SCENARIUSZ ZAJĘĆ
NAUCZYCIEL PROWADZĄCY: Katarzyna Kalinowska
GRUPA WIEKOWA: 4latki
Temat zajęć: „Na morza dnie”
Cel główny: zapoznanie z wybranymi gatunkami zwierząt żyjących w środowisku wodnym
Cele operacyjne: Dziecko:
- potrafi wymienić podstawowe gatunki zwierząt żyjących w wodzie
- wykazuje zainteresowanie światem przyrody
- reaguje na polecenia nauczyciela
- starannie wykonuje pracę plastyczn?
- aktywnie uczestniczy w zajęciach
Formy pracy: grupowa, zbiorowa, indywidualna
Metody pracy: oglądowa, słowna, aktywizująca
Środki dydaktyczne: ilustracje zwierząt morskich ( konik morski, płaszczka, meduza, rekin, kaszalot, rekin etc.), rybki z magnesem, wędka z magnesem, ilustracje zwierząt morskich ( 4 komplety), ilustracje zwierząt i ich cienie, sznurek, kolorowe kartki bloku technicznego, kolorowe kartki krepiny, utwór A. Vivaldi „Jesień.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie dzieci zabawą „Wszyscy są”
Wszyscy są, witam was / klaskanie w kolana
Zapraszamy już czas/ klaskanie w kolana
Jestem ja, jesteś ty/ pokazujemy siebie, potem kolegów
Raz, dwa, trzy! / klaskanie w ręce
2. Prezentacja przez nauczyciela wybranych gatunków zwierząt morskich. Nauczyciel pokazuje ilustracje przedstawiające wybrane zwierzęta morskie, a dzieci próbują odgadnąć ich nazwę.
3. Łowienie rybek- na podłodze są porozrzucane ryby z magnesami- dzieci je łowią, oglądają przez lupę i opisują je i nazywają je.
4. Zabawa ruchowa „ Na morza dnie”- każde dziecko dostaje kartonik przedstawiający wybrane zwierzęta morskie (każde zwierzątko musi powtórzyć się 3- 4 razy. Na hasło nauczyciela np. Meduza wszystkie dzieci posiadające rysunek meduzy zamieniają się miejscami. Na koniec zabawy nauczyciel proponuje dzieciom Sztorm i wtedy wszystkie dzieci zamieniają się ze sobą miejscami.
5. Zabawa dydaktyczna „Czyj to cień”- nauczyciel pokazuje dzieciom przyczepione na tablicy morskie zwierzątka i ich cienie. Zadaniem dzieci jest połączyć zwierzęta z ich cieniem za pomocą sznurka.
6. Opowiadanie relaksacyjne „Morska opowieść”
Zakładamy strój płetwonurka ,wkładamy kombinezon, wskakujemy do wody zanurzamy się głęboko pod wodą, pływamy, rozglądamy się....Och! Jak tu pięknie....tyle kolorowych ryb o oszałamiających barwach.... Widzimy jak pływają sobie błazenki, płyniemy dalej oglądamy.....jest i konik morski, a opodal murena....Ojej z daleka zbliża się jakaś wielka ryba.... to chyba rekin, przerażeni chowamy się, czekamy chwilę....Uff... okazuje się, że to tylko delfin....oddychamy z ulgą. Pływamy z nim przez chwilę...można się pobawić z delfinem... Płyniemy dalej, przedzieramy się przez wodorosty...znajdujemy muszlę, bierzemy do rąk, otwieramy...a w środku...znajdujemy piękną perłę, oglądamy ją. Tak! Jest rzeczywiście piękna! Płyniemy dalej... mijamy mantę, orkę....a bardzo daleko od nas pływa kaszalot. Och dobrze, że nas nie zauważył... Jesteśmy już zmęczeni, więc wracamy w drogę powrotną ... ze zmęczenia padamy na piasek i zasłuchani w szum oceanu zasypiamy.... wszyscy zamykają oczy...
7. Praca plastyczna meduza- doklejenie pasków z krepiny do talerzyka tekturowego.
8. Dzieci, które wcześniej ukończyły pracę siadają w kole i kontynuują zabawę „Łowienie rybek”.
9. Zabawa przy muzyce A. Vivaldiego „Jesień”- machanie wykonanymi meduzami w rytm muzyki