SCENARIUSZ INTEGRACYJNEGO SPOTKANIA WYJAZDOWEGO
„WITAMY JESIEŃ Z SENIORAMI”
w Domu Seniora Wigor w Salominie w dniu 4 października 2016 roku.
Cel ogólny:
Pożegnanie lata i powitanie jesieni połączone z obchodami Dnia Chłopaka oraz Dnia Osób Starszych.
Cele szczegółowe:
- integracja wszystkich grup przedszkolnych z seniorami,
- rozbudzanie emocji i przeżyć podczas obchodów Dnia Chłopaka oraz Dnia Osób Starszych,
- tworzenie miłej atmosfery sprzyjającej współdziałaniu,
- dostarczanie okazji do różnorodnej aktywności dzieci i seniorów,
- motywowanie dzieci do nawiązywania bliższych kontaktów z innymi uczestnikami zabawy,
- propagowanie roli seniorów w społeczeństwie,
- prezentowanie umiejętności artystycznych dzieci (plastyczno – technicznych, wokalnych, teatralnych),
- zachęcanie nieśmiałych dzieci do wspólnych zabaw oraz do odgrywania ról,
- kształtowanie poszanowania dla przyrody i uwrażliwienie na jej piękno,
- zachęcanie do obserwacji i przebywania w środowisku przyrodniczym, jakim jest las wczesną jesienią,
- poszukiwanie oznak jesieni,
- przypomnienie zasad kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych,
- utrwalenie zasad bezpieczeństwa podczas podróży w autokarze oraz w trakcie pobytu w różnych środowiskach społecznych i przyrodniczych.
Podstawa programowa:
1.1., 1.2., 1.3., 2.3.,2.4., 3.2., 3.3., 4.1., 4.2., 5.4., 6.2.,6.3., 7.1., 7.1., 7.2., 8.1., 8.4., 10.1., 10.2., 12.1.,12.2., 12.3., 14.3.
Rekwizyty: kosze z jesiennymi darami, gałązki jesiennych drzew, przebrania dzieci: leśne duszki, muchomory, kurki, prawdziwki, rydze, sylwety grzybów, koszyczki wiklinowe, ściereczki do wycierania kurzu.
Pomoce dydaktyczne: płyty CD piosenkami o tematyce jesiennej, płyta z piosenką ,,Duszki, duszki” oraz z utworem ,, Cztery pory roku – Jesień” A.Vivaldiego sprzęt nagłaśniający, obręcze, odtwarzacz CD, igły, kolce, nici, kapelusze, materiał przyrodniczy, tekst wiersza B. Formy ,, Kasztanowe postacie”.
Przebieg spotkania:
1. Powitanie seniorów przez dzieci oraz nauczycieli i zaproszenie do miłego spędzenia czasu.
2. Symboliczne wejście dzieci do „krainy pani Jesieni” – przejście przez obręcz, wręczenie wizerunku liścia.
3.Piosenka pt. „Duszki, duszki” w wykonaniu dzieci ( sł. Dorota Gellner, muz. Aleksander Pałac).
Żyją w lesie małe duszki,
które czyszczą leśne dróżki
Mają miotły i szufelki
i do pracy zapał wielki.
Ref. Duszki, duszki
duszki leśne.
wstają co dzień bardzo wcześnie
i ziewając raz po raz.
zaczynają sprzątać las.
Piorą liście, myją szyszki,
aż dokoła wszystko błyszczy.
Muchomorom piorą groszki,
bo te duszki to czyścioszki.
Ref. Duszki, duszki ...
Gdy ktoś czasem w lesie śmieci,
zaraz duszek za nim leci.
Zaraz siada mu na ręce,
grzecznie prosi: ,, Nie śmieć więcej!”
Ref. Duszki, duszki ...
4. Przedstawienie teatralne w wykonaniu dzieci przedszkolnych pt.: „Leśne duszki”
NARRATOR:
Jesień w lesie zawitała, wszystkie liście pomalowała;
Krzewy, drzewa ozłociła, wszystko rosą pięknie umyła;
Już pajączek sieć rozwinął, babie lato wietrzyk nosi;
Dzień się zaczął, dzień jesienny,
Słońce głowę znad chmur wznosi.
LEŚNY DUSZEK I:
Och, jak pięknie, kolorowo!
