SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z UDZIAŁEM RODZICÓW
„PRZY WIGILIJNYM STOLE”
- wykonanie stroików z gałązek świerkowych.
Nauczyciel: mgr Barbara Wiśniewska
Grupa: 5-latki
Cele ogólne:
- Wzmacnianie więzi emocjonalnej z rodziną w czasie oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia, kształtowanie uczuć ciepła rodzinnego.
- Integracja grupy przedszkolnej.
- Aktywizowanie oraz integrowanie rodziców i dzieci podczas wspólnych prac plastycznych.
Cele operacyjne:
- Dzieci znają tradycje i zwyczaje wigilijne.
- Dzieci wiedzą, że w dzień Wigilii obdarzamy się miłością.
- Dzieci znają wierzenia i wróżby wigilijne.
- Dzieci wspólnie z rodzicami śpiewają kolędy.
- Dzieci i rodzice wykonują stroik świąteczny.
Metody:
- Podająca: komentarz słowny aktywizujący działalność dzieci i rodziców.
- Praktyczna: działalność plastyczna, inscenizacja, śpiewanie kolęd.
- Problemowa: realizacja zadań i poleceń nastawionych na osiągnięcie zamierzonego celu.
Pomoce dydaktyczne:
- choinka narysowana na szarym papierze,
- bombki wycięte z kolorowego kartonu,
- mazaki,
- kartoniki z pytaniami do „Zgaduj – zgaduli”,
- gałązki świerkowe,
- jabłka stanowiące element, do którego będą przymocowane gałązki,
- wstążki różnego koloru i szerokości,
- pomalowane szyszki,
- orzechy,
- druciki,
- śnieg w sprayu,
- magnetofon,
- kaseta z podkładem instrumentalnym kolęd.
Przebieg zajęć:
Przed wejściem na salę rodzice otrzymują wyciętą z kolorowego kartonu bombkę. Zadaniem rodziców jest ozdobienie bombki według swojego pomysłu przy użyciu mazaków a następnie zawieszenie jej na namalowanej na szarym papierze choince.
2. Rodzice z dziećmi siedzą w kręgu. Nauczycielka recytuje wiersz pt. „Wieczór wigilijny” – T. Kubiaka:
Biały obrus lśni na stole,
pod obrusem siano.
Płoną świeczki na choince
co tu przyszła na noc.
Na talerzach kluski z makiem,
karp jak księżyc srebrny,
zasiadają wokół stołu
dziadek z babcią, krewni.
Już się z sobą podzielili
opłatkiem rodzice,
już złożyli wszyscy wszystkim
moc serdecznych życzeń.
Rozmowa z dziećmi na temat wiersza.
- Jak przygotowujemy stół?
- Jakie potrawy stawiamy na stół wigilijny?
- Co robimy przed rozpoczęciem wieczerzy?
3. Nauczycielka prosi chętną mamę do opowiedzenia, jakie potrawy znajdują się u niej na świątecznym stole.
4. Nauczycielka zaprasza dzieci i rodziców do „Zgaduj – zgaduli” na temat:, „Co wiemy o Świętach Bożego Narodzenia?”
- Dziecko losuje karteczkę z pytaniem, rodzic czyta pytanie i razem z dzieckiem odpowiada na nie:
- Czy potrafisz wymienić tytuły dwóch kolęd?
- Dla kogo zostawia się miejsce przy pustym stole?
- Kiedy zazwyczaj zasiada się do wieczerzy wigilijnej?
- Jak nazywali się trzej królowie, którzy przyszli powitać Jezusa?
- Czym ludzie tradycyjnie dzielą się podczas wieczerzy wigilijnej?
- Co kładziemy pod obrus na stole wigilijnym?
- Jak nazywa się nabożeństwo odprawiane o północy w noc wigilijną?
5. Wspólne zaśpiewanie kolędy „Wśród nocnej ciszy”
6. Nauczycielka zaprasza dzieci i rodziców do wykonania świątecznego stroika z przygotowanych materiałów.
7. Wspólna praca dzieci z rodzicami.
8. Po wykonaniu prac następuje ich prezentacja.
9. Na zakończenie zajęcia dzieci z rodzicami śpiewają kolędę „Dzisiaj w Betlejem”.