mgr Małgorzata Chmielowiec
nauczyciel języka polskiego
Konspekt zajęć z języka polskiego kl.VI
Temat lekcji: Detektywem może być każdy.
Cele lekcji:
Po lekcji uczeń potrafi:
• Czytać płynnie tekst literacki
• Wyszukiwać w tekście potrzebne informacje
• Budować wypowiedzi poprawne pod względem logicznym
• Porządkować wydarzenia opisane w tekście
• Odtworzyć schemat opowiadania
• Wskazać cechy stylu pisarstwa Makuszyńskiego
Metody lekcji:
• Metoda programowa: Praca z tekstem, praca ze słownikami, rozmowa sterowana
Środki dydaktyczne:
• K.Makuszyński „Kto zjadł lody”- fragm..”Szatan z siódmej klasy”, słowniki
Przebieg zajęć:
1. Zapis tematu. Przygotowanie do zajęć.
2. Praca ze słownikami. Uczniowie wyszukują w słownikach hasła detektyw. Następnie odczytują różne definicje słownikowe. Zapis:
DETEKTYW – tropiciel przestępców, człowiek, który rozwiązuje zagadki związane ze zbrodnią lub innym przestępstwem, dąży do zdemaskowania przestępcy, czemu towarzyszy wartka, dynamiczna i sensacyjna akcja.
Najważniejsze elementy akcji tekstów detektywistycznych:
- Śledzenie poczynań detektywa
- Ujęcie przestępcy KONWENCJA
- Tryumf sprawiedliwości
3. Głośna lektura tekstu. Rozmowa sterowana z uczniami na temat utworu:
-O czym opowiada tekst?
-Jaka zbrodnia została tu popełniona?
-W jakim stopniu tekst wpisuje się w konwencję utworów detektywistycznych?
-Jak doszło do ujęcia „przestępcy”?
-W jaki sposób Makuszyński opisuje rodzeństwo Adasia?
-Jakie środki literackie zostały w tekście zastosowane?
-W jakim celu Makuszyński ich używa?
4.Zapis wspólnie wypracowanych wniosków:
Realizacja konwencji powieści detektywistycznej w utworze Makuszyńskiego:
-Historia zgodna ze schematem
-Zbrodnia – zjedzenie lodów
-Podstęp, aby odnaleźć przestępcę
-Tryumf sprawiedliwości
Tekst ten nie jest kryminałem, tylko go udaje.
Cechy stylu pisarstwa Makuszyńskiego:
-„negatywne” określenia rodzeństwa Adasia „tałatajstwo”, „zbójecka banda”, „straszliwe istoty”, „szarańcza”, „brat diabła, bliski kuzyn czarownicy”
-przenośnie, które stają się stwierdzeniami dosłownymi
-wyliczenia wyrazów bliskoznacznych – „uczyniła się zgiełk, wrzawa, rejwach”
-gra słów – „spiorę go...kiedy będzie pora”
5.Zapis pracy domowej:
Przeczytaj tekst A.C.Doyl’a „Mistrz dedukcji – Sherlock Holmes”