Byłam na studiach podyplomowych i miałam napisać konspekt z wych.zdrowotnego z zastosowaniem cyklu kolba .Wiem, ze takich materiałów nie ma wiele.Myślę,że ten przyda się zwłaszcza studentom specjalności wychowanie fizyczne.
Konspekt lekcji wychowania fizycznego z edukacją prozdrowotną
Zadanie główne: Prawidłowe odżywianie jako warunek naszego zdrowia i dobrego samopoczucia
Zadanie dodatkowe: Doskonalenie odbić sposobem górnym i dolnym w piłce siatkowej
Cele zajęć w zakresie:
Umiejętności ucznia
- potrafi wykonać zadania teoretyczne z zakresu zdrowego odżywiania
- rozumie pojęcie „zdrowe odżywianie”, „aktywność ruchowa”
Sprawności motorycznej
- wzmocni mięśnie ramion, nóg i tułowia
- kształtuje koordynację ruchową
- dba o estetykę ruchu
Wiadomości
- zna związek między prawidłowym odżywianiem a zdrowiem i dobrym samopoczuciem
- zna podstawy racjonalnego odżywiania
- potrafi zaproponować różne formy aktywności
- potrafi wskazać korzyści wynikające z prawidłowego odżywiania
Postaw
- świadomie dba o „urodę” i kondycję własnego ciała(sylwetki)
Metody: zadaniowo-ścisła, problemowa, pogadanka, twórczej ekspresji ruchowej
Środki dydaktyczne: karty pracy, karta zaliczenia zadań, piłki siatkowe, skakanki hula-
hop, wstążka, maczugi
Miejsce: sala gimnastyczna
Klasa : V ab- dziewczęta
Czas :90min
Część lekcji,
Cykl Kolba czas Czynności ucznia Czynności nauczyciela Uwagi
Część I wstępna-
Przygotowawcza
(przygotowanie do aktywnego udziału w lekcji)
POGŁĘBIANIE ,KOREKTA WIEDZY 15 min - siada skrzyżnie na obwodzie koła;
- słucha informacji n-la;
- pobiera kolorową szarfę;
- poznaje zadania lekcji;
- uczestniczy w dyskusji - poleca zbiórkę w kole w siadzie skrzyżnym;
- sprawdza gotowość do zajęć;
- rozdaje kolorowe szarfy;
- podaje zadania lekcji;
- wyjaśnia wpływ racjonalnego odżywiania i aktywności ruchowej na wygląd i samopoczucie. Pogadanka
Mini wykład N
( zał.1 )
dyskusja
plansza „piramida zdrowego żywienia”
Część główna A
(zapoznanie z formą organizacyjną ,przygotowanie organizmu do wykonania zadania)
DOŚWIADCZANIE 10 min - szuka członków swojego zespołu wg kolorów szarf;
- kapitan pobiera kartę zaliczenia zadań, na której jest informacja od której stacji zespół rozpoczyna ćwiczenia i jak należy ją przygotować;
- grupa przygotowuje stanowisko do ćwiczeń;
- wykonuje zadania teoretyczne i sprawnościowe na poszczególnych stacjach; - poleca dobrać się w grupy ćwiczebne wg kolorów szarf i podział na pięć- 3 osobowe zespoły;
- wyjaśnia przebieg zajęć i rozdaje karty zaliczenia zadań;
- wyznacza kapitanów w każdym zespole i rozdaje im karty pracy (zał. nr 2 )
Część główna B
DOŚWIADCZANIE
(wykonuje konkretne zadania)
REFLEKSJA I DYSKUSJA
(u wykona zadania dotyczące zasad racjonalnego odżywiania i aktywności ruchowej w oparciu o własną wiedzę)
DOŚWIADCZANIE
(wykonuje konkretne zadania) 45min STACJA I
-wykonuje indywidualne ćwiczenia taneczne z przyborem,
- próbuje ułożyć „mini układ taneczny z przyborem do wyboru (wstążka, maczugi, hula-hop)
STACJA II
- wykonuje zestaw ćwiczeń wzmacniających mięśnie brzucha zaproponowane przez siebie i współćwiczących z zespołu (każde ćwiczenie -2serie po 7 powtórzeń )
- zad. dodatkowe: wymienia 5 produktów zdrowego odżywiania
STACJA III
- wykonuje zestaw ćwiczeń na mięśnie nóg (np. skoki na skakance ,półprzysiad plecami opartymi o ścianę
- zad. dodatkowe: komponuje drugie śniadanie
STACJA IV
- wykonuje ćwiczenia na mięśnie grzbietu;
- odbicia dolne piłki siatkowej o ścianę,
- zad. teoretyczne : na przygotowanej karcie pracy uczniowie zaznaczają produkty których spożycie należy ograniczać;
STACJA V Sprawnościowy tor przeszkód
- wykonuje przeskok przez kozła;
- przejście pod przeszkodą ( plotek) ;
- bieg po trójkącie ( przodem, krokiem odstawno -dostawnym, tyłem)
- odbicia górne piłki siatkowej o ścianę (5razy);
- zad .teoretyczne: wymienia 5 przykładów „wypoczynku czynnego” -czuwa nad prawidłowym wykonaniem zadań;
- kontroluje pracę kapitanów
-czuwa nad prawidłowym wykonaniem zadań;
- kontroluje pracę kapitanów
-czuwa nad prawidłowym wykonaniem zadań;
- kontroluje pracę kapitanów
-czuwa nad prawidłowym wykonaniem zadań;
- kontroluje pracę kapitanów
-czuwa nad prawidłowym wykonaniem zadań;
- kontroluje pracę kapitanów Włączenie muzyki to sygnał do rozpoczęcia ćwiczeń
- wyłączenie muzyki oznacza przerwanie ćwiczeń i przejście do następnej stacji
- plansze z zestawami ćwiczeń znajdują się przy planszach
- n-l przypomina o zachowaniu bezpieczeństwa podczas ćwiczeń
Część końcowa
(Czynności org. porządkowe, uspokojenie organizmu po wysiłku)
WŁASNE EKSPERYMENTOWANIE
(wdroży się do samooceny i doskonalenia umiejętności) 10 min
10min - odnoszą przyrządy i przybory na wyznaczone miejsce;
Maszerują po obwodzie Sali wykonując ćwiczenia:
- wdech nosem z równoczesnym wspięciem na palce,ramiona w górę;
- wydech ustami,opust ramion,marsz na całych stopach
- rytmiczny marsz po obwodzie Sali,łopatki ściągnięte,przedramiona splecione za plecami.
