KONSPEKT ZAJĘCIA Z EDUKACJI PLASTYCZNEJ W GRUPIE DZIECI 5- LETNICH
PROWADZĄCA- Justyna Peszel – Kurzawa
DATA ZAJĘCIA: 20.12.2011
TEMAT HOSPITACJI- Wykorzystanie metod i form w pracy w rozwijaniu wrażliwości plastycznej.
TEMAT ZAJĘCIA- Bombka- ozdoba choinkowa
CEL OGÓLNY- Kształtowanie i rozwijanie sprawności manualnej oraz inwencji twórczej dzieci.
CELE OPERACYJNE- DZIECKO:
• śpiewa piosenkę
• potrafi odpowiedzieć na zagadkę
• odpowiada na pytania n- la,
• wyjaśnia konieczność zastępowania żywych drzewek innymi, ekologicznymi,
• słucha w skupieniu opowiadania,
• wie co można powiesić na choince
• dobiera się w pary
• ciąć po linii i wykleić bombkę,
• stara się estetycznie wykonać pracę
• reaguje na przerwę w muzyce.
TREŚCI PROGRAMOWE:
1.Kształtowanie umiejętności społecznych dzieci, (1.1 ) Obdarza uwagą dzieci i dorosłych, aby rozmieć to, co mówią i czego oczekują. 2. Kształtowanie czynności samoobsługowych, nawyków higienicznych i kulturalnych, wdrażanie dzieci do utrzymywania ładu i porządku.(2.5), 3. wspomaganie rozwoju mowy u dzieci (3.1, 3.3). 8. Wychowanie przez sztukę- muzyka, śpiew, pląsy i taniec (8.1) (. wychowanie przez sztukę- różne formy plastyczne (9.1), Kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania (14.2, 14.3, 14.5),
METODY:
słowna- rozmowa, opowiadanie
czynne: zadań stawianych dziecku,
percepcyjne: pokazu i obserwacji
FORMY:
praca z całą grupą,
praca indywidualna
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: zagadka, ilustracje, treść opowiadania, gotowa bombka- wykonana przez prowadzącą, kulki z bibuły, klej , nożyczki, odtwarzacz CD + płyta , szablony bombek.
PRZEBIEG ZAJECIA:
1. Wprowadzenie- powitanie dzieci. Śpiewanie piosenki „Choinka przedszkolaków”
2. Zagadka: CO TO JEST?
MAM IGIEŁ STO TYSIĘCY,
MOŻE NAWET WIĘCEJ,
GDY MNIE STROIĆ MAJĄ,
W POKOJU STAWIAJĄ. ( choinka)
Rozmowa z dziećmi
- Co to jest choinka?
– Jak myślicie skąd mamy choinki?
– Co można zawiesić na choince?
( Rozmowa na temat sztucznych choinek- ekologicznych takich , które można ubierać przez wiele lat i dzięki temu młode drzewka z lasu nie muszą być wycinane.) ( Choinki w lesie wycina pan leśniczy i on może je sprzedawać osoby, które wycinają choinki bez zezwolenia są karane.)
3. Słuchanie opowiadania pt. Marcin i Mops autorstwa nauczyciela.
4. Rozmowa na temat opowiadania
• Kto był bohaterem opowiadania?
• Czym ozdabiali choinkę nasi bohaterowie?
• Czy wy wieszacie kiełbasę na choince?
5. „Choinka w lesie”- zabawa ruchowa w parach, przy muzyce- reagowanie na przerwę w muzyce. ( po skończonej zabawie dzieci siadają przed tablicą.)
ANALIZA ZADANIA
6. N- Czy my możemy samemu wykonać ozdoby choinkowe?
Chcecie wykonać coś nowego?
Pokaże wam co ja wcześniej zrobiłam- to jest taka kolorowa bombka, jak myślicie co będzie potrzebne do wykonania takiej ozdoby?
D: papier, bibuła, klej.
PLANOWANIE I PROJEKTOWANIE DZIAŁANIA
Przygotowałam dla was szablony bombek, klej , nożyczki, kuli z bibuły.
USTALENIE I OMÓWIENIE CZYNNOŚCI
– najpierw wycinamy po linii bombkę,
– następnie bierzemy kuleczki z bibuły i smarujemy je klejem,
– później przyklejamy na bombce, jedną kulkę obok drugiej, nie zostawiamy pustych miejsc.
ORGANIZACJA STANOWISK PRACY, BEZPIECZEŃSTWO
N- za chwilę pójdziemy wykonać naszą pracę, o czym musimy pamiętać, posługując się nożyczkami i klejem?
PRAKTYCZNA REALIZACJA ZADANIA- dzieci wykonuję pracę samodzielnie.
KONTROLA , POMOC W RAZIE TRUDNOŚCI
ZAKOŃCZENIE PRACY