Gminy Gościeradów,
- prezentacja umiejętności plastycznych dzieci,
- dostarczanie okazji do różnorodnej aktywności,
- motywowanie dzieci do nawiązywania bliższych kontaktów z innymi uczestnikami zabawy,
- propagowanie wśród dzieci humanitarnego traktowania zwierząt.
Podstawa programowa: 1.1.,1.2.,1.5.,2.1.,3.1.,4.1.,5.4.,7.1.,7.2.,8.1.,8.2.,9.1.,10.,12.2.
Dekoracja: tablica z napisem Prace konkursowe przedstawiająca prace nadesłane przez dzieci oraz wyłonionych laureatów, tablica z ilustracjami piesków oraz napisem Gminny Konkurs Plastyczny ,,Mój przyjaciel – pies” oraz sponsorami, prace wykonane przez dzieci z udziałem rodziców i nauczycieli na zajęciach: buda, pies – maskotka, miska, kość, wystawa pluszaków – piesków oraz zbór książek związanych z tematem, prezentacja multimedialna z działań realizowanych w trakcie projektu.
Przebieg spotkania:
1. Powitanie przez organizatorów spotkania uczestników konkursu plastycznego ,,Mój przyjaciel pies” przybyłych z:
- Publicznego Przedszkola w Gościeradowie
- Publicznej Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Mniszku – Oddział Przedszkolny
- Publicznego Przedszkola w Księżomierzu
oraz dzieci z Oddziałów Przedszkolnych przy PSP w Liśniku Dużym.
2. Przedstawienie celów projektu oraz działań i przedsięwzięć organizowanych w trakcie jego organizacji.
3. Zaproszenie do wysłuchania krótkiej części artystycznej zaprezentowanej przez dzieci z Oddziałów Przedszkolnych w Liśniku Dużym.
Wiersz ,,Azor” ( grupa sześciolatków)
Biega lub skacze przy mojej nodze.
Ma cztery łapy, wesoły ogon.
Pytacie pewnie – Któż to jest?
- To Azor – mój wierny pies.
Czasem motylka goni po łące,
Ogonem do mnie uśmiecha się.
Czasem pogoni nawet zająca,
Gdy krzyknę – Do mnie! – już tutaj jest!
Lubi się bawić, zawsze się cieszy,
Gdy małą kostkę dla niego mam.
Gra ze mną w piłkę lub obok leży,
Nigdy z Azorem nie jestem sam.
Piosenka ,,Mój pies” ( w wykonaniu wszystkich grup przedszkolnych)
Mój pies jest bardzo piękny
i długie uszy ma.
Jest najpiękniejszy z wszystkich psów.
Lubię mego psa!
Mój pies jest bardzo silny
i duże łapy ma.
To najsilniejszy z wszystkich psów.
Lubię mego psa!
Mój pies jest bardzo zwinny
i skacze: hop sa sa.
Jest najzwinniejszy z wszystkich psów.
Lubię mego psa!
Mój pies jest bardzo mądry
i dobrze wie, że ja
uwielbiam go rozpieszczać, bo...
Lubię mego psa!
4. Ogłoszenie wyników konkursu przez Dyrektora Zespołu Szkół im. Janiny Wierzchowskiej w Liśniku Dużym p. Marzenę Długosz.
Zgodnie z regulaminem konkursu każde przedszkole po przeprowadzeniu eliminacji wewnętrznych wyłoniło 4 najciekawsze prace do udziału w konkursie gminnym. Łącznie na konkurs wpłynęło 16 prac plastycznych.
Komisja konkursowa w składzie:
Przewodnicząca - Dyrektor Zespołu Szkół w Liśniku Dużym
Członek: nauczyciel plastyki w Zespole Szkół w Liśniku Dużym
Członek: nauczyciel techniki w Zespole Szkół w Liśniku Dużym, kierując się warunkami regulaminu, po obradach wyłoniła laureatów gminnego konkursu plastycznego ,,Mój przyjaciel – pies.” Kryteria oceny prac to: zgodność z tematem konkursu, stopień trudności, estetyka wykonania i samodzielność, pomysłowość i oryginalność oraz ogólne walory artystyczne: dobór techniki plastycznej, kompozycja, gama kolorystyczna.
5. Wręczenie nagród:
Nagrodami za I, II, III miejsce są książki ufundowane przez sponsorów oraz dyplomy za zajęcie poszczególnych miejsc przygotowane przez organizatorów. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymają upominki ufundowane przez sponsorów.
Dzieci i przedszkola biorące udział w konkursie otrzymują pamiątkowe dyplomy, a nauczyciele – opiekunowie dyplomy podziękowania.
6. Zabawa integracyjna ,, Maskotka”.
Dzieci siedzą w kręgu, nauczyciel przedstawia maskotkę psa mówiąc: ,, To jest pies Azor, a ja jestem ... Każde z dzieci po kolei przedstawia się w ten sam sposób.
