X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 32794
Przesłano:

Spotkanie z liczbą 4 - scenariusz zajęć klasa I

Temat dnia: Spotkanie z liczbą cztery.
Cele główne:
- wprowadzenie liczby 4 - nauka pisania cyfry 4
Cele szczegółowe:
•tworzy zbiory czteroelementowe
•porównuje liczebności zbiorów;
•porównuje liczby od 0 do 4;
•wskazuje pierwszy, drugi, trzeci, czwarty element;
•dokonuje pomiaru klocka innymi klockami
•dodaje i odejmuje w zakresie 4
•uczestniczy w grach matematycznych
Metody: aktywizujące- gry, działania manipulacyjne
Formy pracy: indywidualna i zbiorowa
Pomoce dydaktyczne: klocki - liczby w kolorach, liczmany, kartonik z cyfrą cztery, tablica interaktywna, podręcznik, ćwiczenia.


Przebieg zajęć
1. Wprowadzenie liczby 4.
– Porównywanie liczebności zbiorów – N. układa kilka zbiorów różnoelementowych (jednoelementowy, dwuelementowy, trzyelementowy, czteroelementowy). Ustala z uczniami, że każdemu zbiorowi podporządkowana jest odpowiednia liczba. Zbiorowi czteroelementowemu odpowiada liczba 4.
– Wyszukiwanie w otoczeniu zbiorów czteroelementowych.
– Tworzenie zbiorów czteroelementowych – wykorzystanie różnych liczmanów.
– Wskazywanie na ilustracji w podręczniku przedmiotów występujących w liczbie 4
– Czytanie wskazań zegara, linijki (cyfra 4).

2. Określanie kształtu obrazów.
U. określają kształt obrazów, przeliczają listewki potrzebne do wykonania jednej ramy, jakiej długości listewki są potrzebne do wykonania ramy prostokątnej i kwadratowej.

3. Nauka pisania cyfry 4.
– obserwacja sposobu pisania cyfry na tablicy,
– pisanie cyfry palcem na ławce, w powietrzu, po ścianie, na podłodze,
– wyszukiwanie podobieństw cyfry 4 do innych znaków, przedmiotów,
– łączenie ze sobą monet o takiej wartości, aby otrzymać 4 złote.

4. Pisanie cyfry 4.
– pisanie cyfry w tunelu – U. dostają szeroki pasek papieru i wpisują w niego cyfrę 4, - pisanie cyfry 4 po śladzie w dużej i małej kratownicy, – uzupełnianie rysunków w taki sposób, aby zgadzała się liczba elementów z zapisaną liczbą.
5. Wprowadzenie liczebnika porządkowego.
– który z kolei obraz pokazuje wiosnę, na którym obrazie jest jesień, co pokazuje drugi obraz,
czwarty obraz,
– kolorowanie jabłek według podanego warunku.
6. Zabawa rytmiczna.
– U. chodzą w rytmie ćwierćnut,
– U. klaszczą w rytmie ćwierćnut,
– U. tupią w rytmie ćwierćnut.
7. Tworzenie zbiorów. U. tworzą kolejne zbiory różniące się jednym elementem.
8. Rozkład liczby 4 na składniki.
U. korzystają z klocków matematycznych – liczby w kolorach.
Budowanie matematycznych „dywaników”:
– budowanie liczby cztery z dwóch klocków,
- budowanie liczby cztery z trzech klocków.
Po każdym ćwiczeniu U. układają działanie matematyczne.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.