X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 32652
Przesłano:

Krążenie wody w przyrodzie dla uczniów klasy III - scenariusz zajęć z wykorzystaniem metody oceniania kształtującego

Scenariusz zajęć z wykorzystaniem metody oceniania kształtującego
Temat bloku: Woda to życie.
Temat dnia: Przygody kropelek wody.
Prowadząca: Alina Jeska
Data: 20.04.2015 r. Klasa: III a
Temat edukacji przyrodniczej: Woda. Krążenie wody w przyrodzie.
Powiązanie z wcześniejszą wiedzą:
- stany skupienia wody.
Cele lekcji:
- rola wszechobecnej w przyrodzie wody;
- kształtowanie umiejętności nazywania i rozpoznawania stanów skupienia wody;
- opisywanie krążenia wody w przyrodzie;
- wdrażanie do rozumienia potrzeby oszczędzania wody.
Cele sformułowane w języku ucznia:
- poszerzysz wiedzę o wodzie, jej stanach
skupienia, przydatności;
- poznasz zjawisko krążenia wody
w przyrodzie.
NACOBEZU (co uczniowie będą potrafili po lekcji):
- będziesz umiał dostrzegać zmiany stanów
skupienia wody;
- potrafisz nazwać trzy stany skupienia
wody;
- potrafisz opisać i uzupełnić schemat
krążenia wody w przyrodzie.
Problemowe pytanie dla uczniów:
Co by się stało, gdyby nagle na świecie zabrakło wody?
Przebieg zajęć:
I. Wprowadzenie do tematu nowego bloku i do lekcji.
1. Zagadki.
Nauczyciel czyta zagadki, a po ich rozwiązaniu uczniowie odpowiadają o czym będziemy dzisiaj rozmawiać.
Z kranu srebrną strugą
Biegła długo, długo.
Napełniła pół wanny
Będzie kąpiel dla Anny.

Służy do picia
Służy do mycia.
Bez niej nie byłoby
Na Ziemi życia...
Płynie strumykami,
Szemrze swe melodie,
A gdy wejdziesz do niej,
Otoczy łagodnie. Miękka jak aksamit,
A drży jak grot,
Spadając z wysokości
Uderza jak młot.
W nadmiarze to żywioł,
Niszczy i zalewa
A gdy jej zabraknie,
To człowiek omdlewa. Każdy spragniony
Marzy o jej piciu.
Krystalicznie czysta
Umożliwia życie.

2. Sformułowanie tematu lekcji.
- Plątanina literowa – odczytanie tematu lekcji (odpowiada uczeń wylosowany z patyczków).
- Odczytanie celów lekcji i NACOBEZU
- zapisanie tematu i wklejenie celów do zeszytu.
II. Część główna zajęć.
1.Co to jest woda? – burza mózgów.
Dzieci otrzymują małe karteczki, zapisują swoje skojarzenia i wspólnie z nauczycielem tworzą plakat.
WODA
2. Dyskusja w grupach (parach).
- Porozmawiajcie o tym do czego i komu jest potrzebna woda.
• Prezentacja wniosków dyskusji – losowanie patyczków z imionami.

3. Pytanie problemowe:
- Co by się stało gdyby nagle na świecie zabrakło wody? – swobodne wypowiedzi.
• Uogólnienie – co w takim razie musimy robić, żeby wody nam nie zabrakło? (oszczędzać, chronić)

