Scenariusz zajęć komputerowych dla uczniów klasy III
Temat: Piszemy, wysyłamy i odbieramy listy elektroniczne- pojęcie netykiety.
Cele lekcji:
Uczeń komunikuje się za pomocą poczty elektronicznej
Uczeń zna zasady pisania e – maili i innych wiadomości w Internecie
Uczeń wie co to jest Netykieta i potrafi zastosować ją w praktyce
Uczeń umiejętnie pracuje w grupie
Przewidywane osiągnięcia ucznia:
1. Wie czym jest netykieta.
2. Rozróżnia pozytywne i negatywne strony pracy w sieci.
3. Umiejętnie pracuje w grupie.
4. Słucha, analizuje i wyciąga wnioski.
Metody i formy pracy:
Praca w grupach, praca metodą „chmurki” i „słoneczka”, rozmowa, dyskusja.
Przebieg zajęć:
1. Przestawienie uczniom tematu lekcji i jej głównych celów.
2. „To już umiem” - sprawdzamy swoje umiejętności (załącznik 1)
3. Nauczyciel wyjaśnia krótko czym jest pojęcie netykiety.
(Zbiór zasad przyzwoitego zachowania w sieci.)
Netykiet@ - internetowy savoire vivre
4. Tworzenie zasad obwiązujących w sieci – praca metodą „chmurki i słoneczka”. Nauczyciel wyjaśnia znaczenie „chmurki” ( negatywne zachowania w sieci) i „słoneczka” (właściwe zachowania w sieci)
Uczniowie piszą na kartkach swoje propozycje następnie wspólnie z nauczycielem analizują i przyporządkowują swoje propozycje.
5. Prezentacja plakatu NETYKIETA. Porównanie pomysłów uczniów
z podanymi zasadami.
6. Nauczyciel dzieli klasę na 3 osobowe grupy. Wręcza uczniom przykładowe listy elektroniczne.
Zadaniem grupy jest odczytanie treści listu i jego analiza pod kątem netykiety oraz ewentualne poprawienie błędów.
Każda grupa prezentuje na forum klasy efekty swoje pracy.
7. Podsumowanie zajęć.
Korzystając z dostępnej wiedzy uzupełnij poniższy tekst
...............................jest zbiorem niepisanych reguł dobrego zachowania użytkowników........................ .
Stosowanie się do niej może ułatwić ........................... między użytkownikami ............................... .
Netykieta określana jest mianem elektronicznego ..................... ....................... .
8. Ocena i samoocena pracy uczniów.
ZAŁĄCZNIKI DO LEKCJI
Załącznik1
“To już umiem”.
Korzystam z Internetu i potrafię wyszukiwać informacje w Internecie.
PRAWDA FAŁSZ
Potrafię samodzielnie przygotować dokument lub inny materiał niezbędny do pracy.
PRAWDA FAŁSZ
Posiadam swobodny dostęp do komputera z dostępem do Internetu.
PRAWDA FAŁSZ
Mam i korzystam z konta poczty elektronicznej
PRAWDA FAŁSZ
Korzystam z komunikatorów on-line (gadu-gadu, skype)
PRAWDA FAŁSZ
Załącznik 2
Ania: BARDZO NIE LUBIĘ POMIDOROWEJ.
Basia: Dziś był taki miły dzień.
Zuzia: Koniecznie prześlij tę wiadomość do 5 osób. Na pewno spotka Cię wielkie szczęście.
Mateusz: Ty niebieska czarownico
Wojtek: Szukam chętnego do pogrania w Star Wars.
Kasia: @#$%&*0!) (*.
Ola: Tak coś sobie wysyłam.