SCENARIUSZ ZAJEĆ PRZEPROWADZONYCH W GRUPIE 4-LATKÓW
W RAMACH PROGRAMU DZIECIĘCA KRAINA KREATYWNOŚCI
TEMAT: JESIENNY PIKINIK
Cel główny: Rozwijanie kreatywności u dzieci
Cele szczegółowe:
- dostrzeżenie charakterystycznych cech aktualnej pory roku – jesieni,
- utrwalenie wiedzy o „skarbach” jesieni,
- wielozmysłowe poznawanie jesiennych skarbów,
- wykorzystywanie materiału przyrodniczego do tworzenia kompozycji.
Metody:
- słowna, poglądowa, czynna.
Formy:
- z cała grupą, indywidualna
Środki: koc, kosz, kasztany, żołędzie, liście, jarzębina, grzyby, noski, szyszki, jagody, łupiny orzechów, orzechy etc., masa solna, talerzyki jednorazowe
Przebieg zajęć:
1. Nauczyciel czyta wiersz Marii Brody-Bajak „Kosz Pani Jesieni”
W sukni z mgieł i z mżawki Pani Jesień kroczy,
parasol ma w dłoni, by deszcz jej nie zmoczył.
W wielkim koszu z wikliny niesie skarbów wiele –
kasztany, i żołędzie, liście wokół ściele.
Ma orzechy dla wiewiórek, jarzębiny liście,
pod nogami jej szeleszczą kolorowe liście.
Po parku spaceruje, po sadzie się krząta,
na polach wykopkom bacznie się przygląda.
Z grządek smaczne warzywa do koszyka wkłada,
a wiatr jej jesienne bajki opowiada.
Gruszki słońcem złoci, a jabłka rumieni,
by dzieciom smakowały te dary jesieni.
2. Rozmowa inspirowana wierszem
Dzieci wymieniają skarby jesieni wymienione wierszu, opisują ich wygląd, następnie podają propozycje wykorzystania tych owoców, np. jarzębina – korale, kasztany – ludziki, jabłka – kompot etc.
3. Zabawa sensoryczna „Co mam w koszu?”
Nauczyciel ukrywa w koszu różne „skarby” jesieni, np. kasztan, żołędzie, jabłko, gruszka etc. Zadaniem dzieci jest rozpoznanie ich za pomocą dotyku.
4. „Jesienny piknik” – zabawa rozwijająca kreatywność
Na dywanie rozłożony jest koc. Na nim znajduje się kosz piknikowy, a obok niego na jednorazowych talerzykach różne skarby jesieni: liście, szyszki, kasztany, żołędzie, jarzębina, grzyby (mogą być suszone), jagody, noski itp. Nauczyciel zaprasza dzieci do „częstowania się owocami jesieni” i tworzenia z nich na swoich talerzykach jednorazowych różnych obrazów i kompozycji. Ważna jest pomysłowość i kreatywność dzieci. (Można zorganizować konkurs na najoryginalniejszą kompozycje).
5. „Pamiątka z pikniku” – zabawa badawcza
Nauczyciel daje dzieciom masę solną, które te grubą warstwą pokrywają swoje talerze jednorazowe. Najpierw dzieci odciskają w niej różne skarby jesieni, by sprawdzić ich „odciski” i wzory, jakie one zostawiają. Dzieci w parach porównują ich kształt i wielkość. Gdy zabawa im się znudzi, wtedy tworzą kompozycję, która po zaschnięciu w masie solnej stworzy pamiątkę z zajęć.