Scenariusz zajęcia otwartego dla rodziców gr. 4,5,6 letnia
Opracowała: mgr Bożena Rzeźniczuk-Markiewicz
Temat: Zagadki matematyczne w oparciu o dary – utrwalanie figur geometrycznych.
Podstawa programowa: 4.1, .4.2, 4.3, 13.1, 13.4, 13.5, 10.1, 1.2, 9.2
Cel zajęć:
- utrwalenie wyglądu liczby 1-5
- posługiwanie się liczebnikami głównymi i porządkowymi,
- utrwalenie poznanych figur geometrycznych,
- ćwiczenia sprawności manualnej
- czytanie globalne wyrazów: koło, kwadrat, prostokąt, trójkąt.
- doskonalenie analizy i syntezy sylabowej
Metody pracy:
- podająca, objaśnienie,
- poszukująca, rozmowa,
- ekspresyjne, swobodnej ekspresji,
- praktyczna, zadań stawianych.
Formy pracy:
- indywidualna, grupowa, zbiorowa.
Środki dydaktyczne:
Dary Froebla 1,7,8,9,10.
- 7 cześciowy tangram,
- Klej, nożyczki,
- koperty z liczbami 1-5 z treścią zagadek.
- ciasto na pizzę, farsz, nożyki plastikowe, wałek do wałkowania.
Przebieg zajęcia
1. Powitanie z darem 1
Nazywam się Ola i dziecko przekazuje dar następnemu dziecku.
2. Rozwiązywanie zagadek
Na stoliku leżą 4 kartki wybrane dziecko odkrywa kartę z daną liczbą np. 2
- na tablicy magnetycznej wiszą koperty z liczbami 1,2,3,4 dziecko podchodzi do tablicy ze swoją kartą na której jest liczba 2 i wybiera kopertę z liczbą 2. Przynosi właściwą kopertę nauczycielka czyta zagadkę, dzieci rozwiązują.
- po rozwiązaniu zagadki, wybrane dziecko układa z darów odpowiednią figurę geometryczn?
- omawiają figurę i wyszukują z tablicy magnetycznej podpis do figury np. Kwadrat
3. To dziwna figura, bo nie wiadomo gdzie dół, a gdzie góra
Do góry głową, czy na dół głową zawsze wygląda jednakowo
Ma równe boki tak samo jest długi jak i szeroki
Bywają wielkie takie ja mur albo wysokie jak drapacz chmur
Dwa boki krótkie, dwa boki długie
Już wiecie co to jest
Wszystko mamy trzy
Trzy boki, trzy wierzchołki
Jak to figura
Ta figura jest, jak słońce
Wygląda podobnie jak spłaszczona dynia
4. Zabawa ruchowa „Wesołe figury” – rozdanie dzieciom emblematów na szyję. Przy muzyce dzieci (figury) tańczą, jak jest pauza dobierają się figurami (trójkąty do trójkątów, itd.)
5. Tangram
Nauczycielka pokazuje dzieciom Tangram i objaśnia, że jest to chińska zabawka od 3000 lat Tangram to kwadrat, który składa się z 7 części. Jest to pewien rodzaj puzzli, który, uczy bawi rozwija wyobraźnię. Z tych elementów można utworzyć różne figury, rośliny, przedmioty.
6. Aktywność w kącikach
Kącik twórczy: wycinanie elementu kwadratu po liniach i naklejanie z elementów dowolne sylwety np. postacie zwierząt, przedmioty.
Kącik gospodarczy: Jesienna pizza przyrządzanie przez dzieci pizzy.
Kącik darów: układanie z darów figur geometrycznych kształcenie wyobraźni dziecka
Kącik badawczy: pływające figury geometryczne – zabawy badawcze.