Numer: 32890
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz spotkania z weterynarzem w ramach projektu edukacyjnego "Mój przyjaciel – pies"

Scenariusz spotkania z weterynarzem
w Oddziałach Przedszkolnych przy Publicznej Szkole Podstawowej w Liśniku Dużym
w dniu 15 listopada 2016 roku
w ramach projektu edukacyjnego ,, Mój przyjaciel – pies”.

CEL OGÓLNY: Poznanie specyfiki pracy weterynarza.

CELE OPERACYJNE:
Dziecko :
- poznaje zawód weterynarza,
- poznaje podstawowy sprzęt używany w pracy lekarza weterynarii,
- wie, że zwierzęta chorują i rozumie potrzebę leczenia i dbania o nie,
- poznaje sposoby pielęgnowania zdrowych zwierząt,
- wykazuje postawy humanitarne w stosunku do zwierząt,
- zna zagrożenia płynące ze świata zwierząt.

METODY: pogadanka, opowiadanie, obserwacja, rozmowa, wywiad, pokaz, prezentacja, działanie praktyczne

FORMY: zbiorowa

Obszary z podstawy programowej: 1.1., 1.2., 3.3., 8.1., 12.2., 12.3.

POMOCE: nagranie CD z piosenką „Weterynarz, lekarz zwierząt”, teksty wierszy „ Poszły pieski do lekarza”, „Ostry dyżur u weterynarza” - zaczerpnięte z Internetu oraz wiersz ,,Azor” Patrycji Siewiery – Kozłowskiej i piosenka ,, Mój pies” ( tekst: Danuta Zawadzka, muzyka: s. Adriana Miś CSS), tablice przedstawiające: rasy psów oraz w gabinecie weterynaryjnym, prace techniczne wykonane w ramach projektu: buda, miska i kość dla psa oraz uszyta maskotka psa, małe ilustracje z wesoły pieskiem i smutnym do ewaluacji.

Zaproszeni goście: lek. wet. Agnieszka S., fryzjer dla zwierząt p. Mariusz S. oraz ich suczka Zuzia ( owczarek szetlandzki).


PRZEBIEG SPOTKANIA:
1. Powitanie gości. Zwrócenie uwagi na właściwe zachowanie dzieci podczas spotkania.
2. Podanie celu spotkania.
3. Odgadywanie zagadek zaprezentowanych przez nauczyciela:
Jak się nazywa taki lekarz,
którego pacjent głośno szczeka.
/ weterynarz /

Co to za zwierzę,
jedyne na świecie?
Śmieje się ogonem –
myślę, że już wiecie.
/ pies/

4. Krótka część artystyczna w wykonaniu dzieci przedszkolnych:

Wiersz ,,Azor” ( grupa sześciolatków)
Biega lub skacze przy mojej nodze.
Ma cztery łapy, wesoły ogon.
Pytacie pewnie – Któż to jest?
- To Azor – mój wierny pies.

Czasem motylka goni po łące,
Ogonem do mnie uśmiecha się.
Czasem pogoni nawet zająca,
Gdy krzyknę – Do mnie! – już tutaj jest!

Lubi się bawić, zawsze się cieszy,
Gdy małą kostkę dla niego mam.
Gra ze mną w piłkę lub obok leży,
Nigdy z Azorem nie jestem sam.

Piosenka ,,Mój pies” ( w wykonaniu wszystkich grup przedszkolnych)
Mój pies jest bardzo piękny
i długie uszy ma.
Jest najpiękniejszy z wszystkich psów.
Lubię mego psa!

Mój pies jest bardzo silny
i duże łapy ma.
To najsilniejszy z wszystkich psów.
Lubię mego psa!

Mój pies jest bardzo zwinny
i skacze: hop sa sa.
Jest najzwinniejszy z wszystkich psów.
Lubię mego psa!

Mój pies jest bardzo mądry
i dobrze wie, że ja
uwielbiam go rozpieszczać, bo...
Lubię mego psa!

