mgr Małgorzata Chmielowiec
nauczyciel języka polskiego
2 x 45 min
Konspekt zajęć z języka polskiego kl.VI
Temat lekcji: Kompozycja opowiadania I.B.Singera.
Cele lekcji:
Po lekcji uczeń potrafi:
• Wypowiadać się na określony temat
• Tworzyć plan ramowy opowiadania
• Wyciągać wnioski z dyskusji
• Stworzyć samodzielną notatkę
• Posługiwać się cytatami
Metody lekcji:
• Metoda programowa: Praca z tekstem, rozmowa sterowana
• Metoda aktywizująca: dyskusja, drama – bycie w roli
Środki dydaktyczne:
• I.B.Singer „O tym jak Szlemiel wybrał się do Warszawy”
Przebieg zajęć:
1.Zapis tematu. Przygotowanie do zajęć.
2.Głośna lektura tekstu.
3.Dyskusja na temat elementów humorystycznych w tekście. Uczniowie popierają swoje wypowiedzi odpowiednimi cytatami z tekstu opowiadania.
4.Scenki dramowe z wykorzystaniem oryginalnych kwestii dialogowych:
Gdy Szlemiel zjawia się wieczorem w domu
U Grunema Woła, który ma zadecydować o losie bohatera
5.Wspólne odtwarzanie planu kompozycyjnego utworu. Zapis planu do zeszytów”
1.Marzenia Szlemiela
2.Piesza wędrówka do Warszawy
3.Drzemka na przedmieściach Chełma
4.Żart kowala
5.Powrót Szlemiela do domu
6.Rada starszych, przesłuchanie, dyskusja, decyzja
7.Po latach.
5.Praca z tekstem. Uczniowie wyszukują w tekście, a następnie zapisują znaczące nazwiska. Następnie odczytują je głośno, określają ich nacechowanie, uzasadniają wypowiedzi.
6.Dzieci odtwarzają sposób rozumowania Szlemiela po przebudzeniu, posługując się pojęciami: przesłanki, wnioski, zapis:
PRZESŁANKI:
•Szedłem w kierunku Warszawy
•Doszedłem do miasta
•Miasto jest identyczne jak Chełm, WIĘC:
WNIOSEK I WNIOSEK II
Nie wiem, jak to się stało, To jest Chełm Drugi.
ale wróciłem (to samo miasto, Jestem tu obcy.
rodzina, mieszkańcy) Szlemielowa nie jest moją żoną.
Dzieci nie są moimi dziećmi.
7.Indywidualna praca uczniów. Tworzenie notatki z lekcji.
8.Zapis pracy domowej:
Napisz jakich informacji o sposobie życia bohaterów dowiedziałeś się z tekstu opowiadania.