Scenariusz zajęcia z zakresu edukacji przyrodniczej
opracowany przez Ewelinę Stępniak dla dzieci 5 letnich.
Temat tygodnia: Wiosna króluje dookoła.
Temat zajęcia: Wiosenna łąka i jej mieszkańcy.
Cele ogólne:
• Utrwalenie wiedzy n/t wybranych zwierząt zamieszkujących ekosystem łąki
• Rozwijanie umiejętności naśladowania sposobu poruszania się zwierząt
• Usprawnianie narządów mowy poprzez ćwiczenia artykulacyjne
• Rozbudzanie twórczej ekspresji muzycznej
• Rozwijanie poczucia rytmu
• Kształtowanie umiejętności liczenia
• Rozwijanie logicznego myślenia
• Wdrażanie do zgodnego współdziałania w zespole rówieśniczym
Cele operacyjne:
Dziecko:
• naśladuje głosy znanych zwierząt żyjących na łące
• gra na instrumencie perkusyjnym
• chodzi z wysokim unoszeniem kolan, skacze obunóż z podparciem, chodzi na palcach z jednoczesnym unoszeniem i opuszczaniem rąk
Metody pracy:
• słowne i oglądowe (objaśnienie, pokaz)
• czynnościowe (zadań stawianych do wykonania, samodzielnych doświadczeń)
Formy pracy:
Organizacyjne
• zespołowa,
• indywidualna
• zbiorowa
Według aktywności dziecka
• zabawy ruchowe
• zabawy muzyczne
• zabawy dydaktyczne
Środki dydaktyczne: wiersz I. Salach „Łąka”, sylwety postaci do wiersza, utwór „Wiosna” Vivaldiego, zagadki o zwierzętach, sylwety zwierząt, materiał, lampka, słomkowy kapelusz, plastikowe grabki, utwór muzyczny „Maszeruje wiosna”, grzechotki, kołatki, emblemat dla każdego dziecka (bocian, żaba lub motyl), trójkąt, szyfonowe chustki dla każdego dziecka.
Przebieg zajęcia:
1. Wysłuchanie wiersza Iwony Salach ,,Łąka ” jako wprowadzenie do zajęcia.
"Łąka tylu ma mieszkańców
zwierząt, roślin kolorowych.
Tu motylek, a tam pszczółka
tutaj kwiatek – o różowy.
Z kopca wyszedł krecik mały
obok niego idzie mrówka.
Na rumianku w krasnej sukni
przycupnęła boża krówka
Nad tą łąką kolorową
bal wydały dziś motyle.
Zapraszają wszystkie dzieci
więc zatańczmy z nimi chwilę."
Krótka rozmowa na temat treści wiersza , mieszkańców łąki . Wyjaśnienie trudnych słów występujących w tekście wiersza ( Boża Krówka, krasna suknia ).
2. „Przywitanie na łące” – zabawa ruchowa z elementem artykulacyjnym z reakcją na przerwę w muzyce
Dzieci przy muzyce tańczą dowolnie „na łące”, na przerwę w muzyce naucz. zadaje zagadkę. Wybrane dziecko rozwiązuje zagadkę a następnie wszystkie dzieci witają się ze sobą wydając określony dźwięk:
• Co to za panie mają pasiaste ubranie ,
od nich słodki miodek na pewno dostaniesz . ( pszczoły )
Dzieci witają się naśladując dźwięki, które wydaje: bzz – bzz, bzz – bzz, podając sobie przy tym rękę z kolegami, gdy usłyszą muzykę dalej tańczą.
• Skaczą po łące , pływają w wodzie .
Z bocianem żyją w ciągłej niezgodzie ( żabki )
Dzieci witają się mówiąc kum – kum, kum – kum, podając sobie ręce, gdy usłyszą muzykę tańczą dalej.
• Zielone nogi, zielona „grzywa”, cóż to za konik w trawie przygrywa?
(konik polny)
Dzieci witają się mówiąc cyk – cyk, cyk – cyk, podając sobie rękę.
• Nogi ma czerwone, cienkie jak patyki, a po nasze żaby przybył aż z Afryki.
(bocian)
Dzieci witają się mówiąc kle – kle, kle - kle, podając sobie rękę.
3. Czyj to cień?- zabawa dydaktyczna
Dzieci odgadują nazwy zwierząt poprzez ich cienie. Następnie dokonują podziału wyrazu na sylaby i przeliczają liczbę sylab w wyrazie. Kolejnym zadaniem jest podział zwierząt, na te które spotykamy na łące lub inne.
4. Zrywamy kwiaty- zabawa matematyczna przy muzyce.
Dzieci odgrywają role kwiatów. Siedzą po turecku w rozsypce. Wybrane dziecko – ogrodnik, chodzi pomiędzy pozostałymi dziećmi i delikatnie dotyka je w ramię. Dziecko, które poczuło dotknięcie, zaczyna maszerować za ogrodnikiem. Na przerwę w muzyce ogrodnik liczy zebrane przez siebie kwiaty.
5. Koncert na wiosennej łące
Dzieci podzielone na dwa zespoły
• pszczółki (dziewczynki) –grają na grzechotkach
• bociany (chłopcy) –grają na kołatkach
Na sygnał (uniesiona sylweta zwierzątka) grają koncert do znanej piosenki o wiośnie.
Następnie dzieci odkładają instrumenty i śpiewają tą samą piosenkę głosami zwierząt znajdujących się na obrazku.
6. Zabawa orientacyjno – porządkowa „Czarodziejska łąka”.
Dzieci są podzielone na trzy grupy: bociany, żaby i motyle. Zwierzęta trwają w bezruchu na zaczarowanej łące, dopóki nauczyciel nie uderzy w trójkąt i nie powie odpowiedniej nazwy. Wówczas zostaje odczarowana jedna z grup i zaczyna się zachowywać w charakterystyczny dla siebie sposób:
• bociany – chodzą po łące z wysokim unoszeniem kolan
• żabki – skaczą z miejsca na miejsce z lekkim wsparciem palców rąk o podłoże
• motylki – „fruwają” po sali – bieg na palcach z jednoczesnym opuszczaniem i podnoszeniem rąk
Kolejny dźwięk trójkąta oznacza zatrzymanie się w bezruchu.
7. Zabawa z określaniem wartości logicznej zdań „ Czy to prawda czy to fałsz?”
Dzieci dostają szyfonowe chustki. Nauczyciel wypowiada zdania. Jeżeli dzieci uznają, że zdanie jest prawdziwe, poruszają chustkami nad głową. Jeżeli sądzą, że nie jest prawdziwe – siedzą bez ruchu
• Biedroneczki są w czarne kropeczki.
• Dziób zielony bocian ma.
• Żaba aż trzy głowy ma
• Motyle mają kolorowe skrzydełka.
• Konik polny w trawie gra.
• Na łące rośnie wysoka trawa, a w niej są biedronki, koniki polne, motyle.
• Wiosną na łące dzieci lepią bałwana.
• Po łące przechadza się bocian i szuka żabek na śniadanie.
• A żabki chowają się przed nim w trawie i wołają kra, kra.
8. Improwizacja taneczna do utworu „Wiosna „ Vivaldiego z wykorzystaniem szyfonowych chustek
9. Praca plastyczna „Łąka” . Dzieci podzielone na zespoły malują farbami na dużych formatach. Omówienie powstałych prac przez przedstawicieli zespołów.
10. Zakończenie zajęć, pochwała i podziękowanie za aktywny udział.