SCENARIUSZ ZAJĘĆ
14.12.2016 r.
Prowadząca: Paulina Ochal
Grupa wiekowa: 5-latki
Miejsce: Publiczne Przedszkole nr 2 „Pod Topolą” w Świdwinie
Temat: Poznajemy zmysły – węch, słuch, wzrok, smak – oczami dziecka.
Cele ogólne:
- kształtowanie przynależności do grupy,
- poznanie czterech zmysłów - węch, smak, słuch, wzrok,
- rozwijanie zmysłów potrzebnych w kuchni ,
- odkrywanie w jaki sposób zmysły pomagają nam w życiu,
- rozwijanie wrażliwości węchowej, smakowej, słuchowej, wzrokowej ,
- zapoznanie z narządami zmysłów.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
- nazywa i wymienia poznane zmysły,
- na narządy zmysłów,
- kształci logiczne myślenie,
- stara się rozpoznać właściwy smak,
- rozwija wyobraźnię,
- rozwija koordynację wzrokowo – ruchową,
- układa obrazek z mniejszych elementów,
- odpowiada na pytania nauczyciela,
- chętnie uczestniczy w zabawach ruchowych i dydaktycznych.
Formy pracy:
- grupowa,
- indywidualna.
Metody pracy:
- integrująca,
- oglądowa,
- aktywizująca.
Pomoce dydaktyczne:
- piosenka na przywitanie się,
- karty z nazwami zmysłów,
- obrazki z narządami zmysłów,
- trzy rodzaje wody (do rozpoznania smaku),
- przyprawy: tymianek, bazylia, curry, ostra papryka,
- puzzle z narządami zmysłów,
Przebieg zajęć:
1. Rozmowa na temat „Co to są zmysły?”
próba budowania własnych wypowiedzi na wskazane pytanie.
2. Poznanie określonych zmysłów oraz podanie ich nazw:
- smak
- węch
- wzrok
- słuch
3. Poznanie narządów zmysłów oraz ich budowy, dzięki którym rozpoznajemy określone wcześniej zmysły:
- smak – język
- węch – nos
- wzrok – oko
- słuch – ucho
4. Poznanie najważniejszych funkcji zmysłów.
5. Prawidłowe rozpoznanie smaku za pomocą (języka) kubków smakowych:
- woda + cytryna = kwaśne
- woda + sól = słone
- woda + cukier = słodkie
6. Właściwe rozpoznanie zapachu za pomocą narządu zmysłu - nosa:
- tymianek
- bazylia
- curry
- ostra papryka
7. Podział na cztery grupy – układanie puzzli z rozsypanki na temat narządów zmysłu oraz podanie nazwy odpowiedniego narządu.