Wstawajcie leniuchy! Szkoda dnia!
Spójrzcie ile liści spadło! A jakie kolory!
Liście piękne, kolorowe, ale dużo jest ich tak,
Że gdy spadnie jeszcze więcej,
To nie przejdzie tędy żaden leśny skrzat.
LEŚNY DUSZEK II:
Tak, posprzątać trzeba szybko, zawołajmy wietrzyk, niech nam pomoże.
LEŚNE DUSZKI:
Wietrzyku, wietrzyku, pomóż nam!
WIETRZYK:
Wiatr jesienny, wiatr już wstał i posprzątać w lesie chciał;
Liście pozamiatać wszak musi każdy leśny brat.
LEŚNE DUSZKI:
No, od razu lepiej! Dziękujemy ci wietrzyku!
Bardzo nam pomogłeś. Teraz chodźmy wszyscy na spacer.
Może nazbieramy trochę grzybów.
PRAWDZIWEK:
Kapelusik śliczny mam, bo o niego co dzień dbam.
Brąz kolorem moim jest, weź mnie z sobą, jeśli chcesz.
LEŚNE DUSZKI:
O! jaki duży prawdziwek! Weźmy go ze sobą!
RYDZ:
Jestem rydz, mały rydz, wciąż w koszyku nie masz nic!
Jedną nóżkę małą mam, swój kapelusz chętnie dam!
LEŚNY DUSZEK I:
O! kto taki smutny stoi koło ścieżki?
LEŚNY DUSZEK II:
To muchomor. Zobacz, jaki ma czerwony kapelusz!
LEŚNE DUSZKI:
Dlaczego pan taki smutny, panie muchomorze?
MUCHOMOR:
Jestem mały i czerwony, brak mi wzrostu i urody
No i szczęścia nie mam też, bom trujący, przecież wiesz.
Kropki białe, noga też, nikt mnie nie chce,
pani kurka pewnie też.
LEŚNE DUSZKI:
Muchomorku, nie martw się wcale, my ciebie lubimy,
Pani kurka pewnie też.
KURKA:
Panie muchomorze! Pan taki smutny być nie może!
Przecież taki ładny grzyb śliczny kapelusik ma.
A te kropki to ozdoba! Białe, śliczne, takie zgrabne!
Gdy nam wietrzyk zagra walca, to poproszę cię do tańca.
(Dzieci ,,zasypiają” przy piosence ,, Jesień” z repertuaru Wydawnictwa Akord ,, Śpiewające brzdące”).
NARRATOR:
I tak grzybki tańcowały, duszki razem z nimi,
W kółkach, solo i parami, aż się wnet zmęczyły!
Jeden, drugi, trzeci, czwarty, główki swe spuściły,
A gdy słonko poszło spać, razem z nim zasnęły.
5. Wyjście w teren z seniorami – wycieczka do pobliskiego lasu.
a) Zapoznanie z celem wycieczki.
- Ukazanie roli lasu.
- Obserwowanie drzew i krzewów owocowych w lesie, nazywanie ich, dzielenie na liściaste i iglaste, zwrócenie uwagi na różnice w wyglądzie liści, wyjaśnienie dlaczego drzewa iglaste nie tracą igieł na zimę.
- Zwrócenie uwagi na jesienne kolory, zachęcanie do wielozmysłowego poznawania otaczającej przyrody (słuch, wzrok, węch).
- Przyglądanie się ptakom (ewentualnie napotkanym ssakom np. wiewiórki), porównywanie ich wyglądu, wydawanych odgłosów.
- Zbieranie materiału przyrodniczego (kasztany, żołędzie, jarzębina, liście).
- Zabawy na świeżym powietrzu.
b) Zachowanie zasad bezpieczeństwa podczas wyjścia do lasu.
c) Prowadzenie obserwacji roślin i zwierząt, zabawy w lesie.
- Chodzenie, bieganie, podrzucanie opadłych liści.
- Poszukiwanie najmniejszego i największego liścia.
- Układanie kolorowych bukietów z liści.
- Przynoszenie wskazanej liczby kasztanów, szyszek lub innych darów jesieni.
- Celowanie ,, darami jesieni” do obręczy ułożonych z liści.
