SCENARIUSZ ZAJĘĆ ROZWIJAJĄCYCH ZAINTERESOWANIA MUZYCZNE W GRUPIE DZIECI 3-LETNICH
grudzień 2013 r.
Opracowała Anna Grzesiak
Temat zajęć: „Razem z Mikołajem pomagamy leśnym zwierzętom”
Cele ogólne:
wspomaganie dzieci w rozwijaniu uzdolnień oraz kształtowanie czynności intelektualnych potrzebnych im w codziennych sytuacjach i w dalszej edukacji.
stwarzanie warunków sprzyjających wspólnej i zgodnej zabawie oraz nauce dzieci o zróżnicowanych możliwościach fizycznych i intelektualnych;
Cele szczegółowe:
chętnie uczestniczy w zabawach ruchowych 5/4
uczestniczy w zbiorowym śpiewie, tańcach i muzykowaniu 8/1
uważnie słucha opowiadania 3/3
rozpoznaje brzmienie różnych instrumentów perkusyjnych 8/3
rozumie polecenia, odpowiednio na nie reaguje 2/1
tworzy muzykę korzystając z instrumentów perkusyjnych 8/3
wie, w jaki sposób można pomóc leśnym zwierzętom przetrwać zimę 12/3
Metody:
podające – opowiadanie, objaśnienia, instrukcje,
poszukujące – zagadki słuchowe, zabawy muzyczne
aktywności dziecka – gra na instrumentach perkusyjnych, zabawy ruchowe
Środki dydaktyczne: opowiadanie, sylwety zwierząt i Mikołaja, płyta z piosenką, instrumenty perkusyjne, parawan, worek z pokarmem dla leśnych zwierząt
Przebieg:
1. Zabawa ruchowa do piosenki o Mikołaju.
2. Opowiadanie n-la pt. „Kłopot Mikołaja”
- Nie tylko dzieci czekają na Mikołaja. Leśne zwierzęta również go wypatrują. Jak myślicie co Mikołaj im zawiezie w prezencie? (dzieci próbują odgadnąć, zaglądają do Mikołajowego worka) Ale Mikołaj ma kłopot . Zgubił melodię do swoich saneczek i martwi się, że zwierzęta nie usłyszą gdy przyjedzie na leśna polanę. Pomożemy Mikołajowi znaleźć saneczkową melodię?
3. Zagadki słuchowe.
Nauczyciel za parawanem gra na instrumentach (bębenek, grzechotki, tamburyn, dzwonek), dzieci maja wśród instrumentów rozpoznać dzwonek.
4. Zabawa ruchowa „Leśne zwierzęta i Mikołaj”
Nauczyciel gra kolejno na instrumentach. Dzieci – zwierzęta słysząc instrumenty odpowiednio reagują – gdy nie jest to dzwoneczek chowają się, na dźwięk dzwoneczka przybiegają do Mikołaja.
5. „Mikołaj na leśnej polanie” - cd. opowiadania
6. Zabawy z instrumentami.
Dzieci maja możliwość według swoich upodobań popróbować gry na różnych instrumentach. Następnie każde dziecko wybiera jeden instrument. Na umówiony sygnał grają tylko np. bębenki (kolejno grają wszystkie instrumenty)
7. Zakończenie zajęć, podziękowanie dzieciom za udział, wręczenie drobnych upominków.