5. Słuchanie wierszy czytanych przez nauczyciela oraz zabawy muzyczno – ruchowe przy piosence.
Wiersz „Poszły pieski do lekarza”
Poszły pieski do lekarza,
czasem pieskom to się zdarza.
Alfa czuł się bardzo chory,
mówił, że go brzuszek boli.
Nie mógł jeść i pić też nie,
ciągle mówił, że mu źle.
Weterynarz pieska zbadał,
kilka pytań jemu zadał.
i już wiedział w czym przyczyna,
co zbroiła mała psina.
Alfa wypił mleczko kwaśne,
myśląc, że szybciutko zaśnie.
Może ktoś powie "nie wierzę",
jemy tylko rzeczy świeże!
Piosenka „Weterynarz lekarz zwierząt”
Wiersz „Ostry dyżur u weterynarza”.
Na dyżurze swym w niedzielę
weterynarz zrobił wiele:
zbadał kulawego strusia,
potem żółwia przyjąć musiał,
który spadł na gruzu kupę
i uszkodził swą skorupę,
później trzy opatrzył szczury,
poprzycinał psu pazury,
dwóm papużkom w dobrej wierze
znów przypisał maść na pierze,
żeby rwały się do lotu,
później podał zastrzyk kotu,
co go mocno w krzyżu strzyka,
a na koniec miał królika,
co marchewkę zjadł z trzech grządek
i narzeka na żołądek.
Cóż, tak ciężki dzień się zdarza...
Trudny los weterynarza.

6. Poznanie pracy weterynarza:
- opowiadanie pani doktor o swoim pupilu ( Jak się wabi?, Jaka to rasa? Czym się charakteryzuje? itp.)
- opowiadanie weterynarza o swojej pracy,
- zaprezentowanie podstawowego sprzętu lekarskiego używanego w pracy ze zwierzętami,
- opowiadanie z jakimi ,, pacjentami” spotyka się w swojej pracy,
- podanie cennych informacji, w jaki sposób należy dbać o swoje zwierzątka,
- uświadomienie dzieciom, że kotki i pieski tez chorują, zwrócenie uwagi na potrzebę leczenia chorych zwierząt, szczepienia,
- wyjaśnienie, że ze zdrowym psem też należy pójść do weterynarza,
- zachowanie bezpieczeństwa i zasad higieny w kontaktach ze zwierzętami,
- zwrócenie uwagi na relacje między właścicielem, a jego psem.

5. Wywiad z weterynarzem:
Przykładowe pytania: Co zrobić, gdy pieska lub kotka boli brzuch? Jaka rasa psów jest bezpieczna dla dzieci? Co robić, gdy nasz ulubieniec nie chce jeść, nie chce się bawić lub jest smutny? Jak zostać weterynarzem? Kiedy pani postanowiła wykonywać ten zawód? Czy lubi pani swoją pracę? Czy napotkała się w swojej pracy z niebezpiecznymi sytuacjami? itp.

6. Opowiadanie przez chętne dzieci o swoich zwierzętach, które hodują w domu - ich wyglądzie, upodobaniach, cechach charakteru i związanych z nimi przeżyciach.

7. Wspólne rozmowy oraz zabawy z suczką Zuzią.
Badanie pieska przez chętne dzieci przy pomocy stetoskopu, zabawy z piłeczką itp.

8. Zakończenie spotkania, ewaluacja.
Dzieci uczestniczące w spotkaniu wybierają obrazek wesołego lub smutnego pieska i wkładają go do koszyczka.
Wesoły piesek oznacza, że spotkanie było ciekawe i podobało się dziecku, smutny piesek oznacza, że nie podobało się dziecku.

9. Pożegnanie gości. Podziękowanie za ciekawe i pouczające spotkanie oraz za cenne rady. Wręczenie gościom na pamiątkę wykonanego przez dzieci obrazka - przedstawiającego portret pieska, a pupilowi karmy.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.