SCENARIUSZ ZAJĘĆ REWALIDACYJNO - WYCHOWAWCZYCH
TEMAT – „Poranny krąg”: stymulacja polisensoryczna wg pór roku: JESIEŃ
TERMIN: 24.11.2016r.
CZAS ZAJĘĆ: 1 godz.
PROWADZĄCA:
CELE:
- integracja wychowawcy z podopiecznymi i podopiecznych ze sobą nawzajem;
- budowanie zaufania i poczucia bezpieczeństwa w czasie zajęć;
- pobudzanie ukierunkowanej aktywności wychowanka;
- inicjowanie i podtrzymywanie kontaktu wzrokowego z podopiecznym;
- rozbudzanie możliwości percepcyjnych poprzez dostarczanie różnorodnych bodźców,
- zapewnienie przyjemnych doznań;
- kształtowanie umiejętności biernej obserwacji i oczekiwania na swoją kolej.
METODY: stymulacji polisensorycznej „Poranny krąg”, obejmującej dotyk, wzrok, słuch, węch i smak.
FORMA: praca na poziomie grupowym i indywidualnym
POMOCE DYDAKTYCZNE: lampion ze świeczką i zapachem olejku lawendowego, folia malarska, kasztany, żołędzie, żółte chusty, kapelusz z liśćmi, dzwonki rurowe, lampa nadfioletowa, fluoroscencyjne liście z papieru i inne świecące przedmioty, miód lawendowy,
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Przywitanie się z dziećmi piosenką, zapalenie lampki zapachowej (zapach lawendowy, związany z porą roku). Obejście z lampką kręgu dzieci i wymienienie ich imion. Zwrócenie uwagi na cechy ognia (jasny, gorący). Śpiewanie powitalnej piosenki „Witaj Klaudia...”, jednoczesne masowanie oliwką o zapachu lawendowym dłoni dziecka. Dziecko dostaje swój znaczek obecności.
W nagrodę za przyczepienie znaczka odśpiewanie każdemu piosenki „Dobrze, że jesteś”.
2. Podejście do okna w celu sprawdzenia pogody. Zaznaczenie pogody planszą.
3. Krótkie opowiadanie na-la o porze roku, n-l przebiera się za panią Jesień i śpiewa piosenkę „Pani Jesień do nas przyszła”.
4. Spotkanie z żywiołem: dzieci słuchają odgłosu wichury, nauczyciel imituje folią malarską wiatr, wykorzystanie wentylatora
5. Zapoznanie się z instrumentem muzycznym: Dzwonki rurowe. Gra dzieci na dzwonkach.
6. Nakrywanie głów dzieci żółtą chustą, na znak, że są z nami zdejmują chustę na miarę możliwości same lub przy pomocy.
7. Zaciemnienie. Szukanie dzieci z zapaloną lampką zapachową. Tańczące światła- efekty świetlne przy użyciu kuli. Zapalenie lampy ultrafioletowej – wykorzystanie przedmiotów fluoroscencyjnych. Słuchanie muzyki „Cztery pory roku-Jesień”.
8. Pożegnanie. Prowadzący podaje dzieciom jesienny przysmak– miód lawendowy. Odśpiewanie pożegnalnej piosenki, wspólne gaszenie lampki zapachowej. Nauczyciel dziękuje dzieciom za udział w zajęciach.