SCENARIUSZ ZAJĘCIA W GRUPIE DZIECI 4-5 LETNICH
Z ZAKRESU KSZTAŁTOWANIA POJĘĆ MATEMATYCZNYCH
Temat zajęcia: „Na ratunek krainie figur geometrycznych”
Cel główny: Stwarzanie okazji do klasyfikowania i porządkowania przedmiotów ze względu na ich kształt
Cele szczegółowe:
rozpoznaję i nazywam figury geometryczne
przeliczam brakujące figury
segreguję figury według kształtów pomijając ich kolor
układam figury z patyczków (zapałek)
rozwijam inwencję twórczą i wyobraźnię układając z figur różne przedmioty
postępuję według poleceń n-la
Metody:
podające: rozmowa, objaśnienia
poszukujące: stawianie pytań, rozwiązywanie problemów
ekspresyjne: zabawy ruchowe
zadań stawianych dzieciom do wykonania
Formy: zbiorowa i indywidualna
Pomoce: pacynka smoka, ilustracja przedstawiająca krainę figur, figury geometryczne białe i kolorowe, patyczki do budowania figur, kartony, klej, wagoniki, pojemniki do segregowania figur
Przebieg:
1.”Co się wydarzyło w krainie figur geometrycznych?” - Nauczyciel opowiada krótką historię będącą wprowadzeniem do zajęć i przedstawia ilustrację. Dzieci nazywają i przeliczają brakujące figury.
Opowiadanie: Pewnego razu w krainie figur geometrycznych pojawił się smok. Smok ten bardzo lubił figury, lubił układać z nich różne wzory i obrazki. Zaczął porywać kwadraty, trójkąty, prostokąty i koła i zanosić je do swojej jamy. Tam bawił się nimi całymi dniami. I nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie fakt, że w krainie figur nie pozostała już żadna figura, poza okrągłymi kwiatkami, które były tak małe, że smokowi nie chciało się ich zbierać.
2.”Szukamy smoczej jamy” - dzieci postanawiają ratować figury, wyruszają na poszukiwanie smoka. Po odnalezieniu smoczej jamy, wołają go za pomocą rymowanki:
Smoku, smoku, co kradniesz figury,
wyłaź, wyłaź ze swej dziury,
bać się ciebie nie będziemy,
krainę figur uratujemy.
Smok postanawia oddać dzieciom figury gdy wykonają wszystkie jego zadania. Są one spisane na starodawnym zwoju.
3. Pierwsze zadanie smoka - segregowanie figur geometrycznych – dzieci wkładają figury do specjalnie oznakowanych pojemników.
4. Drugie zadanie smoka – Budowanie figur geometrycznych z zapałek.
Nauczyciel zadaje pytania: Ile zapałek potrzeba, aby zbudować trójkąt?
Z ilu zapałek zbudujemy kwadrat?
Czy możemy z zapałek zbudować koło?
5. Zabawa ruchowa: dzieci siadają w kole, zamykają oczy. W czasie gdy gra muzyka nauczyciel rozkłada za ich plecami figury geometryczne. Na przerwę w muzyce każde dziecko bierze swoja figurę i szuka w sali miejsca oznaczonego taką samą figurą.
Gdy muzyka ponownie zaczyna grać dzieci poruszając się w jej rytmie chodzą po sali i wymieniają się figurami.
6. Trzecie zadanie smoka – załadowywanie geometrycznego pociągu – dzieci postępują według instrukcji: zielony wagonik – trójkąty
czerwony wagonik – kwadraty
żółty wagonik – koła
niebieski wagonik – prostokąty
Dzieci wykonują polecenia n-la np: Załaduj na pociąg 2 trójkąty.
7. Zabawa ruchowa „Jedzie pociąg” do znanej dzieciom melodii. Gdy pociąg zatrzymuje się n-l mówi ostatniemu dziecku na uch nazwę figury geometrycznej. Dzieci kolejno szeptem powtarzają usłyszane słowo aż do pierwszej osoby w pociągu. Dziecko stojące na początku pociągu mówi głośno nazwę figury i przechodzi na koniec pociągu.
8. Odbudowanie krainy figur geometrycznych – Smok po wykonaniu przez dzieci jego zadań oddaje im figury. Chętne dzieci za pomocą magnesów umieszczają figury we właściwych miejscach
9. Upominki dla smoka – Układanie geometrycznych obrazków – praca przy stolikach.
Na stolikach leżą na tackach figury geometryczne wycięte z białego papiery, klej i kolorowe kartony. Każde dziecko na swoim kartonie układa obrazek według własnego pomysłu lub według wzorów zamieszczonych na tablicy: rakieta; domek, drzewo i słoneczko; kwiatek; pajacyk.
8. Zabawa ruchowa „Jedzie pociąg” do znanej dzieciom melodii. Gdy pociąg zatrzymuje się na plecach ostatniego dziecka n-l rysuje figurę geometryczną. Zadaniem dziecka jest narysować taka samą figurę na plecach kolegi stojącego przed nim i tak dalej. Dziecko stojące na początku pociągu mówi nazwę figury.