Numer: 32769
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz zajęc otwartych "Zabawy z imionami" dla grupy 5- latków

Temat: Zabawy z imionami.
Cel główny:
-Stworzenie warunków do wykorzystania przez dziecko tkwiących w nim możliwości intelektualnych.
Cele operacyjne(dziecko):
-rozpoznaje litery, układa w schematy, odczytuje napisy – imiona
-zna obraz graficzny swojego imienia
-układa imiona z rozsypani literowej
-współdziała w grupie, reaguje na słyszaną muzykę
-śmiało wykorzystuje swoje możliwości intelektualne
-orientuje się w schemacie własnego ciała

Metody:
-słowne – polecenia, objaśnienia
-oglądowe – pokaz, napisy, mata z alfabetem
-czynne – zadań stawianych do wykonania, ćwiczeń, samodzielnych doświadczeń

Formy: zajęcia zorganizowane z całą grupow?

Środki dydaktyczne: wizytówki – imiona, lista obecności na dużym arkuszu papieru, mata z alfabetem, koperty z rozsypaną literową, krążki z naklejonymi literami i imionami, serca z imionami, woreczek, muzyka.


Przebieg zajęć:

1.Powitanie zabawą „Witam wszystkich”

„ Witam Was wszystkich wraz – na zabawę nadszedł czas,
Prawa ręka, lewa ręka – prawa noga, lewa noga,
Cały tułów oraz głowa witają was”
„Masaż na dobry humor” – uczestnicy stoją w kręgu. Nauczyciel recytuje wiersz, a dzieci wykonują gesty zgodne z jego treścią:

Żeby było nam wesoło – masujemy swoje czoło.
Raz i dwa, raz i dwa – każdy ładne czoło ma.
Potem oczy, pod oczami i pod nosem, pod wargami.
Język w górę raz i dwa – ładny język każdy ma.
Tu jest głowa, a tu uszy – trzeba swoje uszy ruszyć.
Raz i dwa, raz i dwa – dwoje uszu każdy ma.
Powiedz: mama, tata, lala, i zaśpiewaj: la-la-la-la.
Otwórz buzię, zamknij buzię, pokaż wszystkim oczy duże.
Pogłaszcz główkę ładną swoją i policzki, brodę, czoło.
Poszczyp lekko całą twarz i już dobry humor masz

2.Lista obecności – nauczyciel zawiesza na tablicy duży arkusz papieru, na którym są imiona dzieci. Dzieci kolejno podchodzą do arkusza i zakreślają swoje imię. Imiona które nie zostały zakreślone, oznaczają że te osoby są nieobecne. Dzieci odczytują ich imiona.

3.Zabawy z wizytówkami:

-nauczyciel rozkłada wizytówki-imiona na dywanie, dzieci wyszukują swoje imię wracają na swoje miejsca i kładą przed sob?

-dzieci otrzymują koperty z rozsypaną literową i układają swoje imię wg wzoru(wizytówka) , kto potrafi bez wzoru.
Zabawa ruchowa „Dzwonki” – dwoje dzieci siedzi naprzeciw siebie, między nimi siada trzecie dziecko, które jest delikatnie kołysane na boki.

4.Zabawa z literami „ Jeziorka”
-Nauczyciel rozkłada krążki „Jeziorka”. W każdym z nich pływa inna litera alfabetu. Dzieci poruszają się rytm muzyki(szybko-wolno) po sali. Na przerwę w muzyce gromadzą się wokół jeziorka, po którym pływa pierwsza litera z jego imienia. W powtórce zabawy, gromadzimy się przy jeziorku, po którym pływa ostatnia litera naszego imienia.
-Dzieci zbierają krążki z literami i układają w kole. Maszerują po kole recytując wyliczankę „ siała baba mak....”, kiedy kończą, zatrzymują się i siadają na krążku, przy którym się zatrzymali. Rozpoznają literę i podają imię rozpoczynające się na dana literę.
-Odwracamy krążki(na odwrocie krążka znajduje się imię) – spacer po obwodzie koła w rytm muzyki lub wyliczanki. Na przerwę siadamy przy krążku i odczytujemy imię.
5.Zabawy z alfabetem
-Dzieci siedzą w kole, rzucają woreczkiem na matę z literami alfabetu. Podają imię lub inny wyraz na wylosowaną literę.
-Bingo – rzut woreczkiem na matę, odnajdywanie wylosowanej litery w zapisie swojego imienia. Dziecko które odnalazło literę – woła „bingo”? zakreśla literę ołówkiem.
-Chętne dziecko wędruje po literach na macie. Pozostałe dzieci wodzą wzrokiem za krokami kolegi
i próbują odczytać imię.
6.Prezent dla kolegi „ Serca” – na zakończenie zajęć dzieci losują serduszka z imionami, odczytują i wręczają serce koledze, zgodnie z znajdującym się na nim imieniem.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.