KONSPEKT ZAJĘĆ DLA GRUPY SZEŚCIOLATKÓW
Temat: Wprowadzenie litery k: małej i wielkiej, drukowanej i pisanej.
Cel ogólny: Rozpoznawanie i nazywanie litery k; małej i wielkiej, drukowanej i pisanej.
Cele operacyjne:
Dziecko:
- rozpoznaje i nazywa literę k: małą i wielką, drukowaną i pisaną,
- ćwiczy analizę i syntezę słuchowo – wzrokową,
- potrafi poznać nową literę wśród innych,
- potrafi ułożyć podpis do obrazka,
- wypowiada się poprawnie i zgodnie z tematem,
- uważnie słucha, rozumie i wykonuje polecenia nauczyciela,
- rozpoznaje zwierzęta z rodziny kotów,
- aktywnie i zgodnie uczestniczy w zajęciach
Metody:
- słowna: rozmowa, opowiadanie, opis
- oglądowa: pokaz, obserwacja
- czynna: zadania stawiane dzieciom do wykonania, ćwiczenia utrwalające
- zabawowo – naśladowcza
Formy pracy: zbiorowa jednolita, indywidualna, w grupach,
Podstawa programowa:
1.1. Obdarza uwagą dzieci i dorosłych, aby zrozumieć to, co mówią i czego oczekują; grzecznie zwraca się do innych.
1.2. Przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej ( stara się współpracować w zabawach i sytuacjach zadaniowych).
3.1. Zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, mówi poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym i składniowym lub komunikuje się w inny zrozumiały sposób.
3.3. Uważnie słucha, pyta o niezrozumiałe fakty.
5.4. Uczestniczy w zabawach ruchowych.
12.1. Nazywa zwierzęta żyjące w różnych środowiskach.
12.2. Wie, jakie warunki są potrzebne do rozwoju zwierząt.
14.7. Zna drukowane wielkie i małe litery.
14.8. Interesuje się czytaniem, układa proste wyrazy z liter i potrafi je przeczytać.
Pomoce dydaktyczne: bębenek, tablice demonstracyjne przedstawiające koty dzikie i domowe, obrazki zawierające w swojej nazwie głoskę k, podpisy do obrazków zawierające literę k, obrazki przedmiotów do rebusu fonetycznego, nakrywki białe, czerwone i niebieskie, poznane litery i litera k, ruchomy alfabet, opaski z literkami: k, o, t, karty pracy cz.2, obrazki minek (smutne i wesołe) do ewaluacji.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie dzieci. Przypomnienie wyglądu oraz kształtu ostatnio poznanej litery.
2. Rozwiązanie zagadki I. Fabiszewskiej, która dotyczy zwierzęcia, które może mieszkać zarówno na wsi, jak i w mieście. Wypowiedzi dzieci na temat zwierzątka z zagadki.
Ma cztery łapy i ostre pazury.
Może być czarny, rudy lub bury.
Uwielbia wspinać się po płotku.
Biegnie, gdy widzi mleko na spodku.
/ kot /
3. Karta pracy, cz.2, s.40. Wskazanie przez dzieci głównego bohatera, przypomnienie jego imienia.
Słuchanie historyjki opowiadanej przez nauczyciela.
Kotów jest dużo na świecie. Nasz kotek upodabnia się do ludzi, ale są też dzikie koty. Żyją one na swobodzie, głównie w ciepłych krajach i nie mieszkają raczej w domach z ludźmi. To są groźne koty.
Znacie lwa – króla zwierząt. To kot. Tygrys, lampart, ryś, gepard to też koty. Zwinne, szybkie i ... niebezpieczne.
My na co dzień spotykamy małe koty, o aksamitnych futerkach, sennie mruczące ... Ale naprawdę, te duże groźne koty to ich rodzina.
Oglądanie obrazka w karcie pracy. Wskazywanie elementów, w których nazwach występuje głoska k.
4. Zabawa ruchowo – naśladowcza ze śpiewem ,, Koteczek”.
Jedna łapka, druga łapka,
ja jestem koteczek.
Trzecia łapka, czwarta łapka,
a to mój zadeczek.
Kocham mleczko, lubię mleczko
zabieram go krówkom.
Jedną łapką, drugą łapk?
albo wciągam rurką.
5. Analiza dźwiękowa słowa kotek – podział na sylaby i na głoski; układanie schematu i modelu tego słowa.
Podawanie przykładów słów, w których głoska k występuje na początku, w środku i na końcu.
6. Rozwiązanie rebusu fonetycznego.
Nauczyciel pokazuje obrazki. Dzieci określają pierwsze głoski w ich nazwach, układają z nich imię właściciela kotka. Np. kapusta, arbuz, miska, igła, las – Kamil.
Analiza dźwiękowa słowa Kamil; układanie schematu i modelu tego słowa.
7. Zapoznanie z literą k.
Pokaz litery k – drukowanej i pisanej, małej i wielkiej, opisywanie wyglądu liter, porównywanie ich.
Kreślenie litery k palcem w powietrzu i na podłodze.
Układanie z poznanych liter wyrazu kotek pod schematem.
8. Zabawa ruchowa ,, Koty”.
Dzieci otrzymują opaski z literkami do ułożenia napisu kot. Poruszają się po sali przy dźwiękach wystukiwanych na bębenku. Podczas przerwy ustawiają się po trzy osoby, tworzą z liter na opaskach wyraz kot. ( Nauczyciel zwraca uwagę, że wyrazy układamy i czytamy od lewej strony do prawej).
9. Karty pracy, cz.2, s.41, 42.
Dzielenie nazw obrazków na głoski. Zaznaczanie w okienkach miejsca głoski k.
Rozwiązywanie rebusów.
Czytanie sylab, wyrazów, tekstów z nauczycielem.
10. Poszukiwanie w sali wizytówek kolegów z nową literką.
11. Karta pracy, cz. 2, s.43.
Pisanie litery k, po śladach, a potem samodzielnie przez chętne dzieci.
12. Zabawa ruchowa ,, Spacer kotów”.
Dzieci poruszają się po sali na czworakach, cicho pomiaukując. Co pewien czas (na sygnał nauczyciela – uderzenie w bębenek) zatrzymują się i przeciągają, robiąc koci grzbiet.
13. Zakończenie i podsumowanie zajęć, ewaluacja.
Dzieci wybierają obrazek uśmiechniętej i smutnej buźki. Wesoła buźka, oznacza, ze są zadowolone ze swojej pracy i aktywności podczas zajęć, natomiast smutna buźka, że muszą aktywniej pracować.
14.Wszystkie otrzymują obrazek kotka spacerującego po płotku, który wykonują łącząc kropki i kolorują używając takich kolorów kredek, jakie wskazują kropki.