Scenariusz zajęć zintegrowanych dla dzieci z przedszkola nr 3 i nr 2 z Głowna oraz klasy II i III z Zespołu Szkół w Popowie Głowieńskim
Temat: „Witamy w Leśnej Szkole” - gry i zabawy na temat jesiennego lasu.
Cele ogólne:
rozbudzanie zainteresowania zmianami zachodzącymi w przyrodzie. Zapoznanie dzieci ze zwierzętami żyjącymi w lasach, rodzajami drzew i ich owocami. Kształtowanie wrażliwości na piękno przyrody i zmiany zachodzące w przyrodzie. Wdrażanie do poszanowania przyrody.
tworzenie sytuacji rozwijających u dzieci różne formy ekspresji
zabawa jako ważny element wychowawczy
Cele szczegółowe:
Uczeń poznaje i rozumie:
treść inscenizacji, piosenek i zagadek związanych z tematem dnia
nowe zabawy ruchowe przy piosenkach
zmiany zachodzące w przyrodzie jesieni?
Uczeń rozumie i zapamięta
że prawidłowe zachowanie sprzyja dobrej atmosferze w czasie zajęć i umożliwia mu lepsze zdobycie wiedzy
Uczeń potrafi:
omówić charakterystyczne cechy lasu
dostrzec zmiany zachodzące w przyrodzie, w zależności od pory roku
śpiewać piosenki i bawić się w grupie
słuchać i recytować teksty o tematyce leśnej
rozwiązywać zagadki
udzielić odpowiedzi na pytanie
współpracować w zespole
zaprojektować i wykonać pracę plastyczną na określony temat
Metody:
pogadanka
dyskusja
praktycznego działania
zabawowa
Formy pracy:
indywidualna
zespołowa
grupowa
Środki dydaktyczne:
tekst inscenizacji: „Leśna szkoła dzieci woła”(MAJ A., NAWROCKA M., SORBIAN-KARDAŚ E., STĘPIEŃ M.: Leśna szkoła dzieci woła. W: Inscenizacje. Zabawy ruchowe dla klas I-III.- Warszawa: Wydaw. Edukacyjne Zofii Dobkowskiej, 2001, s. 14-20)
płyta CD z nagraniami piosenek dla kl.III, do nauki piosenki pt. „Jesienna kołysanka”
dary jesieni: liście, kasztany, żołędzie, szyszki
rekwizyty do zabaw ruchowych
pędzle farby, klej, wełna, krepina, duże arkusze brystolu, mazaki, nożyczki, wycinanki
teksty przysłów i zagadek o jesieni
gra: Jesienne koło fortuny( duże, kolorowe koło, które można zakręcić, a wskaźnik pokazuje numer pytania, na które dziecko ma odpowiedzieć)
Przebieg zajęć:
1. Powitanie gości przez gospodynię spotkania nauczycielkę ZS w Popowie Głowieński – dzieci nie ruszając się z miejsca podają rękę jak największej ilości osób. Prowadzący opowiada historię o super kleju, którym dzieci mają posmarowane buty i dlatego nie mogą się ruszyć z miejsca .
2. „Witam wszystkich, którzy chcieliby dziś odwiedzić naszą leśną szkołę”.
Zagadka wprowadzająca do tematu zajęć:
Sosnowy, dębowy, stary lub młody
Rosną w nim grzyby, rosną jagody.
LAS
Kiedy rośnie, to się zieleni,
Kiedy opada - złotem się mieni.
(LIŚĆ)
W polu, przy drodze, w parku
Lub w lesie
Rośnie dostojnie i rozłożyście.
Kiedy nadchodzi wietrzysta jesień,
Spadają z niego na ziemię liście.
(DRZEWO)
Zdobi ją purpura, złoto,
Przywitajmy ją z ochotą.
Kiedy przyjdzie, daję słowo,
Strząśnie z drzew dojrzały owoc.
(JESIEŃ)
4. Gawęda o lesie
Każdego roku, o jesiennej porze liście rudzieją, czerwienieją, żółcą się i złocą. Czy wiecie, dlaczego wiosną i latem są zielone a jesienią kolorowe?
- W liściach są takie zielone maszyny. Potrafią one z powietrza i wody budować drzewo, a więc korzenie, pnie, gałęzie. Aby mogły pracować, muszą mieć słońce i ciepło, a najcieplej jest wiosną i latem. Wtedy drzewa czują się najlepiej. Jesienią jest chłodno. Zwłaszcza w nocy i rano czuje się dotkliwe zimno. Zielone maszyny w liściu nie mogą pracować. Ale drzewo jest dobrym gospodarzem i dlatego też, aby te zielone maszyny nie popsuły się, drzewo rozbiera je i chowa do środka, pod korę, bo tam nawet zimą jest ciepło. I kiedy te zielone maszyny zostaną zabrane, liście zmieniają barwę, stają się kolorowe, pozostają w nich niewidoczne w lecie barwniki – pomarańczowe, żółte, czerwone, brązowe, złote.
5. Zastanawialiście się na pewno, dlaczego te piękne liście nie zostają na drzewach aż do wiosny?
6. - Dlatego, że są potrzebne drzewom. Drzewo, tak jak wszystko, co żyje, musi jeść. Jedzeniem dla drzew jest woda, powietrze i różne smakołyki, które są w ziemi. Te smakołyki biorą się z opadniętych liści. Zimą drzewa zasypiają, a kiedy odpoczywają, nie muszą jeść. Obudzą się wiosną i będą miały dużo smakołyków w ziemi. Las to nie tylko drzewa, ale także wszystkie zwierzęta i rośliny. Wszystkim mieszkańcom lasu potrzebne jest ciepło, zwłaszcza w okresie zimy. Opadające liście to pierzynka dla korzeni roślin i zwierząt.
