mgr Małgorzata Chmielowiec
nauczyciel języka polskiego
Konspekt zajęć z języka polskiego kl.VI
Cele lekcji:
Po lekcji uczeń potrafi:
•Czytać płynnie tekst literacki
•Wypowiadać się na określony temat,
•Wyszukiwać w tekście potrzebne informacje
•Określać elementy świata przedstawionego
Metody lekcji:
•Metoda programowa: Praca z podręcznikiem, praca z tekstem
•Metoda aktywizująca: Dyskusja
Środki dydaktyczne:
•J.M.Barrie „To się nie miało prawa zdarzyć”
Przebieg zajęć:
1. Zapis tematu. Przygotowanie do zajęć.
2. Głośna lektura tekstu, analiza, dyskusja:
Gdzie rozgrywają się wydarzenia?
Kto jest bohaterem tekstu?
Jak zawsze zachowywali się czerwonoskórzy?
Jak działali piraci?
Dlaczego piraci zmienili plan swego działania?
Jaki był tego skutek?
Czy piraci zmieniając działania postąpili słusznie?
3.Zapis wniosków z rozmowy:
TAK POWINNO BYĆ
CZERWONOSKÓRZY
Natychmiast odkrywają niebezpieczeństwo
Ich zwiadowcy w mokasynach obcasami do przodu sprawdzają teren
Porozumiewają się naśladując kojoty
Bez strachu czekają świtu, by zaatakować jako pierwsi
Zawsze zachowują spokój i kamienną twarz
Nie można ich uczciwie zaskoczyć
PIRACI
Budują palisadę na wzgórku w pobliżu strumienia
Każdym ruchem zdradzają swą obecność
Boją się wycia kojotów
Pozwalają się napaść
Przegrywaj?
TAK BYŁO
CZERWONOSKÓRZY
Działali jak zawsze zgodnie z tradycją, honorem i uczciwości?
TRADYCJA – konwencja literacka
PIRACI
Nie poszukali pagórka przy strumieniu
Ruszyli na poszukiwania przeciwników
Nie czekali na napad o świcie
Napadli pierwsi
Wiedzieli jak powinno być, działali uczciwie
Odnieśli zwycięstwo
4.Zapis pracy domowej:
Przygotuj ekspertyzę (zestawienie argumentów) komentujących klęskę pewnej klasy, która przeżyła nieoczekiwaną kontrolę wiadomości.