- kapitan wraz z zespołem weryfikuje informacje zadań teoretycznych,wpisuje na kartę;
- analizuje skuteczność pracy zespołu;
- ocenia poziom własnej wiedzy na temat zdrowego odżywiania;
- słucha informacji nauczyciela;
- podejmuje zobowiązanie o stosowaniu racjonalnego odżywiania i aktywności ruchowej w życiu codziennym;
- rysuje na karcie „minkę”-(stopień zadowolenia z lekcji);
- żegna się z nauczycielem,opuszcza salę gimnastyczną. - wydaje polecenie uporządkowania i odniesienia przyrządów na wyznaczone miejsca
- poleca wypełnienie karty pracy;
- pomaga w analizie i ocenie wyników pracy;
- kieruje dyskusją;
- podsumowuje zajęcia, nagradza plusami zwycięski zespół;
- zachęca do zdrowego odżywiania i systematycznych ćwiczeń fizycznych;
- poleca narysowanie minki oceniającej zajęcia;
- żegna się z uczniami.
Dyskusja, wymiana opinii
Załącznik 1 – Mini wykład
Nauczyciel zapoznaje uczniów z tematem lekcji. Przedstawia im podstawowe zasady prawidłowego odżywiania. Następnie w celu nawiązania z nimi dialogu zadaje pytania dotyczące odżywiania i zdrowia.
- czy warto być zdrowym?
- dlaczego w ogóle jemy?
- czy mamy jakieś korzyści z tego, że prawidłowo się odżywiamy?
- czy każdy żywy organizm potrzebuje jedzenia?
- dlaczego musimy jeść?
Następnie zapoznaje uczniów z piramidą zdrowego żywienia- charakteryzuje poszczególne poziomy ze szczególnym uwzględnieniem częstotliwości, z jaką dane pokarmy powinny być spożywane. Pytanie o indywidualne nawyki żywieniowe uczniów
- czego jest najwięcej w waszym codziennym jadłospisie/
-czy spożywacie dużo warzyw i owoców?
- dlaczego nie powinniśmy przesadzać ze spożyciem słodyczy, fast- foodów i napojów typu Coca-cola,pepsi?
Załącznik 2 – Wzór karty zadań ucznia
Stacja I Zadanie sprawności fizycznej Sprawdzenie wiadomości ucznia
1 2
1.Podaj dwa ćwiczenia lub kroki taneczne.
Stacja II 2.Zaproponowałem ćwiczenie:
- tak
- nie 2.Wymień 5 produktów zdrowego odżywiania
Stacja III 3.Wpisz najlepszy wynik skoków na skakance 3.Co powinno zwierać drugie śniadanie
Stacja IV 4.Wpisz jedno zaproponowane ćwiczenie na mięśnie grzbietu 4.Podkreśl produkty ,których spożycie należy ograniczać:
- owoce,ryby,słodycze,warzywa,smalec,frytki,ser,wędlina,coca-cola,woda mineralna ng, sól, lody ,jogurt ,kefir, olej roślinny, chipsy, mleko ,płatki owsiane, cukierki
Stacja V 5.Wpisz ilość udanych prób-odbicia sposobem górnym w piłce siatkowej 5.wymień 5 przykładów wypoczynku czynnego
LITERATURA
1.Andrzej Krawański „Interaktywne uczenie się i nauczanie panaceum na kłopoty edukacji fizycznej”, Lider 2008 nr 11 s.6-10
2.A. Kantanista, M.Bronikowski,Sz.Szwed „Lekcja wychowania fizycznego i zdrowotnego”
Lider 2008 nr 11 s. 23-26
3.M.bronikowski, A.Kantanista, M.witkowski, M.Bronikowska,M.Ciekot, I.Laudańska -
Krzemińska „Zabawy i gry ruchowe jako element wychowania prozdrowotnego”
Lider 2008 s.27-30
4.K.Rau,E.Ziętek,Jak aktywizować uczniów. Burza mózgowi inne w edukacji. Oficyna
Wydawnicza Poznań 2000.
5.Wiadomości z wykładu i ćwiczeń ,Edukacja zdrowotna