Numer: 32757
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz do zajęć całodziennych w grupie 4-latków: Edukacja językowa "Nazywam się Anatol"- słuchanie bajki Urszuli Piotrowskiej, ćwiczenia gimnastyczne oraz Zabawa dydaktyczna "Kto zmienił miejsce?"

1.Grupa: 4- latki

RANEK
„Zabawy dzieci”- oglądanie książeczek obrazkowych. Rozwijanie zainteresowania książkami. Wzbogacanie słownika dzieci. Wdrażanie do wypowiadania się na określony temat.
Zestaw ćwiczeń porannych nr 1:
„Drzewa na wietrze”- ćwiczenie dużych grup mięśniowych. Dzieci stoją w rozkroku, ramiona uniesione w górę, poruszają ramionami, kołysząc się na boki (mocny wiatr- skłon pogłębiony)

ZAJĘCIA I
Temat: Edukacja językowa „Nazywam się Anatol”- słuchanie bajki Urszuli Piotrowskiej.
Cel główny: Dostosowanie się do zasad panujących podczas zajęć.
Cele operacyjne (Dziecko):
słucha uważnie bajki;
buduje wypowiedzi wielozdaniowe;
uważnie słucha wypowiedzi innych;
udziela odpowiedzi na pytania dotyczące treści bajki.
Formy pracy: indywidualna, zbiorowa
Metody słowne: rozmowa
Metody czynne: zadania stawiane dziecku do wykonania, aktywność własna
Metody oglądowe: w oparciu o pokaz rzeczy użytkowych
Środki dydaktyczne: bajka Urszuli Piotrowskiej. ,,Nazywam się Anatol”, maskotka misia, klocki duże, karty pracy.
PRZEBIEG ZAJĘCIA I:
I.
Powitanie dzieci: „Witaj”- zabawa przy piosence wg Marty Bogdanowicz. Rozwijanie poczucia własnej tożsamości. Integrowanie grupy. Wdrażanie do przestrzegania regół zabawy.
Witaj.... (imię dziecka), witaj .......(imię dziecka)
Jak się masz, jak się masz?
Wszyscy cię witamy,
Do ciebie machamy,
Bądź wśród nas, bądź wśród nas.
Dzieci siedzą w kręgu, w siadzie skrzyżnym, na podłodze i na melodię „Panie Janie” śpiewają tekst piosenki. Powitanie kolejno wszystkich dzieci połączone np: z machaniem, wyciąganiem ręki w geście powitania.
II.
1. ,,Nazywam się Anatol”- słuchanie bajki Urszuli Piotrowskiej. Podczas czytania bajki posługiwanie się przez N. maskotką misia. Uważne słuchanie utworu i udzielanie odpowiedzi na pytania dotyczące jego treści. Nie przeszkadzanie w wypowiedzi innym dzieciom. Zrozumienie w jaki sposób znaczki pomagają zachować porządek w przedszkolu.
2. Rozmowa z dziećmi kierowana pytaniami:
- Co zrobił w przedszkolu miś Anatol?
- Co zobaczył w szatni?
- Kogo Anatol spotkał w szatni?
- Gdzie zajączek Berek zobaczył Anię?
- Co zrobiły zabawki w sali Biedronek?
- Dlaczego Ania zdziwiła się, kiedy Adaś zobaczył zajączka Berka?
3.„Slalom”- zabawa bieżna. N. Wyznacza tor zabawy i zabawki, między którymi będą poruszały się dzieci, rozstawia zabawki, np. klocki duże. Dzieci biegają slalomem jedno za drugim, omijając przeszkody. Wracają na miejsce startu i powtarzają zabawę.
III.
Podsumowanie zajęcia:
1. Utrwalenie, znajomości przeznazenia znaczków w przedszkolu.
2. Praca w kartach pracy wyprawka s.1 „Przedszkole”- składanie tekturki na pół. Zaginanie wystających na dole części kartonu. Wyjmowanie z tekturki obrazka przedstawiającego scenki z przedszkola i naklejanie ich na wewnętrznej tylnej ścianie domku.
*„Zmieniamy miejsca”- zabawa bieżna. Dzieci siedzą w kręgu na dywanie. N. Wymienia imiona dwójki dzieci, które mają za zadanie wstać ze swoich miejsc i jak najszybciej zamienić się miejscem z kolegą. Uważając przy tym, żeby podczas przebiegania, wymijania się w środku koła nie zderzyć się.
ZAJĘCIA II
Temat: Zestaw ćwiczeń gimnastycznych nr 1
Cel główny: Rozwijanie sprawności fizycznej u dzieci.
Cele operacyjne (Dziecko):
potrafi omijać dzieci podczas ćwiczeń;
wykonuje polecenia nauczyciela;
potrafi ćwiczyć z piłką.
Formy pracy: indywidualna, zbiorowa
Metody: zadaniowa, zabawowa, naśladowcza.
Środki dydaktyczne: Zestaw ćwiczeń gimnastycznych – zestaw nr 1 piłki.