6. Powrót z seniorami i nauczycielami do Domu Seniora Wigor.
7. Swobodne wypowiedzi na temat wycieczki, dzielenie się swoimi spostrzeżeniami (segregowanie przyniesionych z lasu oraz przywiezionych przez dzieci z domu owoców według rodzaju, liczenie ich, porównywanie liczebności).
8. Wysłuchanie wiersza B. Formy ,,Kasztanowe postacie” czytanego przez seniora.
Kasztanowy ludzik
mieszka w mym pokoju,
głowę ma z kasztana
z jarzębiny oczy.
Bardzo lubi tańczyć
w żołędziowych butach,
kiedy mu zaśpiewam
wesoło podskoczy.
Zapraszamy wszystkich
do wspólnej zabawy,
kiedy wciąż po szybie
smutno krople płyną.
Kasztanowe miasto
ze skarbów jesieni,
robią przedszkolaki
z wesolutką miną.
9. Warsztaty artystyczne. Podział na grupy. Wykonanie z pomocą seniorów ,, Leśnych ludków” oraz udekorowanie kapeluszy materiałem przyrodniczym przyniesionym z lasu oraz przywiezionym z przedszkola. Pokaz sposobu wykonania ludków i korali oraz udekorowania jesiennych kapeluszy. Zachęcenie seniorów i dzieci do aktywności twórczej. Zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo posługiwania się ostrymi narzędziami (kolce, igły).
10. Wykonanie wystawy. Ocena prac. Wybór najbardziej oryginalnej i pomysłowej.
11. Wspólny poczęstunek. Wyjście do pobliskiego ogrodu. Pieczenie kiełbasek nad ogniskiem przygotowanym przez seniorów. Zwrócenie uwagi na kulturalne i bezpieczne zachowanie się przy ognisku.
12. Konkursy i zagadki o Jesieni:
a) zagadki
Nauczyciel zadaje zagadkę dzieciom 3-letnim:
Spadają z drzewa
Żółte, czerwone.
Wiatr je niesie
W tę i w tamtą stronę.
Dzieci odpowiadają - liście
Nauczyciel zadaje zagadkę dzieciom 4- letnim:
Spadłem nagle z drzewa,
Leżę na trawniku,
W brązowej koszulce,
W brązowym koszyku.
Dzieci odpowiadają - kasztan.
Nauczyciel zadaje zagadkę dzieciom 5- letnim:
Spada z chmury w dzień ponury.
Gdy w ogrodzie spadnie,
Wszystko rośnie ładnie.
Dzieci odpowiadają - deszcz
Nauczyciel zadaje zagadkę dzieciom 6- letnim:
Huczy, świszcze, leci w pole,
Czyni wkoło swe swawole.
Zrywa ludziom kapelusze
I wykręca parasole.
Dzieci odpowiadają - wiatr.
Nauczyciel zadaje zagadkę wszystkim dzieciom:
Co to za pani w złocie, czerwieni,
Sady maluje, lasy przemieni ?
A, gdy odejdzie gdzieś w obce kraje,
Śnieżna zawieja po niej nastaje.
Dzieci odpowiadają – jesień.
b) konkursy
• „Czarodziejski worek” – rozpoznawanie po dotyku darów jesieni.
• „Listek do listka” – uczestnicy spotkania tańczą swobodnie do melodii utworu „Cztery pory roku – Jesień” A. Vivaldiego, na przerwę w muzyce starają się znaleźć sobie partnera z takim samym listkiem.
• „Szukamy ukrytych darów” – poszukiwanie na całej sali ukrytych darów, nauczyciel pomaga mówiąc: „Ciepło-zimno”,
13. Taniec w parach na gazecie do muzyki o tematyce jesiennej.
14. Wspólna nauka przez nauczyciela piosenki ,, Seniorzy i dzieci to jedna rodzina” na melodię z piosenki Bayer Full pt. ,,Wszyscy Polacy”.
Seniorzy i dzieci to jedna rodzina,
Bawmy się razem, gdy jesień się zaczyna.
Ref. Hej, hej, bawmy się
Hej, hej jesień jest. (2x).
15. Swobodne rozmowy i zabawy z seniorami.
16. Zakończenie – pożegnanie się. Wspólne zaśpiewanie piosenki ,, Seniorzy i dzieci ...”
17. Powrót do przedszkola.