SCENARIUSZ UROCZYSTOŚCI Z OKAZJI DNIA BABCI I DZIADKA:
NIESPODZIANKA DLA BABCI I DZIADKA
Cel główny:
• Wzmocnienie więzi emocjonalnej z rodziną, kształtowanie uczucia przywiązania i szacunku do dziadków.
Cele ogólne:
• Prezentacja programu przygotowanego z okazji Dnia Babci i Dziadka;
• Uczenie się czerpania radości ze sprawiania innym niespodzianek;
• Uczenie sposobów wyrażania uczuć i szacunku do osób starszych;
• Przyzwyczajanie do kulturalnego zachowania się wobec swoich dziadków i osób starszych;
• Kształtowanie więzi uczuciowej z rodziną.
Cele operacyjne:
• Potrafi recytować wiersze i śpiewać piosenki, pokonywać nieśmiałość;
• Wie, w jaki sposób może wyrazić swoje uczucie do swoich dziadków;
• Potrafi okazać szacunek w stosunku do osób starszych;
• Potrafi kulturalnie zachować się, zgodnie z przyjętymi normami (kulturalnie zachowywać się podczas występu i przy stole podczas poczęstunku), wobec swoich dziadków i osób starszych;
• Potrafi, złożyć życzenia swoim najbliższym.
Środki dydaktyczne:
• teksty wierszyków i piosenek,
• rekwizyty do inscenizacji
• podarunki dla babć i dziadków wykonane przez dzieci,
• magnetofon,
• płyty z nagraniami,
Formy:
• indywidualna,
• zespołowa,
• zbiorowa.
Metody:
• Czynne: zadań stawianych do wykonania, samodzielnych doświadczeń dziecka
• Słowne: opis, objaśnienia
• Oglądowe: pokaz
PRZEBIEG UROCZYSTOŚCI
Witamy wszystkich naszych gości
Chcemy wam dać trochę radości.
Dla was dzisiaj występ mamy
Co najlepsze w nas wam damy.
Trochę śmiechu i wzruszenia
Z naszego przedszkolnego przedstawienia.
Będzie wesoło i zabawnie,
Niejednemu łezka spadnie.
Ktoś się wzruszy, ktoś zaśmieje,
Komuś w oczach pociemnieje.
Nie kryjcie zachwytu proszę,
Za trzy grosze, kwiaty artystą noszę.
Gotowi? Zaczynamy
I na wielkie brawa czekamy.
Na scenę wchodzi mama, układa poduszki po czym zaczyna recytację
Mama:
No, dzieciarnia moja miła
Nareszcie się umyła,
Do spania do spania dzieci!
Do łóżek ich posłałam
Trochę spokoju będę miała.
Dzieci układają się do snu na przygotowanym posłaniu, kiedy mama wychodzi, pierwsze dziecko siada i zaczyna rozmowę,
Dziecko 1:
Nie chcę spać,
Nie mogę spać,
Chcę babci i dziadkowi coś dać.
Dziecko 2:
No to już, wstawać, do roboty
Bo inaczej będą kłopoty.
Dziecko 3:
Babcia dziadek
Przyjdą jutro,
- A tu futro.
Dziecko 2:
Nic nie gotowe,
Wszystko w rozsypce,
Dziecko 4:
Mama zrobiła rodzynki w rybce
Dziecko 2:
Co ty pleciesz, nie wypada?
To chyba jest z ryby rolada
Dziecko 1:
To nie ważne moi mili
Chodzi o to, żebyśmy sami coś zrobili
Dziecko 3:
Co zrobimy?
Może jakiś gorący taniec?
Dziecko 4:
Może z kremem przekładaniec?
Dziecko 3:
Och pycha! Lizać paluszki
Ale teraz zawołajmy wróżki.
Dzieci: Wróżki, wróżki!
Na scenie pojawiają się trzy wróżki,
Wróżka 1:
Jesteśmy, chętne do pomocy
Użyczamy wam naszej mocy.
Dziecko 3:
A więc co gorący taniec?
Dziecko 4:
Przekładaniec?
Dziecko 3:
Nie! Taniec gorący
Jak kubek herbaty parujący.
Dziecko 5:
Dziadkowi i babci na rozgrzanie
I na gorące przywitanie.
TANIEC: do piosenki Babcia tańczy Rock & Roll'a
na motywach melodii rock and rolla
Słowa: K. Bożek – Gowik
1. Styczeń jest, zimno mi, dzwonię do babci drzwi,
kwiatki trzy oraz magnetofon mam od mamy.
Babciu, cześć! Zdrowia moc życzę ci, teraz chodź,
rękę daj, kości zardzewiałe rozruszamy.
Ref.: Zamiast śpiewać babci sto lat,
tańczę z babcią rock and rolla
już sąsiadki się zleciały,
razem za nami tańczyć chciały,
miauczy kot, szczeka pies,
moja babcia fajna jest.
Już muzyka śnieg rozgrzewa,
zaszumiały nagle drzewa,
zabłyszczała nam ulica,
tańczy cała już dzielnica
miauczy kot, szczeka pies,
moja babcia fajna jest.
2. Słońce już poszło spać, rano chce wcześnie wstać,
księżyc na niebie granatowym jasno świeci.
Babci dzień kończy się, tańców dość, ale chcę
jeszcze raz babci mojej życzeń dać bukiecik.
Dziecko 2:
No dobrze taniec już mamy,
Teraz przydałyby się wiersze.
Dziecko 5:
Tak, żeby było lirycznie i romantycznie
Jak w serialu, lub telewizji.
