SCENARIUSZ ZAJĘĆ
12.10.2016 r.
Prowadząca: Paulina Ochal
Grupa wiekowa: 5-latki
Miejsce: Publiczne Przedszkole nr 2 „Pod Topolą” w Świdwinie
Temat: W krainie rytmów – uważam, słucham i układam rytmy.
Cele ogólne:
- poznanie zasad układania rytmu,
- wzbogacanie słownictwa,
- zachęcenie do wspólnych zabaw ruchowych i dydaktycznych,
- skupienie uwagi na rytmach,
- kształtowanie przynależności do grupy,
- rozpoznawanie figur z mozaiki geometrycznej.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
- zna figury geometryczne,
- kontynuuje rozpoczęty rytm,
- kształci logiczne myślenie,
- rozwija wyobraźnię,
- potrafi powtórzyć rytm,
- rozwija koordynację wzrokowo – ruchową,
- rozpoznaje i nazywa figury geometryczne: koło, kwadrat, trójkąt;
- odpowiada na pytania nauczyciela,
- chętnie uczestniczy w zabawach ruchowych i dydaktycznych.
Formy pracy:
- grupowa,
- indywidualna.
Metody pracy:
- słowna,
- oglądowa,
- czynna,
- integrująca,
- aktywizująca.
Pomoce dydaktyczne:
- piosenka do zabawy,
- tamburyno,
- karty z warzywami,
- karty pracy z warzywnym rytmem,
- szablony figur geometrycznych,
- mozaika geometryczna,
Przebieg zajęć:
1. Powitanie rozpoczynające zajęcia zabawą ruchową „Wesołe figury geometryczne”
Zadaniem dzieci jest umiejętne słuchanie poleceń – tyle ile razy nauczyciel uderzy tamburynem tyle razy dzieci wykonują wskazane ćwiczenie, natomiast przy włączonej muzyce biegają bez potrącenia innych osób.
2. Przypomnienie „Co to jest rytm i jak się go tworzy”:
- utrwalenie pojęcia rytm
- poznanie kolejności tworzenia rytmu
3. Wspólne próby układania warzywnego rytmu, który został rozpoczęty przez nauczyciela:
Kalafior – pomidor – brokuł – kalafior – pomidor – brokuł
4. Odzwierciedlenie/powtórzenie rytmu po nauczycielu w różny sposób:
- wyklaskiwanie rytmu,
- wytupanie rytmu,
np. 2 razy podskok – 3 klaśnięcia – 1 tupnięcie itp.
5. Karta pracy – dokończenie warzywnego rytmu według wzoru.
Każde dziecko dostaje kartę pracy na której jest rozpoczęty rytm z warzyw, a zadaniem dzieci jest dorysowanie warzyw w odpowiedniej kolejności tak aby powstał właściwy rytm.
6. „Burza mózgów” wymyślanie własnego rytmu z mozaiki geometrycznej. Nauczyciel najpierw prezentuje swój rytm na tablicy, a potem przekłada go na figury z mozaiki geometrycznej:
Koło – kwadrat – trójkąt – trójkąt – koło – kwadrat – trójkąt – trójkąt
Przedstawienie rytmu przez chętne osoby przed grupą.