4. Wprowadzenie pojęcia krążenia wody w przyrodzie
a) Zabawa dydaktyczna.
- Nauczyciel pyta dzieci, czy wiedzą skąd bierze się deszcz ? – odpowiadają TAK/ NIE na podstawie metodników.
Następnie opowiada historię, a dzieci w tym czasie zamieniają się w kropelki i wykonują polecenia.
OPOWIADANIE....
Czy wiecie skąd się bierze deszcz?
Pada deszcz, kropelki wody spadają z ciemnych chmur na ziemię i odbijają się od niej i odbijają się od niej, spadając na prawo i na lewo (dzieci podskakują w miejscu lub skaczą po Sali – raz jako drobne kropelki, a raz jako duże, ciężkie krople).
Powoli zza chmur wychodzi słoneczko, robi się ciepło i przestaje padać deszcz (dzieci kucają).
Kropelki wody powoli parują, unoszą się coraz wyżej i wyżej (dzieci powoli się podnoszą, stają na palcach).
Aż w końcu stają się chmurą (dzieci przybliżają się do siebie), coraz większą, aż w końcu z tej dużej chmury zaczyna znowu padać deszcz (dzieci znów podskakują, odsuwając się od siebie).
Co dzieje się kiedy jest zima?
Kiedy jest mróz, woda powoli zamienia się w lód, czyli zamarza (dzieci pocierają sobie ramiona i podrygują, stając coraz bliżej siebie).
Na wiosnę, kiedy jest cieplej, lód topnieje (dzieci poruszają się swobodnie po Sali).
Na koniec zabawy dzieci odpowiadają:
- Co działo się z kropelkami wody? ( nauczyciel zwraca uwagę na nazwy zjawisk takich jak: deszcz, parowanie, zamarzanie topnienie)

b) Doświadczenia z wodą.
• 1. Do pojemnika wlewamy zagotowaną wodę z czajnika. Następnie dzieci obserwują pojawienie się mgiełki na pokrywce naczynia, a potem krople wody. Para wodna zmienia się w wodę – prowadzenie doświadczenia zbiorowo.
• 2. Przygotowujemy szklankę z wodą, dwa talerzyki, łyżkę stołową i chusteczkę.
Na jednym z talerzyków dzieci kładą chusteczkę i na każdy wlewają po dwie łyżki
wody. Zauważają, że woda wsiąka – prowadzenie doświadczenia w grupach.
• Ćwiczenie spostrzegawczości – co stało się z lodem przyniesionym przez nauczyciela?
5. Krążenie wody w przyrodzie – uogólnienie pojęcia, prezentacja PowerPoint.

6. Praca z kartą pracy.
- dzieci uzupełniają schemat krążenia wody w przyrodzie, korzystając z podanych wyrażeń

- wymiana prac z kolegą i ocena za pomocą metodników.

7. Praca z podręcznikiem do edukacji przyrodniczej.
- Wykonanie ćwiczenia 2 str. 26 i wspólne odczytanie hasła.
- Odczytanie tekstu str. 27 i oznaczenie za pomocą metodnika stopnia jego zrozumienia.
- wyjaśnianie własnymi słowami jak woda krąży w przyrodzie na podstawie tekstu i ilustracji ze str. 27.

III. Podsumowanie wyników lekcji.
1. Nauczyciel prosi, aby dzieci popatrzyły na planszę ze zdaniami...

Na dzisiejszej lekcji
1. Dowiedziałem się.....
2. Chciałbym jeszcze powtórzyć...
3. Przypomniałem sobie, że....
4. Zaczynam się zastanawiać ....

- Wybrane osoby ustnie dokańczają dowolne zdanie, a jeśli czas pozwoli wszyscy zapisują dokończenie dowolnego zdania/ zdań w zeszycie.


Notatki: W trakcie zajęć odnoszę się do celów i nacobezu.
Praca domowa:
Wykonanie doświadczenia wg ćw. 1 s.26 – określenie stopnia zrozumienia zadania z wykorzystaniem metodników.
Materiały i pomoce dydaktyczne: zagadki, cele i nacobezu do wklejenia, karteczki do burzy mózgów, opowiadanie do zabawy dydaktycznej, prezentacja Power Point - Krążenie wody w przyrodzie, METODNIK, PATYCZKI z imionami dzieci, czajnik, naczynie do wody, szklanki z wodą, łyżki, talerzyki, chusteczki higieniczne ,kostki lodu, karta pracy schemat krążenia wody i niedokończone zdania.


Literatura:
- Podręczniki i przewodnik metodyczny do cyklu „Nasze razem w szkole” Klasa 3,
- „Woda – podstawa życia”- praca zbiorowa pod red. Doroty Luberdy, Fundacja Nasza
Ziemia, Warszawa 2010,
- „Ocenianie Kształtujące” – szkolne inspiracje, zeszyt , D. Sterna, Centrum edukacji
Obywatelskiej, Warszawa 2005.


Opracowała:
Alina Jeska

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.