Wróżka 2:
No to dobrze, czarujemy?
Dzieci: tak, czarujemy!
Wróżka 2:
Czary mary bim sala bim
Niech tu zaraz przyjdzie rym.
Wierszyk 1:
Tra ta tam
Rym cym cym
Jestem sobie mały rym
Dziecko 1:
Nie, nie taki wróżko miła.
Dziecko 5:
Miał być wierszyk romantyczny
Miły, mały lecz liryczny.
Wróżka 3:
Hokus pokus,
Huk puk pak
Idzie wierszyk
Tak i wspak.
Wierszyk 2:
Moja babciu, babciu miła
Życzę byś mi w szczęściu żyła
Biegała ze mną po łące
I liczyła piegi biedronce.
Wierszyk: 3
Czy to był wiersz liryczny?
Czy może romantyczny?
Prawdziwym wierszem jestem ja.
Hy,hy.
Babciu ty jesteś jak róża,
Przy tobie milknie każda burza.
Dla ciebie śpiewa biedronek chór
I kwitnie czerwonych kwiatów mur.
Wróżka 3:
O dzieci kochane, a to ci dopiero
Wiersz obudził biedronki.
A może nie do wiary- to moje czary.
Na scenę wchodzą przeciągając się biedronki,
Biedronka 1:
Tak czary nas zbudziły,
Czary nas powiadomiły,
Że w przedszkolu dziś dzień taki,
Gości mają przedszkolaki.
Biedronka 2:
Gości miłych i kochanych
i szczególnie wyczekanych.
Biedronka 3:
Każdą babcie kocha wnusia
I kocha także dziadziusia.
Każdy wnuk za babcią szaleje,
Gdy chora to ze zmartwienia nie je.
Z dziadkiem wnuczek w piłkę gra
I o dziadka zdrowie dba.
Biedronka 2:
Ach zapomniałam
A ja w imieniu mieszkańców łąki
No i w swoim – czyli biedronki
Oraz wszystkich śpiących zwierzątek
A także wszystkich dzieci i dzieciątek
Chciałbym złożyć wam życzenia:
Dużo zdrowia i słodyczy
Panna biedronka życzy.
Wróżka 3:
Ach biedronki dziękujemy,
Czy dalej czarujemy?
Dzieci:
Tak wyczarujmy teraz piosenkę.
Wróżka 1:
Dobrze.
Pik, pak, pok
Oto piosenka – hop.
PIOSENKA: Kiedy babcia była mała,
Kiedy babcia była mała
To sukienkę i fartuszek krótki miała.
Małe nóżki, chude rączki,
i lubiła jeść cukierki oraz pączki.
I co, i co, że babcia nam urosła,
że lat ma trochę więcej niż ja i brat i siostra.
I co, i co to ważne, że mam babcię,
że bardzo kocham ją
i śpiewać lubię z nią.
A gdy dziadek był malutki.
To nie nosił adidasów tylko butki.
Nie miał wąsów ani brody
no i nie chciał jeść marchewki, tylko lody.
I co, i co, że dziadek urósł trochę,
że lat ma trochę więcej
niż dwa plus trzy plus osiem.
I co, i co, to ważne, że mam dziadka,
że bardzo kocham go
i lat mu życzę sto.
Dawno temu babcia z dziadkiem
w piaskownicy się kłócili o łopatkę.
Dziś na spacer idą sobie,
a gdy wrócą ja im kawę dobrą zrobię.
I co, i co, że trochę nam urośli,
że nie są dzieciakami,
że ważni z nich dorośli.
I co, i co, to ważne że są z nami,
niech żyją długi czas
i zawsze lubią nas.
Dziecko 5:
No, piosenka nam się udała.
Dziecko 1:
Tak, ale ja bym babci coś jeszcze dała.
Dziecko 4:
Może cukierki
Albo pierniczki
Dziecko 2:
Albo do uszu zatyczki.
Dziecko 3: dlaczego?
Dziecko 2:
Bo dziadzio bardzo chrapie.
Wróżka 3:
Dosyć, dosyć tego
Teraz wyczarujemy coś specjalnego.
Dzieci: co to będzie, co to będzie?
Wróżka 1:
Ci, to szczególne zaklęcie
To podróż na koniec świata.
Dziecko 5:
Startujemy, startujemy,
W podróż z dziadkiem i babcia chcemy.
WSPÓLNY TANIEC Z DZIADKAMI: PAROSTATEK
Wykonanie - K. Krawczyk
Dziecko 5:
Dziękujemy, dziękujemy
Jeszcze życzenia złożyć Wam chcemy.
Na scenę wychodzi kilkoro dzieci, recytują kolejno:
Dużo zdrowia I słodyczy
Każdy wnuk wam dzisiaj życzy.
Dużo słonka i radości
A w niedziele zawsze gości
Żeby dla was kwitły kwiaty
Dosłownie cale rabaty
Żeby dla was śpiewały ptaki
I strzelały wszystkie armaty
Żeby zawsze ładnie wam się śniło
I z nami dobrze wam było
A jeśli chcecie to podróży
W podroży czas się nie dłuży
Żebyście zobaczyli słonia
I mieli siłę konia
I dużo, dużo miłości
Ile ryba ma ości
Tego wszystkiego Wam życzymy i teraz już kończymy.
PIOSENKA: Piosenka na Dzień Babci i Dziadka
słowa i muzyka: Jerzy Kobyliński Wykonawca - Orkiestra Dni Naszych.
Zakończenie uroczystości, wręczenie upominków, poczęstunek