Scenariusz Akademii z okazji Święta Niepodległości
1. Treści edukacyjne: Wychowanie rodzinne,obywatelskie
i patriotyczne.
2. Zakres tematyczny: Budowanie poczucia przynależności
narodowej.
3. Temat : Uroczysta akademia z okazji Święta Narodowego
„Święto Niepodległości oczami małego przedszkolaka”.
4. Cel ogólny: rozwijanie poczucia przynależności narodowej
i szacunku do symboli narodowych.
5. Cele operacyjne:
Dziecko:
• zna nazwę kraju, wie że jest Polakiem
• zna jego symbole narodowe
• zna słowa i melodię hymnu narodowego
• wie jak należy właściwie zachować się podczas
śpiewania hymnu
• rozumie słowo ojczyzna
• umie przeżywać nastrój święta narodowego.
6. Metody: aktywizująca
praktyczna.
7. Forma: akademia – uroczystość przedszkolna.
8. Grupa wiekowa: 3,4,5,6 – latki.
9. Czas trwania: 30 min.
10. Środki dydaktyczne: rekwizyty- stroje narodowe ułanów,
kapelusze góralskie, ciupagi,skrzypce, chusta góralska,
czapki i chustki żeglarskie, dekoracja sali.
Przygotowanie uroczystości:
• opracowanie scenariusza uroczystości
• przygotowanie rekwizytów, strojów ludowych
• wykonanie dekoracji sali – kontur mapy Polski z kwiatów
biało- czerwonych z oznaczonymi górami, Wisłą,
Krakowem, Warszawą, morzem.
Przebieg uroczystości:
1. Powitanie i zaproszenie dzieci w „Podróż po Polsce”:
Witam wszystkich gości, dzisiaj święto Polski, Dzień Niepodległości.
Dzisiaj wielka jest rocznica Jedenasty Listopada i my przedszkolacy o tym pamiętamy, dlatego dzisiaj tu się spotykamy.
Kiedyś bardzo, bardzo dawno temu przed wieloma laty źli ludzie zabrali nam Polskę. Nie było jej na mapie, ale Polacy mieli ją w swoich sercach.
Walczyli bardzo długo, aż w końcu 11 listopada 1918.r odzyskali Polskę – dlatego właśnie dzisiaj wspólnie świętujemy urodziny naszej ojczyzny.
Z tej okazji zapraszam was w podróż po Polsce.
Program artystyczny na dzisiejszą uroczystość przygotowały dzieci z grupy Elemelków.
Rozpoczniemy ją najważniejszą pieśnią wszystkich Polaków – Hymnem Narodowym.
Proszę o powstanie – do hymnu.
• Śpiewanie hymnu narodowego przez wszystkie dzieci i personel przedszkola.
Nasza koleżanka opowie nam jaka piękna jest nasza ojczyzna.
• Recytacja wiersza „Moja mała ojczyzna” J.Białobrzeskiej.
Wskazanie na mapie gór i rzeki Wisły.
Naszą podróż rozpoczynamy w pięknych polskich górach – Tatrach.
• Śpiewanie mixu góralskiego z elem. tańca – „W murowanej piwnicy”, „Za górami, za lasami”, „Hej bystra woda”, „Hej górol”.
Wskazanie na mapie Krakowa i jego symbolu smoka.
Płyniemy największą polską rzeką Wisłą – dopływamy do starego miasta Krakowa, w którym mieszka smok, sprytny szewczyk, lajkonik i dzielny trębacz. Posłuchajcie Hejnału z Wieży Mariackiej.
• Wysłuchanie fragmentu hejnału.
A w Krakowie mieszkają weseli Krakowiacy.
• Śpiewanie piosenki „Krakowiaczek – przedszkolaczek”.
Posłuchajcie bajki o smoku wawelskim.
• Recytacja wiersza „Bajka o smoku wawelskim” K. Cambell.
Zapraszamy do „Krakowiaka”.
• Prezentacja tańca krakowiak do piosenki „Mariackie hejnały”.
Wskazanie na mapie Warszawy i jej symbolu syrenki.
Płyniemy dalej Wisłą, dopływamy do naszej stolicy Warszawy, w której mieszka Warszawska syrenka i do której przybyli ułani.
• Śpiewanie piosenki „Przybyli Ułani”.
Nasza koleżanka opowie nam o warszawskiej syrence.
• Recytacja wiersza „Wiślana syrenka” T. Kubiaka.
Zapraszamy do warszawskiej poleczki.
• Prezentacja tańca „Warszawska poleczka”.
Płyniemy dalej, gdzie dopłynęliśmy, spróbujcie odgadnąć.
• Słuchanie nagrania z odgłosami morza.
Gdzie jesteśmy? Tak nad naszym morzem – Morzem Bałtyckim. A jak morze to morskie opowieści.
Wskazanie na mapie Morza Bałtyckiego
• Śpiewanie piosenki „Szanteczka dla dziecka”.
I tak przepłynęliśmy wzdłuż Wisły przez całą Polskę, naszą ojczyznę.
A czy wy wiecie kim jesteśmy?
• Recytacja wiersza przez wszystkie dzieci „Katechizm polskiego dziecka” W. Bełzy.
(Nauczycielka prowadząca pyta dzieci – one odpowiadaj?
Kto ty jesteś? - dzieci odpowiadają - Polak mały........)
Na zakończenie dzieci zaśpiewają piosenkę:
• Śpiewanie piosenki „Nasze polskie ABC”
Pamiętajcie dzieci:
Kiedy nagle las zaśpiewa i gdy usłyszycie szum strumyka,
co po kamykach pomyka - to jest Polska.
Gdy zobaczycie topole - górujące ponad polem - to jest Polska.
Gdy słyszycie naszą mowę, hymn i pieśni narodowe - to jest Polska.
Gdy zobaczycie biało- czerwoną flagę i orła białego - to jest Polska.
Gdy zobaczycie piękne wrzosy, błyszczące w kroplach rosy - to jest Polska.
Zwiedzajcie dalekie kraje, ale pamiętajcie, że tu zawsze jest wasza ojczyzna - Polska właśnie.
A jaka jest piękna opowie film, na który was teraz serdecznie zapraszam.
Zakończenie części artystycznej
2. Oglądania filmu „Polska jest piękna” ukazującego walory naszego kraju.