PRZEBIEG ZAJĘCIA II:
I.
1. Rozdanie dzieciom piłek.
II.
1.- „Złap piłkę”- zabawa orientacyjno- porządkowa. Każde dziecko trzyma piłkę w dłoniach,
na wysokości klatki piersiowej. Bieg w rozsypce. Na sygnał N., np. Klaśnięcie, dzieci zatrzymują się, podrzucają piłkę do góry i próbują ją złapać.
- „Toczenie piłki”- ćwiczenie rozciągające i oddechowe. Dzieci stoją w rozkroku z maksymalnym wyprostowaniem kolan. Toczą piłkę po podłodze z ręki do ręki. Po kilku ruchach wyprost w górę z uniesieniem piłki – wdech, opuszczenie- wydech.
- „Zjeżdżalnia dla piłki”- ćwiczenie dużych grup mięśniowych. Dzieci w siadzie prostym podpartym, piłka ułożona na nogach. Unoszenie bioder w górę- piłka zjeżdża w dół, zatrzymuje się na stopach (palce uniesione w górę). Nogi w górę- piłka wraca do poprzedniej pozycji.
- „Wałkowanie pączków”- ćwiczenie stóp. Piłka znajduje się pod stopami, palce są zaciśnięte na piłce. Wałkowanie piłki okrężnymi ruchami stóp- w lewo i w prawo.
- „Kołyska”- ćwiczenie dużych grup mięśniowych. Dzieci w siadzie prostym podpartym- piłka między kostkami. Przejście do leżenia przewrotnego, odebranie piłki rękami, powrót do poprzedniej pozycji.
- „Koty bawią się piłką”- ćwiczenie mięśni brzucha. Chód na czworakach za toczącą się piłką. Toczenie piłki raz jedną, raz drugą ręką.
- „Skaczemy jak piłka”- ćwiczenia mięśni nóg. Każde dziecko odbija mocno piłkę od podłogi i skacze tak długo, jak długo odbija się piłka.
- „Idą pingwiny”- ćwiczenie stóp. Chód z piłką między kostkami, poruszanie się małymi kroczkami, bez uginania kolan.
- „Wdech- wydech”- ćwiczenie oddechowe. Dzieci leżą na plecach, nogi mają ugięte w kolanach, stopy na podłodze. Piłka w dłoniach leży na brzuchu. Przenoszenie piłki za głowę- wdech, powrót do poprzedniej pozycji- wydech.
III.
1.Zebranie piłek do koszyka.
*„Dzieci w przedszkolu- dzieci na spacerze”- zabawa bieżna. Przygotowanie: Dzieci ustawione w gromadce. N. trzyma bębenek. Na hasło: Dzieci na spacer! dzieci biegają, podskakują lub maszerują w rytmie podanym przez N. na bębenku. Na hasło: Dzieci w przedszkolu!- przedszkolaki zatrzymują się i siadają skrzyżnie na podłodze.

ZAJĘCIA POPOŁUDNIOWE:
Temat: Zabawa dydaktyczna „Kto zmienił miejsce?”
Cel główny: Doskonalenie spostrzegawczości i pamięci.
Cele operacyjne (Dziecko):
utrwala znajomość imion kolegów i koleżanek;
ćwiczy swoją pamięć i spostrzeganie;
przestrzega zasad i reguł zabawy.
Formy pracy: indywidualna, zbiorowa
Metody słowne: rozmowa
Metody czynne: zadania stawiane dziecku do wykonania, aktywność własna
Metody oglądowe: w oparciu o pokaz prawidłowo wykonanego zadania.
Środki dydaktyczne: opaska na oczy.

PRZEBIEG ZAJĘCIA POPOŁUDNIOWEGO:
I.
1.Zabawa integracyjna „Iskierka”.
II.
1.Dzieci siedzą w kole N. pokazuje jak należy się bawić w zaproponowaną zabawę.
2.Zabawa „Przedstaw się”- każde z dzieci stojących w kole podaje swoje imię.
3.Komentarz N. dotyczący zasad zabawy. Przebieg: N. zasłania wybranemu dziecku oczy opaską. Dwoje dzieci zamienia się miejscami. Dwoje dzieci zamienia się miejscami. Po zdjęciu opaski dziecko odgaduje, które z dzieci zamieniły się miejscami i podaje ich imiona.
4.Zwrócenie uwagi na:
- znajomość imion koleżanek i kolegów
- przestrzeganie zasad zabawy
5.Wypowiedzi dzieci na temat nowo poznanej zabawy.
III.
1.Odłożenie opaski na wyznaczone miejsce.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.