X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 32850
Przesłano:

Filozofia życia wg Mirona Białoszewskiego. Konspekt zajęć

mgr Małgorzata Chmielowiec
nauczyciel języka polskiego
2 X 45 min
Konspekt zajęć z języka polskiego kl.VI

Cele lekcji:
Po lekcji uczeń potrafi:
•Czytać ze zrozumieniem tekst poetycki,
•Odczytywać sens utworu poetyckiego,
•Wyrażać własne opinie na dany temat,
•Rozpoznawać i wskazywać środki poetyckie,
•Wyszukiwać w tekście potrzebne informacje
•Wskazywać w tekście cechy ballady
Metody lekcji:
•Metoda programowa: Praca z tekstem, praca z podręcznikiem, rozmowa sterowana
•Metoda aktywna: Dyskusja, burza mózgów,
Środki dydaktyczne:
•M.Białoszewski „Ballada o zejściu do sklepu”, „Ach, gdyby, gdyby nawet piec zabrali”

Przebieg zajęć:
1.Zapis tematu. Przygotowanie do zajęć.
2.Przypomnienie cech ballady, burza mózgów
BALLADA

3. Głośna lektura „Ballady o zejściu do sklepu”. Analiza tekstu:
Jaką sytuację opisuje wiersz?
Co wydarzyło się w utworze?
Kto jest bohaterem tekstu?
Do jakiego gatunku literackiego zaliczymy ten tekst?
Kim jest podmiot liryczny?
Jakie emocje odczuwa podmiot liryczny?
W którym miejscu następuje punkt kulminacyjny wiersza?
Jak traktuje Białoszewski codzienne zdarzenia?
4.Zapis wniosków:
WNIOSKI:
Osoba mówiąca w wierszu jest jednocześnie bohaterem i narratorem.
Wydarzenia opisane w wierszu: zejście schodami na ulicę, wejście do sklepu, powrót do domu
Wszystkie te miejsca – schody, ulica, sklep, mieszkanie – wiążą się z silnymi emocjami narratora-bohatera
Punkt kulminacyjny wyznaczają właśnie uczucia – najsilniejsze w sklepie
zaskoczenie, oszołomienie
sensacja
podziw
zdumienie
podziw dla siebie samego MIESZKANIE
przejęcie
zaaferowanie
ULICA

SKLEP
Szczęśliwym zakończeniem jest powrót do mieszkania
Codzienne zdarzenia zyskują cechy niezwykłości, sensacyjności
5.Dyskusja na temat – „Dla kogo zejście do sklepu mogło być wydarzeniem niezwykłej wagi?
6.Jak można określić podmiot liryczny?
Uczniowie z podanego przez nauczyciela zestawu wyrazów wybierają jeden, który podkreślają. Następnie uzasadniają dlaczego takie właśnie określenie podmiotu lirycznego wybrali.
PODMIOT LIRYCZNY:
Wesołek, inwalida, żartowniś, dziwak, odludek, samotnik, zgrywus, rekonwalescent, figlarz, optymista, pesymista.
7. Głośna lektura tekstu „Ach, gdyby, gdyby nawet piec zabrali”.
8.Rozmowa sterowana na temat wiersza
O czym opowiada wiersz?
Z ilu części składa się utwór?
Co jest źródłem emocji dla podmiotu lirycznego?
Jakie uczucia towarzyszą podmiotowi lirycznemu?
Jakie sytuacje opisane są w wierszu?
Co jest dla podmiotu lirycznego źródłem emocji i radości?
9. Zapis wniosków z rozmowy:
AKTY SYTUACJE UCZUCIA ŹRÓDŁA EMOCJI
I, II, III, IV
„mam”
„zabierają mi”
„oddajcie mi”
„zabrali”
Duma, radość,
Przykre zaskoczenie
Protest
Bezsilność
PIEC
V
Brak
Przygnębienie
Rezygnacja
Zobojętnienie
PUSTKA
VI
„to mi wystarczy”
Niezwykłe odkrycie, radość
SŁOWA
Źródłem radości jest PIEC – BRAMA TRIUMFALNA. Poeta bawi się słowami.
10. Zapis pracy domowej:
Brak materialny (piec) zawsze można wypełnić bogactwem duchowym, uczuciem, zabawą, radością. Czy da się postąpić odwrotnie. Rozwiń i uzasadnij myśl.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.