SCENARIUSZ ZAJĘĆ ROZWIJAJĄCYCH KONCENTRACJĘ UWAGI
DLA DZIECI 4 – LETNICH
03.12.2010 r.
PRZYGOTOWAŁA I PRZEPROWADZIŁA ANNA GRZESIAK
Temat zajęcia: Zabawy na złą pogodę
Cel ogólny:
Wspomaganie dzieci w rozwijaniu uzdolnień oraz kształtowanie czynności intelektualnych potrzebnych im w codziennych sytuacjach i w dalszej edukacji.
Cele szczegółowe:
dz. uczy się słuchać uważnie, aby zrozumieć przekaz słowny (3/3)
dz. uczy się uważnie patrzeć (organizuje pole spostrzeżeniowe), aby rozpoznać i zapamiętać to, co jest przedstawione na obrazkach; zauważa różnice i błędy (14/2)
dz. grupuje obiekty w sensowny sposób (klasyfikuje) i formułuje uogólnienia typu: to do tego pasuje, te obiekty są podobne, a te są inne (4/3)
dz. dysponuje sprawnością rąk oraz koordynacją wzrokowo-ruchową potrzebną do rysowania (14/3)
dz. chętnie uczestniczy w zabawach ruchowych (5/4)
Metody:
słowne - np. objaśnienia, instrukcje
oglądowe - np. ilustracje, szeregi obrazkowe
problemowe - - np. stawianie pytań problemowych
zadaniowe – np. kolorowanie wg słownej instrukcji
Formy pracy: indywidualna i zbiorowa
Środki dydaktyczne: ilustracje i obrazki do kolejnych zadań, znaczki pogodowe, zdania z błędami, karty pracy, kredki, płyta z muzyką do zabawy ruchowej
Przebieg:
1. Zagadka
Co to za pani w złocie, czerwieni
sady maluje, lasy przemieni.
A gdy odejdzie gdzieś w obce kraje,
śnieżna zima po niej nastaje.
Przynoszę deszcze, szarugi,
dzień krótki, a wieczór długi.
2.. Porównywanie obrazków.
N-el przedstawia dzieciom dwa obrazki – smutny (jesień) i wesoły (wiosna). Rozmowa na temat obrazków:
Dlaczego ten obrazek jest smutny?
Dlaczego ten jest wesoły?
3. „Korale dla Pani Jesieni”
N-el czyta kolejno zdania, w których jest ukryty błąd. Zadaniem dzieci jest odnaleźć błąd.
Po każdym zdaniu dzieci przyklejają na pasek papieru koła we wskazanym przez n-la kolorze (koralik w kolorze słońca, w kolorze nieba, futerka wiewiórki, w kolorze trawy, itp.)
Zdania z błędem
Gdy jest zimno na głowie nosimy czepki.
Aby było nam ciepło w szyję zakładamy szelki.
Na ręce zakładamy ciepłe rękawki.
Wiewiórka na zimę zbiera dużo bananów.
Jesienią z drzew spadają listy.
Na niebie bardzo rzadko świeci słoń.
Po niebie płyną szare deszczowe dziury.
Zimowe mieszkanie niedźwiedzi to dziupla.
Z nieba często pada zimny zwierz.
Przed jesiennym deszczem chronią nas parapety.
Wieje zimny wiatr, jest szaro, smutno i ciemno.
Ptaki dawno odleciały do zimnych krajów.
Kolczaste zwierzęta mieszkające w lesie to jeżyny.
Jesienią chodzimy do lasu zbierać ryby.
Dzięcioł jest lekarzem zwierząt.
Jesienne poranki bywają groźne.
4. Zabawa ruchowa „Klejący dywan”
5. Odkrywanie obrazków.
N-el daje dzieciom szczegółowe polecenia np.
Odkryj pierwszy obrazek w górnym rzędzie.
Odkryj ostatni obrazek w dolnym rzędzie.
Zadaniem dzieci jest odkryć właściwy obrazek. Po odkryciu wszystkich obrazków dzieci mają wskazać w kolejnych rzędach te obrazki, które nie pasują do pozostałych i uzasadnić swój wybór.
6. Praca z obrazkiem – wyszukiwanie błędów „Co tu nie pasuje?”
Na obrazku przedstawiony jest las jesienią. Zadaniem dzieci jest wskazanie nieprawidłowości, np. borsuk w dziupli.
7 Zabawa ruchowa ze śpiewem „Były w lesie cztery krasnoludki”
8. Praca przy stolikach „Buty dobre na jesień”. Kolorowanie wg wzoru.
9. Podsumowanie zajęć. Prezentacja i ocena prac.