mgr Małgorzata Chmielowiec
nauczyciel języka polskiego
Konspekt zajęć z języka polskiego kl.VI
Temat lekcji: Jak to jest być człowiekiem?
Cele lekcji:
Po lekcji uczeń potrafi:
• Wypowiadać się ze świadomością celu wypowiedzi
• Odczytywać przesłanie rysunków
• Wyszukiwać w tekście potrzebne informacje
• Odczytywać metafory w różnych tekstach kultury
Metody lekcji:
• Metoda programowa: Praca z tekstem, praca z materiałem ikonograficznym, rozmowa sterowana
• Metoda aktywna: dyskusja, burza mózgów
Środki dydaktyczne:
• A.Kamieńska „Śmieszne”, rysunki Dąbrowskiego, Rostkowskiego, Korka
Przebieg zajęć:
1. Zapis tematu. Przygotowanie do zajęć.
2. Omówienie rysunku Rostkowskiego. Dyskusja.
• Co przedstawia rysunek?
• Kim są osoby z rysunku?
• Dlaczego podejmują oni tak różne działania?
• Czy osoby się widzą?
• Dlaczego ich sylwetki są do siebie podobne?
• Jakie znaczenie ma fakt, że rysunek jest czarno – biały?
Zapis:
Jedni pielęgnują drzewo, inni je ścinają, niszczą. Ludzie są różni – dobrzy i źli. Ich działania wykluczają się, przeczą sobie. Chociaż niektórzy niszczą, to inni skupiają się na naprawianiu; może więc równowaga się nie zachwieje.
3. Analiza rysunku Dąbrowskiego.
• Co przedstawia rysunek?
• Czy zwykle podlewa się drzewa przy drodze?
• O jaką drogę zatem chodzi?
• Kim jest bohater?
• Jakie kolory zostały użyte w rysunku?
• Co widzi człowiek przedstawiony na rysunku?
Zapis:
Człowiek sam nie wiedząc o tym, hoduje zło, choć wydawałoby się, że wykonuje pożyteczną, „dobrą” czynność”.
4. Rysunek Korka, rozmowa:
• Co widać na rysunku?
• Jak Korek operuje barwami?
• Kto z kim walczy?
Próba stworzenia przez uczniów tytułu dla rysunku – burza mózgów.
5. Głośna lektura wiersza, analiza:
• Kto w wierszu zadaje pytania?
• Kto na nie odpowiada?
• Jaka jest reakcja człowieka na postawione pytania?
• Jak reaguje ptak na uzyskaną odpowiedź?
• Co znaczy komentarz „To śmieszne”?
6. Zapis sprzeczności tkwiących w człowieku.:
BYĆ CZŁOWIEKIEM
być więźniem swojej skóry a sięgać w nieskończoność
być jeńcem drobiny czasu a dotykać wieczności
być beznadziejnie niepewnym i szaleńcem nadziei
być igłą szronu i garścią upału
wdychać powietrze dusić się bez słowa
płonąć i gniazdo mieć z popiołu
jeść chleb lecz głodem się nasycać
umierać bez miłości a kochać przez miłość
POŁĄCZENIE PRZECIWIEŃSTW
7. Zapis pracy domowej:
Czy ptak ma czego zazdrościć człowiekowi? Uzasadnij swoją wypowiedź.