7. Wspólny poczęstunek. Ciepły napój oraz ciasto przygotowane przez rodziców dzieci przedszkolnych. (Prezentacja multimedialna podsumowująca działania w ramach projektu ,, Mój przyjaciel – pies”.
8. Rozmowy – oglądanie wystawy ,, Mój przyjaciel – pies”, pluszaków piesków oraz książeczek tematycznie związanych z konkursem.
9. Czytanie opowiadania Anny Onichimowskiej p.t.,, Łatka” przez rodzica w ramach działającego Klubu Czytających Rodziców p. A. Kondracką.
10. Wspólne zabawy.
a)Zabawy ruchowo – naśladowcze przy piosenkach o psach.
b)Zabawa ,, Prawda – Fałsz”. Nauczyciel wypowiada zdania dotyczące wyglądu lub zachowania psów np.:
Pies mieszka w budzie.
Pies ma 5 łap.
Pies jest ptakiem.
Pies lubi kości.
Pies ćwierka.
c)Zadaniem dzieci jest stwierdzenie, czy wypowiedziane zdanie jest prawdą czy fałszem. Jeżeli zdanie oznacza prawdę dzieci trzy razy uderzają dłońmi o uda, jeżeli nie jest prawdziwe podnoszą ręce w górę, a następnie kładą na kolanach.
d)Zabawa z elementem czworakowania ,, Pies”.
Dzieci przy muzyce naśladują chód psów z wykorzystaniem ruchów naprzemiennych (prawa ręka, lewa noga). Gdy muzyka milknie, stają i próbują merdać ogonkiem z radości.
d)Rozwiązywanie zagadek.
Co to za zwierzę,
Jedyne na świecie?
Śmieje się ogonem –
Myślę, że już wiecie.
/ pies /
Ma bure futerko
i łazi po dachu.
Przed nim każda myszka
umyka ze strachu.
/ kot /
Najlepszy przyjaciel,
i stróż podwórkowy.
Radośnie cię wita,
gdy wracasz ze szkoły.
/ kot /
e)Zabawa dydaktyczna ,, Czy potrafisz?”.
Układanie czworonogów z różnego rodzaju elementów (klocki, patyczki, figury geometryczne, dowolny materiał z kącika przyrodniczego np. kamyki, fasolki, szyszki).
f)Zabawa ruchowa ,, Zwinne pieski”.
Dzieci dobierają się parami. Każda para otrzymuje dużą obręcz. Jedno dziecko z pary stoi trzymając obręcz pionowo tak, aby tworzyła okienko. Drugie dziecko z pary, czyli piesek, przechodzi przez okienko na czworakach. Na hasło; ,, Piesek prosi” – dzieci – pieski robią przysiad i naprzemiennie przebierają rękami. Następnie następuje zmiana ról
g),,Układamy puzzle” – układanie puzzli ,,Pies” w poszczególnych grupach wiekowych na czas. Kształtowanie spostrzegawczości, wytrwałości, współdziałanie w małych zespołach.
(Współzawodnictwo par).
h)Zabawa bieżna ,, Psy gonią kość”. Dzieci dobierają się w pary. Jedno z dzieci dostaje szarfę, którą wkłada sobie za pasek – to kość. Drugie dziecko jest pieskiem. Jego zadaniem jest dogonienie kolegi i zabranie mu szarfy – kości. Następnie dzieci zamieniają się rolami.
i)Zabawa słowna ,,Dokończ zdanie”.
Nauczyciel rozpoczyna zdanie, a chętne dzieci je kończą.
o Pies jest ...
o Pies potrafi ...
o Pies pomaga ...
o Pies uwielbia ...
o Pies cieszy się, gdy...
o Mój pies najchętniej...
o Sierść psa jest...
j)Labirynt (rysowanie drogi pieska do kości).
11. Wspólne śpiewanie piosenki ,, Jamniczek”.
1. Popatrzcie na jamniczka wyturlał się z koszyczka
zaczaił się na babcię i porwał babci kapcie.
Ref. A jak spał, a jak spał
taką grzeczną minę miał 2x
2. Poszarpał chustkę w róże i zrobił dwie kałuże
i moją nową lalkę zaciągnął pod wersalkę.
Ref. Bo jak spał, bo jak spał
taką grzeczną minę miał 2x
3. A tera gdzieś ucieka i szczeka, szczeka, szczeka
łapiemy więc jamniczka, niech wraca do koszyczka.
Ref. Bo jak spał, a jak spał
taką grzeczną minę miał 2x
4. Pod stołem jest koszyczek, w koszyczku śpi jamniczek
Jamniczek sobie śpi, PSS ... jak się zbudzi będzie zły.
12. Pożegnanie gości. Podziękowanie za przybycie, udział w konkursie i wspólne zabawy.