Przedmiot:
Projektowanie lokalnych sieci komputerowych i administrowanie sieciowym systemem operacyjnych
Klasa: trzecia
Czas: 2 godziny lekcyjne
KONSPEKT
Temat: Montaż urządzeń sieciowych oraz okablowania..
ZAKRES TREŚCI PROGRAMOWYCH:
E13.1(10)1 rozróżnić narzędzia, przyrządy oraz urządzenia do montażu okablowania strukturalnego;
E13.1(10)2 dobrać określone narzędzia, przyrządy oraz urządzenia do realizowanych prac montażowych;
E13.1(11)3 sprawdzić poprawność montażu okablowania strukturalnego;
E13.1(12)3 wykonać pomiar okablowania strukturalnego;
E13.1(12)4 zanalizować wyniki pomiarów okablowania strukturalnego;
montaż, zarobienie gniazd RJ-45 w gnieździe abonenckim, oraz patch panelach.
Cele lekcji:
Uczeń po lekcji powinien :
A. Znać:
elementy okablowania strukturalnego
normy okablowania strukturalnego
układ połączeń/pinów stosowanych w zakończeniach przewodów: T568A i T568B
B. Umieć:
rozróżnić elementy i rodzaje okablowania strukturalnego
rozróżnić połączenie krosowane i proste
wykorzystać narzędzia: zaciskarka, nóż krona
dokonać pomiaru przygotowanego okablowania za pomocą testera
C. Być przekonany:
stosowaniu norm okablowania
konieczności wykonania testów okablowania
Metoda nauczania:
Wykład + pokaz
Ćwiczenia
Formy pracy uczniów na lekcji:
obserwacja, montaż, zarobienie gniazd RJ-45 w gnieździe abonenckim, oraz patch panelach
Środki i materiały dydaktyczne:
gniado RJ-45, patch panel, kabel UTP, tester okablowania, narzędzie Krona,
Przebieg lekcji:
Czynności nauczyciela
Czas
Czynności ucznia
Uwagi
CZĘŚĆ WSTĘPNA
Czynności organizacyjne:
1. - sprawdzenie obecności,
- wpisanie tematu do dziennika.
3-5 min.
Zajęcie miejsc przy stanowiskach
Podanie tematu lekcji i uświadomienie uczniom celu lekcji.
5-6 min.
Montaż okablowania oraz urządzeń sieciowych
CZĘŚĆ ZASADNICZA
Omówienie elementów okablowania strukturalnego i ich funkcji, oraz normy okablowania
10 -15 min
Uczniowie słuchają i robią notatki
Przedstawienie wykonanie połączenia gniazda RJ-45 z patchpenelem
10 – 15 min
Uczniowie słuchają i obserwuj?
Przestawienie korzystania z testera
5-10 min
Uczniowie słuchają i obserwuj?
Rozdanie narzędzi uczniom
3-5 min
Uczniowie zgłaszają się po potrzebne im elementy do wykonania zadania i wracają na miejsca
Wykonanie przez uczniów połączenia gniazda RJ-45 z patchpenelem i przetestowanie połączenia
15-20 min
Uczniowie ćwiczą w grupach 2 osobowych
Jeden uczeń wykonuje połączenie patchpanelu drugi gniazda abonenckiego, następnie się zamieniaj?
Pogadanka o napotkanych problemach i omówienie wyników prac
3-5 min
Uczniowie wraz nauczycielem przedstawiają swoje uwagi dotyczące wykonania zadania
Montaż urządzeń w szafie rakowej
8-10 minut
Uczniowie słuchają i obserwuj?
Część opcjonalna w zależności czasu wykonywania zadania przez uczniów
Zebranie narzędzi, posprzątanie stanowisk
5 -8 min
CZĘŚĆ KOŃCOWA
Krótkie podsumowanie zajęć wskazanie tematyki następnych zajęć,
3-5 min