Scenariusz Dnia Pluszowego Misia dla klas I-III
Cel ogólny:
integrowanie dzieci młodszych i starszych oraz podczas wspólnych zabaw i zadań
Cele szczegółowe:
Uczeń:
- zna historię powstania Święta Pluszowego Misia,
- potrafi uważnie słuchać czytany tekst
- potrafi opowiedzieć na zadany temat
- potrafi aktywnie się włączać do zabawy
Metody: podająca, oglądowa
Formy pracy: zbiorowa, indywidualna
Środki dydaktyczne: prezentacja multimedialna, plakaty wykonanie przez dzieci, szalik, niekompletny miś z papieru i jego brakujące części, miód i talerzyki, karteczki w różnych kolorach, skarpetki
Przebieg:
1. Powitanie dzieci. Słowo wstępu.
2. Omówienie historii Misia na podstawie prezentacji multimedialnej. Poznanie Miśków ze znanych bajek.
W 1902 roku prezydent Stanów Zjednoczonych Teodor Roosvelt, wybrał się na polowanie. Po kilku godzinach bezskutecznych łowów, jeden z towarzyszy prezydenta postrzelił małego niedźwiadka i zaprowadził go do Roosvelta. Prezydent ujrzawszy przerażone zwierzątko, kazał je natychmiast uwolnić. Jeden ze świadków tego zdarzenia uwiecznił historię niedźwiadka na rysunku w waszyngtońskiej gazecie, którą czytał producent zabawek. Od tego momentu zaczęto wykorzystywać zdrobniałe imię prezydenta i sprzedawać maskotki pod nazwą Teddy Bear, która dziś w języku angielskim jest określeniem wszystkich pluszowych misiów. I od stu lat misie towarzyszą dzieciom na całym świecie, dodają im otuchy, pocieszają, łagodzą lęk przed samotnością.
W 2002 roku, w setną rocznicę narodzin misia, postanowiono, że 25 listopada będzie Światowym Dniem Pluszowego Misia.
Najsłynniejsze Misie: Miś Uszatek, Miś Yogi, Kubuś Puchatek, Miś Coralgol, Troskliwe Misie, Miś Paddington, Gumisie
3. Plakaty o niedźwiedziach – każda klasa wcześniej przygotowała się do Dnia Misia. Wylosowali niedźwiedzia: czarnego, brunatnego, himalajskiego, polarnego, padnę, o którym wykonali kilka plakatów. Podczas uroczystości z okazji Dnia Misia uczniowie prezentowali swoje plakaty.
4. Quiz- sprawdzenie wiedzy z prezentacji i plakatów. Wybrani uczniowie z klasy losują i odpowiadają na pytania:
W którym roku powstał pierwszy pluszowy miś?
Kiedy obchodzimy Dzień Pluszowego Misia?
Jak nazywa się misiu, który charakteryzuje się oklapniętym uszkiem?
Który misiu uwielbia jeść bułeczkę z marmoladą?
Jak nazywa się misiu, który marzył zostać piosenkarzem?
Gdzie mieszkają Gumisie?
Wymień jak najwięcej bajkowych misiów?
Co najchętniej jada Kubuś Puchatek?
Jak nazywa się niedźwiadek grizzly w filmie „Mój brat niedźwiedź”?
Przysmakiem niedźwiedzi są?
Co robią brunatne niedźwiedzie zimą?
Jak nazywa się największy niedźwiedź brunatny?
Na którym kontynencie mieszkają niedźwiedzie czarne?
Dlaczego niedźwiedź polarny jest biały?
Czym charakteryzuje się niedźwiedź himalajski?
Czym odżywia się Panda?
Czy koala jest niedźwiedziem?
5. „Misiowy przysmak”- wybrani z klas uczniowie zlizują miodek z talerza, nie pomagają sobie rękami.
6. „Misiowe puzzle”- dwie osoby z każdej klasy otrzymują do ułożenia puzzle. Wygrywa zespół, który najszybciej wykona zadanie oraz poda nazwę misia, którego ułożyli.
7. „Zbieranie karteczek”- wybrany uczeń z każdej klasy zakłada na rękę skarpetkę. Na podłodze rozsypane są różnokolorowe karteczki. Zadaniem uczniów jest przenieść karteczki „łapką” na stół. Każdy uczeń zbiera karteczki innego koloru.
8. „Kompletujemy Misia”- na tablicy zawieszamy misia, któremu brakuje: oka, ucha, noska, łapki, nóżki. Zadaniem uczniów jest przyczepić daną część z zawiązanymi oczami. Pozostali uczniowie mogą nakierowywać osobę wykonującą zadaniem mówiąc: w prawo, w lewo, do góry, na dół.
9. Wręczenie dyplomów uczestnictwa, słodki poczęstunek, pożegnanie dzieci.