7. A jak myślicie, czy z drzew iglastych nie opadają igły?
- Igły to też liście i też opadają. Opadają co kilka lat.
Pamiętajcie, nie wolno grabić liści w lasach. Dlatego, że zabiera się jedzenie i ciepłą pierzynkę, pod którą wszystko śpi aż do wiosny.
8. Zabawa „Jakie znasz drzewa?”. Zaproszenie do leśnej szkoły jeśli dzieci zdadzą egzamin.
Dzieci ustawione w kole naśladują szum lasu – ręce uniesione do góry, kołyszą się na boki, wszyscy mówią :”sz,sz,sz...”. Po kilku ruchach dzieci opuszczają ręce i stoją w bezruchu.
Nauczycielka prowadząca wybiera ucznia do odpowiedzi:
Szumi las, szumi las
wymień drzewo, które znasz.
Dotknięte dziecko przez nauczyciela szybko podaje nazwę jakiegoś drzewa lub zwierzęcia. Zabawa przebiega do momentu, aż któreś z dotkniętych dzieci powtórzy nazwę drzewa powiedzianą uprzednio, lub też nie wymieni żadnej nazwy.
9. Po zdaniu egzaminu dzieci zostają zaproszone do leśnej szkoły i do obejrzenia inscenizacji „Leśna szkoła dzieci woła”.
10. Zaśpiewanie piosenki „Leśna kołysanka”
11. Występ gości - dzieci z przedszkola nr 3 i nr 2 z Głowna. Prezentowanie inscenizacji o tematyce jesiennej, inscenizacje wiersza J. Tuwima „Na straganie”, zaśpiewanie piosenki pt.”Ogórek”.
12. Gospodyni spotkania czyta zagadki o jesieni:
Co to za pani, w złocie, w czerwieni,
sady pomaluje, lasy przemieni,
a gdy odejdzie gdzieś w obce kraje,
śnieżna zawieja po niej zostaje. (jesień)
Co to za miesiąc, który niesie:
grzyby i wrzosy liliowe w lesie,
w sadach soczyste jabłka czerwone,
a także pierwszy szkolny dzwonek. (wrzesień)
On dziesiąty jest w kolejce gdzie stoi dwanaście miesięcy. (październik)
To miesiąc smutny taki,
bo odleciały już ptaki,
i liść ostatni już opadł.
Ten miesiąc zwie się (listopad)
Kiedy rośnie – to się zieleni.
Kiedy spada – złotem się mieni. (liść)
Co to jest? Odgadnij!
Leci tylko w dół.
Jest tylko na dworze.
Suchy być nie może. (deszcz)
Gdy na deszcz się zbliża, chętnie go otwierasz (parasol)
Wiosną w zieleń wplotła białych kwiatów liście.
Teraz ma korale, a zgubiła liście. (jarzębina)
Drzewo iglaste, drzewo żywiczne, wysokopienne, podniebne, śliczne.
Zawsze zielone, zima czy wiosna, igły ma długie bo to jest... (sosna)
Ubrana w suknię białą, panna lasu, radosna jak zorza.
Wita nas swoim uśmiechem, jej imię las powtarza echem. (brzoza)
Miękkie igliwie gubi w jesieni.
Na wiosnę znów się zazieleni. (modrzew)
Co to za ptak na sośnie dziobem stuka i puka?
Czy może on szkodnika pod korą drzew szuka? (dzięcioł)
Choć przytulne ma mieszkanie, na zimę futro zmienia.
Żaden orzech nie jest dla niej trudny do zgryzienia? (wiewiórka)
Berecik czerwony w białe kropeczki.
Nie chcą go brać dzieci ani wiewióreczki. (muchomor)
Ma wróżkę, nie ma buta.
Ma kapelusz nie ma głowy.
Czasem gorzki i trujący,
częściej smaczny jest i zdrowy. (grzyb)
13. Zaproszenie do zabawy integracyjnej „JEIENNE KOŁO FORTUNY”. Konkurs wiedzy przyrodniczej
Wybrane dzieci odpowiadają na wylosowane pytania w różnych kategoriach dotyczących przyrody, najpierw kręcą kołem losując pytanie. Każde dziecko obdarowane zostaje cukierkiem za udział w konkursie.
14. Praca plastyczna w grupach – wykonanie postaci „Leśna Pani Jesień” na dużych arkuszach papieru z bibuły, materiałów papierniczych i przyrodniczych według inwencji dzieci.
15. Ekspozycja prac. Wspólne oglądanie i omawianie wykonanej pracy. Ozdobienie sali lekcyjnej.
16. Zawody sportowe:
1). Rzut żołędziami do kosza (za każdy celny rzut dziecko otrzymuje cukierka.
2). Przenoszenie kasztana na łyżce (wygrywa drużyna, która najszybciej przeniesie swoje
kasztany do innego koszyka )
3).Taniec w parach na gazecie ( na przerwy w muzyce każda para składa gazetę na połowę i
tańczy dalej)
17. Poczęstunek dla wszystkich dzieci ( soki, ciasteczka).
18. Leśna dyskoteka przy znanych piosenkach dla dzieci, zabawy taneczne przy muzyce.
19. Pożegnanie gości przedszkolaków z Głowna.
Opracowanie: Joanna Gorzkiewicz nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej